وضوح تصویر (رزولوشن) مانیتور چیست؟

در هنگام خرید مانیتور یکی از مهمترین ویژگی ها، رزولوشن است. بنابراین آگاهی و آشنایی با این ویژگی یکی از مهم ترین عامل ها در زمان انتخاب مانیتور مناسب می باشد. در این مقاله از فروشگاه اینترنتی اتامیس سعی نموده ایم تمامی نکات مهم در زمینه کیفیت تصویر و رزولوشن را برای شما بیان کنیم. بنابراین مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

رزولوشن چیست؟

رزولوشن (Resolution) به توانایی نشان دادن تعداد پیکسل ها در صفحه نمایشگر گفته می شود. با افزایش تعداد پیکسل ها میزان وضوح تصویر افزایش پیدا می کند و کاربران قادر به دریافت تصاویری بسیار با کیفیت تر می شوند. امروزه اغلب مانیتور ها دارای رزولوشن ۱۰۸۰*۱۹۲۰ هستند. مانیتورهای دارای رزولوشن ۱۰۸۰*۱۹۲۰ قابلیت پخش تصاویر با کیفیت Full HD را دارا می باشد.

تراکم پیکسلی چه نقشی در بهبود کیفیت تصویر دارد؟

باید بدانید که رزولوشن، تنها معیار سنجش برای وضوح تصویر نیست، تراکم پیکسلی دیگر گزینه ای است که می تواند در نمایش تصویرهای با کیفیت نقش داشته باشد. تراکم پیکسلی حاصل نسبت اندازه پنل با رزولوشن هست. اما در ابتدا باید بدانیم که پیکسل چیست؟ پیکسل کوچکترین جز تصویر است. تصویری که شما در صفحه مانیتور مشاهده می کنید در حقیقت پیکسل هایی است که در کنار یکدیگر چیده شده اند و عموما دارای شکل مربعی و به یک نسبت هستند. تراکم پیکسلی نیز برای وضوح تصویر به کار می رود. واحد PPI (Pixel Per Inch) به معنای تعداد پیکسل ها در هر اینچ و واحد DPI (Dot Per Inch) به معنای تعداد نقاط در هر اینچ می باشد. هرچه میزان تراکم پیکسلی بیش تر شود میزان کیفیت تصویر بالاتر می رود. رزولوشن های مختلف در حالت های ۶۴۰ × ۴۸۰، ۱۲۸۰ × ۷۲۰، ۱۹۲۰ × ۱۰۸۰ دارای کیفیت تصویر متفاوت هستند. هر یک از این اعداد نشان دهنده تعداد پیکسل در راستای افقی و عمودی اند و هرچه این عدد بالاتر باشد، کیفیت تصویر بهتر است. ممکن است در زمان خرید مانیتور با عبارت مگاپیکسل برخورد کرده باشید. مگا پیکسل حاصل ضرب تعداد پیکسل های افقی در عمودی می باشد. مثلا صفحه نمایشگر ۲ مگا پیکسل، همان مانیتور با رزولوشن ۱۰۸۰*۱۹۲۰ می باشد.

تراکم پیکسلی و نقطه ای در هر اینچ
مقایسه تراکم پیکسلی و نقطه ای در هر اینچ

مانیتورها قادر به نمایش چه پیکسل هایی در رزولوشن های مختلف هستند؟

به طور کلی مانتیورها(نمایشگر ها) می توانند تعداد پیکسل های مشخص و تعریف شده را نمایش دهند. وضوح تصویر بیش از حد باعث می شود که نمایشگر نتواند آن تصویر را نمایش دهد. اگر چنین کاری اتفاق بیفتد، خطای Out of Range به کاربر نشان داده می شود. فرضا اگر مانیتور یک پیکسلی دارید بیشترین میزان رزولوشنی که در آن می توانید ببینید، ۱۲۸۰*۷۲۰ است. چنانچه رزولوشن را بیشتر از این میزان تنظیم کنید، تصاویر به کاربر نمایش داده نمی شوند. در قسمت بعدی با رزولوشن های مختلف آشنا می شویم.

رزولوشن ۷۲۰p

رزولوشن ۷۲۰p: این وضوح تصویر با میزلن رزولوشن ۱۲۸۰×۷۲۰ شناخته می شود. نام دیگری که برای این وضوح تصویربه کار می رود HD یا HD Ready می باشد. بسیاری از مانیتورها، تلویزیون ها و … قادر به پشتیبانی از این رزولوشن هستند.

رزولوشن ۱۰۸۰p

رزولوشن ۱۰۸۰p: همانطور که در پاراگراف اول اشاره شد،این رزولوشن به عنوان نام عامیانه ۱۰۸۰*۱۹۲۰ به کار می رود. البته نام دیگر این وضوح تصویر کلمه پرتکرار Full HD یا FHD می باشد. مانیتورهای با این وضوح تصویر در میان کاربران گیمینگ و طراحان گرافیک بسیار پرطرفدار هستند.

مقایسه رزولوشن های مختلف در مانیتور
مقایسه رزولوشن های مختلف در مانیتور

رزولوشن ۱۴۴۰p

رزولوشن ۱۴۴۰p: این رزولوشن ۴ برابر وضوح تصویر ۷۲۰p است و نام دیگر آن Quad HD یا QHD و بیانگر رزولوشن ۲۵۶۰*۱۴۴۰ می باشد. این رزولوشن دارای تکنولوژی بسیار بالا است و در نمایشگر های گیمینگ، مانیتورهای پیشرفته و موبایل های هوشمند به کار رفته است. پیش بینی می شود این مانیتور به گزینه ای متداول در میان همه اغلب کاربران تبدیل شود.

رزولوشن ۲K

رزولوشن ۲K: این رزولوشن دارای ۱۰۸۰*۲۰۴۸ پیکسل است و با اصطلاح K2 شتاخته می شود. نمایشگر های دارای این وضوح تصویر، دارای کیفیت تصویری فوق العاده هستن . دوربین های فیلم برداری امروزه با این رزولوشن تولید و در اختیار کاربران قرار می گیرند.

رزولوشن ۴K

رزولوشن ۴K: شاید نامی که در مورد مانیتور ها امروزه زیاد به گوشمان بخورد ۴K باشد. رزولوشن این نمایشگر، ۲۱۶۰*۳۸۴۰ است و با نام UHD و Ultra HD در بازار شناخته می شود. تعداد پیکسل های نمایشگر ۴K چهار برابر نمایشگر های ۱۰۸۰p می باشد. لازم به ذکر است که هزینه این مانیتور نسبت به مانیتور های دیگر بسیار بالاتر است. دلیل اصلی این تفاوت قیمت هزینه ساخت بالا و بکارگیری آخرین تکنولوژی روز دنیا می باشد. خریداری این مانیتور هنوز در میان کاربران معمولی بسیار متداول نیست.

رزولوشن ۸K

رزولوشن ۸K: این وضوح تصویر دارای تراکم بسیار بالای پیکسلی است. اگر قصد این را دارید که تصاویر را با کیفیت بسیار بالایی خریداری نمائید، به شما پیشنهاد می شود که نمایشگری با این رزولوشن را خریداری کنید. کاربران نیز این مانیتور را با نام ۴۳۲۰p می شناسند. این عدد نشانگر وضوح تصویر ۷۶۸۰×۴۳۲۰ می باشد. لازم به ذکر است که در تمامی رزولوشن ها، تعداد پیکسل عمودی را غالبا برای بیان نشان دادن وضوح تصویر بیان می کنند مانند مانیتور ۱۰۸۰pیا ۱۴۴۰p . امروزه کمپانی های بزرگ تولید کننده مانیتور در حال ساخت مانتیور های ۸K هستند؛ اما به دلیل هزینه بالای آن کاربران قادر به خریداری چنین محصولی نیستند.

در جدل زیر می توانید کلیه رزولوشن های مانیتور را مشاهده نمایید.

رزولوشن ۵K ۲۸۸۰×۵۱۲۰
رزولوشن ۴K

۲۱۶۰×۳۸۴۰

۲۱۶۰×۴۰۹۶

رزولوشن (Ultra HD (UHD ۲۱۶۰×۳۸۴۰
رزولوشن (Quad HD (QHD یا (Wide Quad HD (WQHD یا ۱۴۴۰p ۱۴۴۰×۲۵۶۰
رزولوشن ۲K یا ۱۴۴۰p

۱۴۴۰×۲۵۶۰

۱۰۸۰×۲۰۴۸

رزولوشن WUXGA ۱۲۰۰×۱۹۲۰
رزولوشن (Full HD (FHD یا ۱۰۸۰p ۱۰۸۰×۱۹۲۰
رزولوشن HD یا ۷۲۰p ۷۲۰×۱۲۸۰
 

چنانچه قصد خریداری مانیتورهای مطرح جهان مانند مانیتور سامسونگ، مانیتور ال جی و … را دارید، می توانید با مراجعه به صفحه نمایشگر فروشگاه اینترنتی اتامیس، آخرین مانتیورهای موجود در بازار ایران و جهان را مشاهده و سپس اقدام به خریداری نمائید. شما کاربران گرامی می توانید جهت دریافت اطلاعات بیشتر، راهنمای خرید مانیتور و نکات مهم در زمینه خرید مانیتور گیمینگ را مطالعه نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 1 =

جدول مقایسه