تفاوت روتر و اکسس پوینت

ایجاد یک شبکه اینترنت وایرلس و وصل شدن به اینترنت در مکان‌های مختلف از جمله کارهای ساده‌ای است که به دانش چندانی نیاز ندارد. هر چند هنگام انتخاب تجهیزات مورد نیاز برای اتصال به اینترنت و راه‌اندازی یک شبکه کوچک، اسم ابزارهای مختلفی مانند روتر و اکسس پوینت را می‌شنوید که باعث سردرگمی شما می‌شود. روتر و اکسس پوینتر از جمله تجهیزات اصلی شبکه هستند که احتمالا اسم آن‌ها به گوش‌تان خورده است و با وجود شباهت، تفاوت‌های مهمی دارند. در این مقاله می‌توانید با این دو ابزار کاملا آشنا شوید و به صورت مفصل درباره تفاوت‌های روتر و اکسس پوینت بخوانید.

روتر چیست؟

روتر در شبکه شباهت زیادی به پستچی دارد و وظیفه انتقال داده‌ها از مبدا به مقصد را انجام می‌دهد. به عبارت دیگر روتر داده‌های مختلف را بین دستگاه‌های مختلف جابجا کرده و در آخر داده‌ها را به دستگاه هدف می‌فرستد. روتر می‌تواند این کار را بین دستگاه‌های مختلف یا بین دستگاه و اینترنت انجام دهد.

در حقیقت ارسال اطلاعات از طریق اینترنت به دستگاه‌هایی مانند تلفن همراه، لپ‌تاپ و کامپیوتر از جمله کاربردهای روتر است. معمولا روترها از طریق یک سیم به مودم متصل یا درون آن جا داده می‌شوند و هر زمانی که دستگاه خود را به Wi-Fi متصل نمایید به یک روتر هم وصل می‌شوید.

تفاوت های روتر و اکسس پوینت

از طرف دیگر روترها براساس پروتکل‌های مسیریابی برای انتقال داده‌ها عمل می‌کنند. جدول مسیریابی یا به عبارت دیگر Routing Table دارای اطلاعاتی مانند آدرس شبکه‌های موجود، اولویت مسیرها (Metric) و روتر بعدی (Next hop) می‌باشد؛ این جدول در داخل روتر جای داده شده است و روتر براساس اطلاعات جدول داده‌ها یا بسته‌ها را بین دستگاه‌های مختلف جابجا می‌کند.

کاربرد روتر چیست؟

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم مهم‌ترین وظیفه روتر، انتقال اطلاعات از مبدا به مقصد به صورت تکست، تصویر، ویدئو و غیره می‌باشد. روترها در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌توانند داده‌ها یا بسته‌ها را منتقل کنند البته مسیرهای مختلفی را برای ارسال این داده‌ها می‌سازند.

از طرف دیگر روترها قادر به فیلتر تداخل‌های ناخواسته هستند و در نتیجه منجر به افزایش سرعت ارسال اطلاعات می‌شوند. همچنین برخی از روترها دارای یک درگاه USB هستند و در نتیجه امکان استفاده از دستگاه‌های ذخیره‌سازی خارجی برای اشتراک‌گذاری داده‌ها وجود دارد.

متاسفانه بسیاری از کاربران فکر می‌کنند سوئیچ شبکه و روتر هر دو یکی هستند در حالی که این دو کاملا متفاوت هستند؛ در واقع روتر علاوه بر هدایت بسته‌ها یا داده‌ها در بین دستگاه‌های یک شبکه محلی قادر به ارسال داده‌ها به دستگاه‌های دیگر می‌باشد.

در مجموع نیز روترها براساس معیارهای گوناگون به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. یکی از رایج‌ترین دسته‌بندی‌های روتر، تقسیم آن‌ها به دو گروه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است. عملکرد و وظایف روترهای نرم‌افزاری تا حد زیادی شبیه روترهای سخت‌افزاری است اما روترهای سخت‌افزاری از سرعت بالاتری برخوردارند.

همچنین بخوانید: تفاوت مودم و روتر

اکسس پوینت چیست؟

اکسس پوینت (Access Point)، دستگاهی در بستر شبکه محسوب می‌شود که امکان اتصال دستگاه‌های بی‌سیم به یک شبکه سیمی را فراهم می‌کند. در حقیقت اکسس پوینت نقش پلی بین شبکه‌های سیمی و بی‌سیم را ایفا می‌کند و باعث می‌شود تجهیزات بی‌سیم به دستگاه‌های موجود در شبکه‌های سیمی متصل شوند.

اکسس پوینت‌ها دارای یک فرستنده و گیرنده رادیویی هستند که دستگاه‌های بی‌سیم از طریق آن‌ها، سیگنال‌ها را ارسال می‌کنند؛ در واقع اکسس پوینت‌ها، شبکه‌ای تحت عنوان SSID (شناسه مجموعه سرویس) را برودکست (پخش) می‌کنند که دستگاه‌های بی‌سیم، آن‌ها را شناسایی کرده و به آن‌ها متصل می‌شوند.

تفاوت های روتر و اکسس پوینت

تفاوت کاربرد میان روتر و اکسس پوینت بی‌سیم

یکی از تفاوت‌های مهم روتر و اکسس پوینت مربوط به کاربرد این تجهیزات در محیط‌های مختلف است. افرادی که با ساختار این دو نوع ابزار آشنا هستند حتما می‌دانند روترهای بی‌سیم بیشتر در منازل و سازمان‌های کوچک به کار می‌روند و با توجه به قابلیت‌های خود برای محیط‌هایی با فضای کوچک مناسب هستند. در محیط‌های کوچک، روترها قادر به ترکیب عملکرد اکسس پوینت و مسیریابی با یکدیگر هستند و در نتیجه پاسخگوی نیاز کاربران در این فضاهای محدود هستند. از طرف دیگر زمانی که ابعاد شبکه کاربران بزرگتر می‌شود آن‌ها نیاز دارند فضای بیشتری را پوشش دهند و البته روتر عملکرد مطلوبی در فضای بزرگ ندارد.

در مجموع روتر نمی‌تواند نیازهای روزافزون شبکه در فضاهای بزرگ را برطرف کند؛ بنابراین در این شرایط باید از اکسس پوینت استفاده کنید که برای گسترش شبکه در فضاهای وسیع طراحی و ساخته شده است. پس اگر قصد دارید در یک سازمان بزرگ، شبکه خود را به یک شبکه بی‌سیم تبدیل نمایید بهتر است از اکسس پوینت در نقاط مختلف سازمان استفاده کنید.

نحوه انتخاب میان روتر و اکسس پوینت

انتخاب بین مودم و روتر در شبکه برای کاربران مختلف کاملا به نیازهای آن‌ها بستگی دارد. در بخش‌های قبل به صورت کامل درباره تفاوتِ عملکرد و کاربردهای روتر و اکسس پوینت توضیح دادیم که به شما در انتخاب ابزار مناسب برای گسترش شبکه‌تان کمک می‌کند.

اگر قصد دارید برای خانه خود، پوشش اینترنت بی‌سیم را فراهم کنید بهتر است از روتر استفاده کنید و به سراغ اکسس پوینت با قیمت بالا نروید. البته اگر به دنبال پوشش شبکه اینترنت بی‌سیم در فضایی بزرگ مانند یک ساختمان چند طبقه هستید بهتر است از اکسس پوینت استفاده کنید.

من زینب نثار هستم جامعه‌شناسی خوندم و خیلی تصادفی به دنیای تولید محتوا وارد شدم. حالا عاشق نوشتن هستم و از اینکه توی کارم هر روز چیز جدید یاد می‌گیرم لذت می‌برم.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × یک =

جدول مقایسه