تفاوت رزولوشن و تراکم پیکسلی در چیست؟

هنگام خرید مانیتور، یکی از مواردی که اهمیت زیادی برای کاربران دارد، کیفیت نمایش تصاویر و میزان رزولوشن است. امروزه مانیتورها با کیفیت های مختلفی و در ابعاد متنوع در اختیار کاربران قرار می گیرند. رزولوشن و تراکم پیکسلی دو ویژگی مهم مانیتورهاست که نشان میدهند تصاویر با چه کیفیتی در صفحه نمایش نشان داده می‌شوند. در این مقاله از فروشگاه اینترنتی اتامیس میخواهیم ابتدا این دو مفهوم را برای شما تعریف کنیم و سپس به تفاوت رزولوشن و تراکم پیکسلی بپردازیم. پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

پیکسل‌ها چه نقشی در تشکیل تصویر دارند؟

پیکسل، کوچک‌ترین واحد تصویر است وچندین پیکسلبا قرار گرفتن در کنار هم، یک تصویر را تشکیل می‌دهند. هر پیکسل شامل رنگ و شدت نور مشخصی است و با ترکیب پیکسل‌های مختلف با رنگ‌ها و شدت‌های مختلف، تصاویر ثابت و متحرکی که در دستگاه‌های الکترونیکی مانند مانیتورها، تلویزیون‌ها، دوربین‌ها و تلفن‌های همراه استفاده می‌شوند، تولید می‌شود.

به طور کلی، پیکسل‌ها در تشکیل تصویر نقش بسیار مهمی دارند و به دلیل اینکه هر پیکسل شامل رنگ و شدت نوری مشخصی است، ترکیب پیکسل‌ها با رنگ‌ها و شدت‌های مختلف، تصاویر با کیفیت و واقعیت بالا تولید می‌کند.

تراکم پیکسلی چیست؟

تراکم پیکسلی یا pixel density به معنای تعداد پیکسل‌های موجود در هر اینچ مربع از صفحه نمایش است. این مقدار به تعداد پیکسل‌هایی اشاره دارد که در یک فضای مشخص از صفحه نمایش قرار دارند. از آنجا که هر یک از پیکسل‌ها می‌تواند یک رنگ و شدت نوری مشخص داشته باشد، تراکم پیکسلی به کیفیت بالای تصویر کمک می‌کند.

تراکم پیکسلی به صورت پیکسل در اینچ (PPI) اندازه گیری می‌شود و با واحد “PPI” نشان داده می‌شود. برای مثال، یک صفحه نمایش با اندازه ۵ اینچ و تعداد پیکسل‌های ۷۲۰ در ۱۲۸۰، تراکم پیکسلی حدود ۲۹۴ PPI دارد؛ این عبارت به معنی این است که در هر اینچ مربع از صفحه نمایش، حدود ۲۹۴ پیکسل وجود دارد.

تراکم پیکسلی

تاثیر تراکم پیکسلی در کیفیت تصویر

تراکم پیکسلی، یکی از عوامل مهم در تعیین کیفیت تصویر است. هر چه تراکم پیکسلی بیشتر باشد، تصویر با وضوح و کیفیت بیشتری نمایش داده می‌شود. به عنوان مثال، یک صفحه نمایش با تراکم پیکسلی بالا قادر به نمایش جزئیات بیشتری در تصویر است و تصاویر با وضوح بالاتری را به نمایش می‌گذارد.

به طور خاص، در تصاویر با جزئیات زیاد، تراکم پیکسلی بسیار حائز اهمیت است. به عنوان مثال، در تصاویری که شامل متن هستند، تراکم پیکسلی بسیار حائز اهمیت است چرا که چون متن‌ها دارای جزئیات کوچکی هستند، تراکم پیکسلی بالا کیفیت خوانایی و دقت خواندن آنها را بهبود می‌بخشد. همچنین، در تصاویر با رنگ‌های شفاف و نقاط کوچک، تراکم پیکسلی بالا باعث بهبود وضوح و دقت تصویر می‌شود.

بنابراین، در خرید صفحه نمایش، تراکم پیکسلی باید به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل در تعیین کیفیت تصویر در نظر گرفته شود. به طور کلی، صفحه نمایش با تراکم پیکسلی بیشتر معمولاً قیمت بالاتری دارد، اما کیفیت تصویر به طور قابل توجهی بهتر است.

رزولوشن چیست؟

رزولوشن به میزان پیکسل های تصویر در راستای افقی و عمودی گفته می شود. این ویژگی معمولا اولین فاکتوری است که کاربران در زمان خرید نمایشگر به آن توجه می کنند. ممکن است در زمان بررسی نمایشگر به این نام برخورده باشید، مانیتور ۱۰۸۰p؛ این نام در واقع مختصر شده عبارت «مانیتور ۱۹۲۰*۱۰۸۰ پیکسل» می باشد. در بازار از اندازه عرض یا ارتفاع مانیتور برای نشان دادن رزولوشن آن استفاده می کنند.

بیشتر بخوانید: رزولوشن مناسب برای مانیتور را چگونه انتخاب کنیم؟

رابطه رزولوشن و کیفیت تصویر

رزولوشن، یکی از عوامل مهم در تعیین کیفیت تصویر به شمار می‌رود. همان‌طور که پیش‌تر گفتیم رزولوشن به تعداد پیکسل‌هایی اشاره دارد که در تصویر وجود دارد و هر چقدر تعداد پیکسل‌ها بیشتر باشد، تصویر با وضوح و کیفیت بالاتری نمایش داده می‌شود.

به عنوان مثال، تصاویر با رزولوشن بالا در مانیتورهای با ابعاد بزرگتر بهتر به نمایش در می‌آیند، چرا که این مانیتورها معمولاً دارای تراکم پیکسلی کمتری هستند و از تعداد بیشتری پیکسل برای تولید تصویر استفاده می‌کنند. همچنین، در تصاویر با جزئیات زیاد، رزولوشن بالا اجازه می‌دهد تا جزئیات بیشتری در تصویر نمایش داده شود و به کیفیت تصویر کمک می‌کند.

به طور کلی، رزولوشن تصویر به عنوان یکی از عوامل مهم در تعیین کیفیت تصویر بسیار تاثیرگذار است. برای انتخاب صفحه نمایش مناسب، باید به رزولوشن آن توجه کرد و صفحه نمایشی با رزولوشن بالا انتخاب کرد تا تصاویر با کیفیت و واضح‌تری به نمایش درآیند.

رزولوشن

تفاوت رزولوشن و تراکم پیکسلی

رزولوشن و تراکم پیکسلی دو مفهوم مختلف هستند، اگرچه هر دو به کیفیت تصویر مرتبط هستند. رزولوشن به تعداد کل پیکسل‌هایی  اشاره دارد که در یک تصویر، تصویربرداری شده است. به عبارت دیگر، رزولوشن تعداد کل پیکسل‌هایی است که در یک تصویر وجود دارد و با واحد “پیکسل” یا “px” نشان داده می‌شود. این تعداد معمولاً در دو بعد عرض و ارتفاع تصویر اعلام می‌شود، به عنوان مثال ۱۹۲۰*۱۰۸۰ برای تصویر Full HD.

از طرف دیگر تراکم پیکسلی به تعداد پیکسل‌هایی اشاره دارد که در یک فضای مشخص از صفحه نمایش قرار دارند. به عبارت دیگر، تراکم پیکسلی تعداد پیکسل‌هایی است که در یک اینچ مربع از صفحه نمایش وجود دارد و با واحد “پیکسل در اینچ” یا “PPI” نشان داده می‌شود. تراکم پیکسلی معمولاً به عنوان یکی از عوامل مهم در تعیین کیفیت تصویر در نظر گرفته می‌شود.

به طور کلی، رزولوشن و تراکم پیکسلی دو مفهوم مختلف هستند اما هر دو به کیفیت تصویر مرتبط هستند. رزولوشن به تعداد پیکسل‌هایی اشاره دارد که در تصویر وجود دارد، در حالی که تراکم پیکسلی به تعداد پیکسل‌هایی اشاره دارد که در یک فضای مشخص از صفحه نمایش قرار دارند. هر دو عامل مهمی در تعیین کیفیت تصویر هستند و در انتخاب صفحه نمایش مناسب باید به هر دو توجه کرد.

رزولوشن و تراکم پیکسلی دو عامل تاثیر گذار در کیفیت تصویر

می توان گفته که انتخاب مانیتوری که دارای استانداردی مناسب از دو ویژگی رزولوشن و تراکم پیکسلی باشد، می تواند به شما در دریافت تصاویر با کیفیت بسیار کمک کند. در زمان خرید مانیتور و با مشاهده ویژگی های فنی می توانید بهترین مانیتور از نظر کیفیت تصویر را انتخاب نمائید. اما نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که، تراکم پیکسلی با رزولوشن تفاوت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 12 =

جدول مقایسه