دلایل کم شدن شارژ گوشی هنگام شارژ کردن

گاهی اوقات گوشی خود را به شارژ می‌زنید و انتظار دارید بعد از مدتی شارژ باتری آن افزایش یابد، اما با کمال تعجب می‌بینید شارژش کاهش یافته است. احتمالا این سوال برای شما مطرح می‌شود که چرا شارژ باتری گوشی به جای افزایش، کاهش یافته است. باید در جواب بگوییم که کم شدن شارژ گوشی هنگام شارژ، عوامل متعددی دارد. اگر می‌خواهید با دلایل کم شدن شارژ گوشی هنگام شارژ کردن بیشتر آشنا شوید، در این مطلب با ما همراه باشید.

۱. برنامه‌های پس زمینه گوشی

بهتر است قبل از شارژ کردن گوشی، برنامه‌های پس زمینه را ببندید. اجرای برنامه‌های پس زمینه به گوشی فشار می‌آورد و انرژی زیادی را مصرف می‌کند. در صورتی که گوشی‌تان اندروید است می‌توانید از برنامه Task manager استفاده کنید که به کاربر یادآوری می‌کند برنامه‌های باز را ببندد. البته در گوشی اندرویدی به جای بستن برنامه‌ها می‌توانید از Power Saving نیز استفاده کنید.

۲. کابل‌های USB مشکل‌دار

سیم شارژ یا کابل تاثیر مستقیم روی انتقال انرژی و سرعت شارژ باتری دارد وگاهی خرابی کابل USB موجب قطع و وصل شدن شارژ می‌شود. برای اینکه مطمئن شوید کابل USB شما مشکل دارد، از دو روش می‌توانید استفاده کنید؛ یک روش این است از کابل USB دیگری استفاده کنید و روش دیگر تست گرفتن با برنامه Amprere است. البته از برنامه Amprere فقط می‌توانید در گوشی‌های اندرویدی استفاده کنید.

همچنین توصیه می‌کنیم برای شارژ گوشی از سیم‌های بلند استفاده نکنید، زیرا باعث کند شدن سرعت شارژ می‌شود.

دلایل کم شدن شارژ گوشی هنگام شارژ کردن

۳. خرابی پورت شارژ

یکی دیگر از دلایل کم شدن شارژ گوشی هنگام شارژ، خرابی پورت آن است؛ بنابراین وقتی سرعت شارژ گوشی‌تان اندک ا‌ست، پورت شارژر آن را چک کنید. پین‌های پورت شارژ بسیار ظریف هستند و چیزهایی مانند گرد و غبار، رطوبت و ضربه موجب خرابی آن می‌شوند.

از طرف دیگر لازم است برای شارژ هر گوشی از پورت‌های اصلی آن استفاده کنید. وقتی برای شارژ گوشی از پورت‌های دیگری استفاده می‌کنید، باعث می‌شود جریان خروجی برق نتواند مصرف برق آن گوشی را جبران کند و منجر به کندی فرآیند شارژ می‌شود.

بیشتر بخوانید: دلایل داغ شدن بیش از حد گوشی 

۴. استفاده از وای فای

 به طور کلی استفاده از وای فای یکی از دلایل مهم کاهش شارژ گوشی است و حتی باعث می‌‌شود شارژ گوشی شما هنگام شارژ کردن، کم شود. گوشی‌هایی که دارای شارژ سریع نیستند، در صورت روشن بودن وای‌فای هنگام شارژ آن، احتمالا با مشکل کاهش شارژ روبرو خواهند شد.

توصیه می‌کنیم هنگام شارژ گوشی، وای فای و موبایل دیتا را خاموش کنید تا با مشکل کاهش شارژ روبرو نشوید. البته روشن بودن وای فای هنگام شارژ گوشی به مرور به باتری آن نیز آسیب می‌زند.

دلایل کم شدن شارژ گوشی هنگام شارژ کردن

۵. خالی شدن بیش از حد باتری

تخلیه بیش از حد باتری گوشی به باتری صدمه می‌زند و باعث کوتاهی عمر باتری گوشی می‌شود و حتی ممکن است موجب کم شدن شارژ گوشی هنگام شارژ شود. تحقیقات مختلف نشان می‌دهد اگر گوشی خود را به صورت مرتب شارژ کنید، عمر مفید باتری بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ سیکل شارژ می‌شود؛ اما اگر اجازه دهید شارژ گوشی به ۲۵ تا ۵۰ درصد برسد، این چرخه به ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ می‌رسد. تاکید می‌کنیم که اجازه ندهید شارژ باتری گوشی‌تان به کمتر از ۲۰ درصد برسد.

۶. باتری قدیمی

یکی دیگر از دلایل کم شدن شارژ گوشی هنگام شارژ کردن، قدیمی بودن باتری آن است. در صورتی که دو طرف باتری گوشی شما برآمدگی داشته باشد، به این معنی است که باتری آن مشکل دارد.

۷. کار کردن با گوشی هنگام شارژ

کار کردن با گوشی هنگام شارژ هم باعث داغ شدن گوشی می‌شود و هم منجر به کم شدن شارژ آن می‌شود. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم هنگام شارژ گوشی صبور باشید و به هیچ وجه با آن کار نکنید.

۸. شارژ گوشی با کامپیوتر

هنگامی که گوشی را با کامپیوتر یا لپ‌تاپ شارژ می‌کنید ممکن است شاهد کاهش شارژ آن باشید. شارژ گوشی با لپ‌تاپ یا کامپیوتر نه تنها کند است بلکه به باتری آن آسیب می‌زند. بنابراین بهتر است تحت هیچ شرایطی گوشی را با کامپیوتر یا لپ‌تاپ شارژ نکنید.

دلایل کم شدن شارژ گوشی هنگام شارژ کردن

۹. شارژ گوشی شب تا صبح

به هیچ وجه اجازه ندهید گوشی شما ۱۰۰ درصد شارژ شود و هیچ وقت هم نگذارید گوشی‌تان شب تا صبح شارژ شود؛ در شارژ ماندن طولانی گوشی و شارژ بیش از حد آن باعث خرابی باتری می‌شود و در نتیجه ممکن است شارژ آن همزمان با شارژ شدن کاهش یابد.

لازم به ذکر است در صورتی که گوشی خود را تا ۷۰ درصد شارژ کنید، چرخه عمر مفید باتری شما بیشتر می‌شود.

۱۰. خراب بودن آداپتور گوشی

در صورتی که گوشی خود را به شارژ می‌زنید اما شارژ آن کم می‌شود، ممکن است آداپتور شما خراب شده باشد. برای اینکه مطمئن شوید مشکل از آداپتور شماست، گوشی را با آداپتور دیگری شارژ کنید و اگر گوشی‌تان شارژ شد، صد در صد آداپتورتان خراب است.

در این نوشته با ۱۰ دلیل کاهش شارژ گوشی هنگام شارژ آشنا شدید و دیدید که در بسیاری از مواقع این مشکل در اثر عادت‌های غلط ما ایجاد می‌شود. در واقع پرهیز از کارهایی مانند شارژ بیش از حد گوشی، شارژ گوشی با لپ‌تاپ، شارژ گوشی از شب تا صبح و نبستن برنامه‌های پس‌زمینه موجب خرابی باتری موبایل شما می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =

بازگشت به بالا