علت بوق ممتد در لپ تاپ چیست؟

آیا تا به حال برای‌تان پیش آمده است که بعد از روشن کردن لپ‌تاپ با صدای ممتد بوق آن روبرو شوید. بوق زدن ممتد لپ‌تاپ از جمله مشکلات رایجی است که دلایل مختلفی از خرابی قطعات تا شل شدن اتصالات دارد. البته بوق زدن ممتد لپ‌تاپ معمولا از مشکلات سخت‌افزاری ناشی می‌شود نه نرم‌افزاری. اگر می‌خواهید با علل بوق زدن ممتد لپ‌تاپ و راه‌حل‌های آن آشنا شوید، در این مقاله با ما همراه باشید.

۱. گیر کردن یکی از دکمه‌های کیبورد

بسیاری از مواقع کاربرانی که دائم از لپ‌تاپ استفاده می‌کنند بعد از روشن کردن با صدای بوق ممتد و آزار‌دهنده‌ای روبرو می‌شوند. گاهی علاوه بر اینکه لپ‌تاپ شما به صورت ادامه‌دار و آزاردهنده بوق می‌زند، حتی محتوا هم روی صفحه آن نمایش داده نمی‌شود. در این مواقع یکی از دلایل رایج بوق ممتد لپ‌تاپ، گیر کردن دکمه‌های کیبورد است.

بسیاری از لپ‌تاپ‌های قدیمی دارای کیبوردهایی سنگین هستند که منجر به گیر کردن آن‌ها می‌شود. برای اینکه مطمئن شوید مشکل بوق زدن ممتد ناشی از گیر کردن دکمه‌های کیبورد نیست، یک بار دست خود را روی کیبورد بکشید تا مطمئن شوید همه دکمه‌های آن کار می‌کنند.

علت بوق ممتد در لپ تاپ

۲. ارور رم

یکی دیگر از دلایل بوق زدن ادامه‌دار لپ‌تاپ می‌تواند ناشی از یک ارور در رم باشد. گاهی لپ‌تاپ خود را برای تعمیر به یک متخصص می‌سپارید و قطعات داخل آن باز شده و دوباره بسته می‌شوند. گاهی مواقع بسته شدن نامناسب رم روی مادربرد منجر به ارور رم و بوق زدن سیستم می‌شود.

حتی گاهی ممکن است رم لپ‌تاپ هنگام تولید در کارخانه روی مادربرد به خوبی قرار نگیرد و به مرور زمان شل شود و در نتیجه بعد از مدتی با بوق زدن مداوم لپ‌تاپ روبرو می‌شوید.

در کل در صورتی که رم شما روی اسلات مربوطه شل شود با روشن کردن لپ‌تاپ، سیستم ۵ بار بوق می‌زند، سپس یک ثانیه مکث می‌کند و بعد دوباره ۵ بار بوق می‌زند. البته هنگامی که لپ تاپ شما از بایوس به رابط سیستم عامل سوئیچ می کند، صدای بیپ متوقف می شود.

برای رفع ارور رم لازم است آن را به یک متخصص بسپارید تا بازش کرده و رم را دوباره نصب کند. البته در صورتی که خودتان توانایی فنی کافی دارید می‌توانید آن را باز کنید و رم را دوباره سرجای خود بگذارید. لازم به ذکر است گاهی ممکن است مشکل خرابی رم باشد نه درست قرار نگرفتنش و در نتیجه باید آن را تعویض کنید.

۳. خرابی باتری لپ تاپ

خرابی باتری لپ‌تاپ می‌تواند یکی دیگر از دلایل بوق زدن آن باشد. برای اینکه مطمئن شوید بوق زدن ناشی از خرابی باتری است، باتری را بیرون بیاورید، لپ‌تاپ را به برق بزنید و آن را روشن کنید. اگر لپ‌تاپ شما بعد از بیرون آوردن باتری و روشن کردن دیگر بوق نزند یعنی مشکل از خرابی باتری بوده است.

زمانی که لپ‌تاپ شما به دلیل خرابی باتری بوق می‌زند، زمان تعویض باتری آن فرا رسیده است. بهتر است بدانید ادامه استفاده از باتری خراب به لپ‌تاپ شما آسیب می‌زند.

۴. داغ شدن لپ تاپ

داغ شدن لپ‌تاپ می‌تواند منجر به مشکلات مختلفی در لپ‌تاپ شما شود و بوق ممتد، یکی از این مشکلات است. لازم به ذکر است داغ شدن لپ‌تاپ ناشی از عیوب مختلفی است. یکی از دلایل رایج داغ شدن لپ‌تاپ، اشکال در کارکرد سیستم خنک‌کننده دستگاه است. لذا فن‌ها و خنک‌کننده‌های سیستم خود را بررسی کنید و از سلامت کارکرد آن‌ها مطمئن شوید.

برخی مواقع قرار دادن لپ‌تاپ بر روی سطوحی مانند پتو یا موکت باعث پرز گرفتن فن لپ‌تاپ می‌شود و در نتیجه حتما باید فن آن را تمیز کنید. همچنین دریچه‌هایی که زیر لپ‌تاپ قرار دارند احتمال دارد مسدود شوند و در نتیجه فن به درستی نمی‌تواند به به خنک کردن دستگاه کمک کند. توصیه می‌کنیم گهگاه دریچه‌های زیر لپ‌تاپ را تمیز نمایید.

علت بوق ممتد در لپ تاپ

۵. خرابی کارت گرافیک

خراب شدن کارت گرافیک می‌تواند یکی دیگر از دلایل بوق ممتد لپ‌تاپ باشد. در واقع خرابی کارت گرافیک موجب به وجود آمدن عیوبی در مادربرد سیستم می‌شود و در نهایت لپ‌تاپ شما بوق ممتد می‌زند.

تکان خوردن و شل شدن کارت گرافیک، یکی از اتفاقات رایجی است که منجر به بوق زدن ممتد لپ‌تاپ می‌شود. در واقع جابجایی لپ‌تاپ و لرزش‌های آن موجب تکان قطعات داخلی از جمله کارت گرافیک می‌شود. از طرف دیگر کثیف شدن کارت گرافیک هم می‌تواند باعث بوق ممتد لپ‌تاپ شود و در این صورت باید کارت گرافیک لپ‌تاپ را بیرون بیاورید و با پارچه بدون پرز و الکل طبی تمیز کنید.

۶. قطعی اتصالات لپ‌تاپ

لپ‌تاپ‌ها به ویژه لپ‌تاپ‌‌های سبک مدام جابجا می‌شوند و این جابجایی موجب شل شدن اتصالات لپ‌تاپ می‌شود. اتصالات خارجی مانند سوکت شارژر و سوکت USB از جمله اتصالاتی هستند که احتمال شل شدن آن‌ها زیاد است.

هنگامی که لپ‌تاپ شما بوق ممتد می‌زند ابتدا اتصالات خارجی آن را بررسی کنید و در صورتی که مشکل از آن‌ها نبود، به سراغ اتصالات داخلی بروید. البته برای باز کردن لپ‌تاپ و کنترل اتصالات داخلی آن بهتر است از متخصصان در این حوزه کمک بگیرید.

در این مقاله عوامل رایج بوق ممتد لپ‌تاپ یعنی گیر کردن یکی از دکمه‌های کیبورد، ارور رم، خرابی باتری، داغ شدن لپ تاپ، خرابی کارت گرافیک و قطعی اتصالات لپ‌تاپ را بررسی کردیم. امیدواریم این مقاله از سایت اتامیس به حل مشکل بوق ممتد لپ‌تاپ شما کمک نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =

بازگشت به بالا