چه تفاوتی بین پک گلوبال و چین گوشی شیائومی وجود دارد؟

شرکت شیائومی از جمله تولیدکنندگان گوشی موبایل است و گوشی‌های موبایل این شرکت محبوبیت زیادی در بازار ایران دارند. شرکت شیائومی، گوشی‌های خود را در دو نوع پک گلوبال و پک چین عرضه می‌کند که تفاوت‌های مهمی با هم دارند. پک گلوبال برای بازار چین عرضه می‌شود و پک گلوبال مختص بازار جهانی است. پک گلوبال و پک جهانی گوشی‌های شیائومی از لحاظ سخت‌افزاری با یکدیگر متفاوت هستند اما مشخصات داخلی یکسانی دارند. از آن‌جایی که شیائومی ابتدا پک چینی گوشی‌های خود را به بازار عرضه کرد و بعد نسخه‌های گلوبال را ارائه کرد، برخی از مدل‌های گوشی‌های آن فقط نسخه چینی دارند. اگر می‌خواهید به صورت دقیق با تفاوت‌های پک گلوبال و پک چینی آشنا شوید، این مطلب را تا انتها بخوانید. ما در این مقاله به بررسی ویژگی‌های پک‌های گلوبال و چین می‌پردازیم و تفاوت‌های آن‌ها را شرح می‌کنیم.

مهم‌ترین تفاوت‌های پک گلوبال و پک چین گوشی شیائومی

بین پک گلوبال و پک چین تفاوت‌های قابل توجهی دارد؛ بسته‌بندی محصول و دفترچه راهنما در پک چینی به زبان چینی است. از طرف دیگر لوازم جانبی گوشی در پک چینی، کیفیت پایینی دارند و حتی برخی اوقات گوشی‌های پک چینی دارای لوازم جانبی نیستند. در واقع شیائومی به دلیل رقابت شدید در بازار چین اقدام به حذف هزینه‌های اضافی در تولید پک چینی کرده است. همان‌طور که می‌بینید تفاوت پک چینی و پک گلوبال فقط منحصر به بسته‌بندی نیست و رام آن‌ها نیز فرق دارد.

در نسخه گلوبال سیستم عامل اندروید به صورت استوک یا خام نصب شده است؛ این در حالی است که در نسخه پک چینی گوشی شیائومی به جای اندروید خام از رام کاستوم با رابط کاربری MIUI نصب شده است. بهتر است بدانید رابط MIUI مجهز به زبان فارسی نیست. نرم‌افزارهای گوگل (گوگل کروم، جیمیل، گوگل مپ و…) نیز به صورت پیش‌فرض روی گوشی‌های پک چین نصب نشده است.

تفاوت‌های پک گلوبال و پک چین گوشی شیائومی

به چه دلیل گوشی‌های شیائومی در پک‌های چین و گلوبال تولید می‌شوند؟

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم شرکت شیائومی، گوشی‌های خود را در دو نوع پک چین و پک گلوبال عرضه می‌کند که هر یک ویژگی‌های متفاوتی دارند. گوشی‌های پک چین شیائومی برای کاربران چینی تولید می‌شوند و از امکانات و نرم‌افزارهای ویژه کشور چین پشتیبانی می‌کنند. در صورتی که گوشی‌های پک گلوبال شیائومی برای کاربران در سطح جهان تولید می‌شوند و می‌توانند از زبان‌های مختلف پشتیبانی کنند.

آیا قیمت پک گلوبال با پک چین فرق دارد؟

برخی از فروشنده‌ها ادعا می‌کنند هیچ تفاوتی بین پک گلوبال و پک چین وجود ندارد و به راحی با فلش کردن رام می‌توان نسخه چینی را به گلوبال تبدیل کرد. این ادعا به هیچ وجه صحت ندارد زیرا شرکت شیائومی بر روی گوشی‌های پک چین نوعی قفل تعبیه کرده است که از نصب رام گلوبال روی آن‌ها جلوگیری می‌کند. از طرف دیگر قیمت پک‌های چین کمتر از پک‌های گلوبال کمتر است و این امر موجب می‌شود برخی کاربران، خرید آن را به پک گلوبال ترجیح بدهند.

آیا گوشی‌های شیائومی پک‌های دیگری هم دارند؟

گوشی‌های شیائومی علاوه بر پک چین و پک گلوبال دارای پک هند نیز هستند. پشت جعبه پک‌های هندِ گوشی‌ شیائومی عبارت Made In India نوشته شده است و شارژهای آن به رنگ مشکی می‌باشند. البته ویژگی‌های گوشی‌های شیائومی پک هند بیشتر شبیه گوشی‌های شیائومی پک گلوبال است.

تفاوت‌های پک گلوبال و پک چین گوشی شیائومی

چگونه متوجه شویم گوشی شیائومی ما متعلق به کدام پک است؟

با توجه به مشخصات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری می‌توانید پک‌های گلوبال را از پک‌های چین تشخیص دهید. تمام نوشته‌ها روی جعبه گوشی‌های پک چین به زبان چینی است اما همه نوشته‌های روی جعبه پک گلوبال به زبان انگلیسی است. دفترچه راهنمای محصول در پک چینی به زبان چینی است و در پک گلوبال به زبان انگلیسی می‌باشد.

لازم به ذکر است شارژر پک چین با پریزهای برق ایران سازگاری ندارد و برای اتصال آن‌ها به برق باید از تبدیل استفاده نمود، در حالی که شارژرهای پک گلوبال به پریزهای برق ایران متصل می‌شود.

آیا پک گلوبال و چین تفاوت کیفیت دارند؟

پک گلوبال و پک چین از نظر کیفیت تفاوتی ندارند و به طور کلی یک شرکت بین پک جهانی و داخلی خود تفاوت کیفیت قائل نمی‌شود. زیرا اختلاف کیفیت بین نسخه گلوبال و محلی موجب خدشه وارد شدن به اعتبار شرکت تولیدکننده می‌شود. در نتیجه گوشی‌های پک گلوبال و پک چین شیائومی از نظر کیفیت تفاوتی ندارند و با قطعات یکسان به بازار عرضه می‌شوند.

هرچند تفاوت‌های اندکی در نسخه‌های جهانی و محلی وجود دارد. به عنوان مثال یک گوشی شیائومی در پک جهانی ممکن است رم ۴ و ۶ داشته باشد، در حالی که نسخه محلی آن فقط رم ۸ دارد. در مجموع هیچ تفاوتی بین پک گلوبال و پک چینی گوشی‌های شیائومی از نظر تراشه، نمایشگر و دیگر قطعات وجود ندارد.

باز هم تاکید می‌کنیم اگر کاربری معمول هستید که می‌خواهید یک گوشی بدون مشکل با پشتیبانی از فارسی داشته باشید، به سراغ خرید پک گلوبال گوشی شیائومی بروید. البته اگر می‌خواهید یک گوشی با قیمت کمی ارزان بخرید و با عدم پشتیبانی آن از زبان فارسی مشکلی ندارید، پک چینی گوشی شیائومی برای شما انتخاب مناسبی است.

من زینب نثار هستم جامعه‌شناسی خوندم و خیلی تصادفی به دنیای تولید محتوا وارد شدم. حالا عاشق نوشتن هستم و از اینکه توی کارم هر روز چیز جدید یاد می‌گیرم لذت می‌برم.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 5 =

جدول مقایسه