چرا باتری لپ تاپ شارژ نمی شود؟

برخی مواقع لپ‌تاپ خود را به پریز برق متصل می‌کنید و برخلاف انتظار شما باتری آن شارژ نمی‌شود. شارژ نشدن باتری لپ‌تاپ هنگام اتصال به برق از جمله مشکلاتی است که دلایل مختلفی دارد. بنابراین هنگامی که با این مسئله روبرو می‌شوید، خودنسری خود را حفظ کنید و به دنبال راه‌حل‌های آن بگردید. اگر باتری لپ تاپ شما هنگام اتصال به برق شارژ نمی‌شود، در این مقاله با اتامیس همراه باشید. ما در این مطلب ۵ راهکار مختلف را بیان می‌کنیم که به کمک آن‌ها می‌توانید مشکل شارژ نشدن باتری لپ‌تاپ را حل کنید.

۱. کابل شارژ لپ تاپ را بررسی کنید

هنگامی که با مشکل شارژ نشدن باتری لپ‌تاپ با وجود اتصال به برق مواجه می‌شوید قبل از هرکاری باید سلامت کابل شارژ را بررسی کنید. در نتیجه ابتدا مطمئن شوید که کابل شارژ را محکم درون درگاه شارژ لپ‌‌تاپ قرار داده‌اید. در مرحله بعدی اتصال آن را به پریز برق بررسی نمایید. اگر سوکت فعلی عمل نمی‌کند به جای آن از سوکت دیگری استفاده کنید.

در صورتی که شارژر را به محافظ برق متصل کرده‌اید، آن را مستقیما به پریز بزنید و نتیجه را ارزیابی نمایید. همچنین پیشنهاد می‌کنیم محل اتصال کابل پاور به آداپتور لپ‌تاپ را هم کنترل کنید زیرا احتمال دارد کابل از آداپتور جدا شده باشد.

۲. حذف باتری و اتصال به برق

بعد از کنترل و بررسی کابل شارژ لپ‌تاپ باید به سراغ روشن کردن لپ‌تاپ بدون باتری بروید. البته این راهکار فقط می‌تواند در مورد سیستم‌هایی با باتری جداشونده اجرا شود. به یاد داشته باشید باتری را پس از خاموش کردن کامل سیستم جدا کنید و بعد حدود ۱۰ تا ۱۵ ثانیه دکمه روشن و خاموش لپ‌تاپ را نگهدارید تا شارژ باقی‌مانده سیستم خالی شود.

در ادامه لپ‌تاپ را به صورت مستقیم به برق متصل کنید و آن را روشن نمایید. اگر لپ‌تاپ شما بدون هیچ تاخیری روشن شد یعنی مشکل از باتری است و سیستم‌تان خرابی ندارد.

چرا باتری لپ تاپ شارژ نمی شود؟

سپس پین‌ها و بخش‌های اتصال باتری و سیستم را با دستمال مناسب تمیز نمایید و بعد دوباره باتری را در جایش بگذارید. حالا سیستم خود را به برق متصل کنید و تلاش کنید سیستم را روشن کنید؛ اگر همچنان مشکل‌تان به قوت خود باقی بود، باید برای تعمیر یا تعویض باتری اقدام کنید.

۳. مطمئن شوید از شارژر و پورت صحیح استفاده می‌کنید

حالا باید مطمئن شوید شارژر را از درگاه درست به لپ‌تاپ خود متصل نموده‌اید. برخی از لپ‌‌تاپ‌ها فقط یک پورت برای شارژر دارند اما در بعضی دیگر به ویژه در ورژن‌های جدید می‌توان از درگاه USB-C نیز برای شارژ استفاده نمود.

بنابراین در شرایطی که باتری سیستم شما علیرغم اتصال به برق شارژ نمی‌شود، همه پورت‌های USB-C روی آن را امتحان کنید. در برخی از لپ‌تاپ‌ها نیز یک علامت برق‌رسانی در کنار پورت وجود دارد و به این معناست که برای شارژ کردن تعبیه شده است. برای اخذ بهترین نتیجه هنگام شارژ سیستم باید از شارژر اصلی لپ‌تاپ استفاده کنید زیرا به کار بردن طولانی مدت شارژهای غیر اصل به لپ‌تاپ شما آسیب می‌زند.

از طرف دیگر باید منبع تغذیه لپ‌تاپ را کنترل کنید زیرا در صورتی که سیستم‌تان به یک پک باتری یا یک پریز با ولتاژ پایین متصل باشد، انرژی کافی برای شارژ باتری لپ‌تاپ تامین نمی‌شود.

۴. تنظیمات ویندوز خود را بررسی کنید

تنظیمات غلط ویندوز نیز می‌تواند از جمله دلایل شارژ نشدن باتری لپ‌تاپ هنگام اتصال به برق باشد. در این شرایط در منوی استارت، Power & Sleep Settings را تایپ کنید. بعد از ظاهر شدن گزینه Power & Sleep Settings، روی آن کلیک کنید و بعد Power Options را جستجو نمایید. حالا گزینه‌های موجود را برسی نمایید و در صورت نیاز، تنظیمات مورد نظرتان را Restore کنید.

چرا باتری لپ تاپ شارژ نمی شود؟

اگر می‌خواهید مطمئن شوید تنظیمات باتری مشکلی برای سیستم‌تان ایجاد نمی‌کند، نمایه برق را به تنظیمات پیش فرض برگردانید. به یاد داشته باشید تنظیمات شارژ باتری و برق دیوار را بررسی کنید تا هیچ کدام مشکلی نداشته باشند.

۵. به‌روز رسانی یا نصب مجدد درایورهای باتری

به دلیل اینکه باتری لپ‌تاپ، یک دستگاه خارجی محسوب می‌شود، سیستم عامل ویندوز از درایورهای مشخصی برای ارتباط صحیح با آن استفاده می‌نماید. در نتیجه هنگام مواجهه با شارژ نشدن باتری لپ‌تاپ بهتر است درایورهای مربوط به باتری را پاک نمایید و بعد دوباره نصب کنید.

برای آپدیت درایورهای مربوط به باتری در ویندوز ابتدا روی منوی استارت راست کلیک کنید یا دکمه‌های Win + X را بفشارید و بعد گزینه Device Manager را از منوی ظاهر شده انتخاب نمایید. در ادامه باید آیکون Batteries را باز کنید تا دو ورودی Microsoft AC Adapter و Microsoft ACPO-Compliant Control Method Battery ظاهر شود.

حالا روی هر یک از ورودی‌های ظاهر شده کلیک نمایید و بعد گزینه Update driver را انتخاب کنید. احتمال دارد با آپدیت خاصی روبه‌رو نشوید ولی ارزش امتحان کردن را دارد.

اگر آپدیت درایورها کمکی به حل مشکل نکرد بهتر است روی درایورهای باتری راست کلیک نمایید و بعد Uninstall device را انتخاب کنید. انتخاب Uninstall device باعث می‌شود درایور مربوطه پاک و بعد دوباره به صورت خودکار هنگام ری‌استارت نصب شود. پس این کار را انجام دهید و بعد سیستم خود را خاموش و روشن کنید.

در صورتی که همه راهکارهای بالا را امتحان کردید اما همچنان باتری لپ‌تاپ شما شارژ نمی‌شد، احتمال خرابی قطعه وجود دارد. معمولا مادربرد معیوب، مدارهای شارژ آسیب‌دیده و سنسورهای باتری ناکارآمد از جمله عوامل احتمالی شارژ نشدن باتری هستند. بنابراین بهتر است با لپ‌تاپ خود به یک تعمیرکار باتجربه مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 4 =

بازگشت به بالا