مانیتور تخت بهتر است یا خمیده؟

در دنیای مانیتورها، تخت و خمیده دو واژه مهم هستند که حتما آن‌ها را بارها شنیده‌اید. در حال حاضر(سال ۱۴۰۲) مانیتورها به دو دسته کلی تخت و خمیده تقسیم می‌شوند. قبل از خرید مانیتور بهتر است با تفاوت‌های این دو نوع مانیتور آشنا شوید و ببینید کدام یک از آن‌ها برای شما مناسب هستند. اگر تفاوت مانیتورهای تخت و خمیده را نمی‌دانید در این مطلب با ما همراه باشید. در این مقاله به مهم‌ترین تفاوت‌های این دو نوع مانیتور اشاره می‌کنیم تا به طور کامل با آن‌ها آشنا شوید.

مزایای مانیتورهای خمیده چیست؟

همان‌طور که از نام مانیتورهای خمیده و تخت پیداست، یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های آن‌ها مربوط به ظاهرشان است. مانیتورهای تخت دارای صفحه صاف و مسطح هستند اما مانیتورهای خمیده، صفحه خم شده دارند. در واقع مانیتورهای خمیده را می‌توان نسل جدیدتر نمایشگرها دانست که معمولا از مانیتورهای تخت گران‌تر هستند. در نتیجه مانیتورهای خمیده به عنوان مانیتورهای دارای فناوری جدیدتر، مزایایی نسبت به انواع تخت دارند. مزایای مانیتورهای تخت را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • حذف نویز تصویر در مانیتورهای خمیده

هنگام تماشای تصاویر در مانیتورهای تخت، زاویه دید شما از نقاط مختلف نسبت به صفحه مانیتور متفاوت خواهد بود. از طرف دیگر اگر یک رنگ ثابت روی صفحه مانیتور را از نقاط متفاوت ببینید، مقداری تفاوت رنگ یا روشنایی خواهد داشت. این در حالی است که در مانیتورهای خمیده اختلاف زاویه دید بیننده تا حد زیادی کم می‌شود و در نتیجه می‌توانید از نقاط متفاوت، تصاویر یکسانی را روی مانیتور تماشا کنید.

 • خستگی کمتر چشم

مانیتورهای خمیده در مقایسه با مانیتورهای تخت، کمتر چشم را خسته می‌کنند. در واقع انحنای مانیتورهای خمیده، مشابه سطح کروی چشم ما انسان‌هاست؛ بنابراین صفحه عریض مانیتورهای خمیده به میدان دید طبیعی چشمان ما نزدیک‌تر است. تحقیقات مختلف نیز ثابت کرده است مانیتورهای خمیده به دلیل برخورداری از طراحی ارگونومیک، چشم را کمتر خسته می‌کنند.

یک مطالعه در دانشکده پزشکی هاروارد نیز در سال ۲۰۱۶ میلادی نشان داد که تاری دید کاربران مانیتورهای تخت، چهار برابر بیشتر از کاربران مانیتورهای خمیده است. همچنین تحقیق دیگری در بیمارستان دانشگاه ملی سئول ثابت کرد که مانیتورهای خمیده منجر به کاهش فشارِ چشم ناشی از مشاهده مداوم می‌شوند و در نتیجه خستگی چشم را کمتر می‌کنند.

مانیتورهای خمیده دارای ابعاد و انحناهای مختلفی هستند و میزان انحنای آن‌ها با حرف R نشان داده می‌شود؛ در واقع مقدار R در مانیتورهای خمیده، شعاع هر انحنا را نشان می‌دهد. با کم شدن میزان R نیز، انحنای مانیتور افزایش می‌یابد و به میدان دید واقعی انسان نزدیک‌تر می‌شود.

مانیتور خمیده

 • ارتقای تجربه بصری کاربر

مانیتورهای خمیده به مقدار قابل توجهی، تجربه بصری بهتری را برای کاربران خلق می‌کنند. هنگام استفاده از مانیتور خمیده، فاصله بین چشم کاربر و نقطه مرکزی صفحه کم می‌شود و این امر، تجربه کاربر از تصاویر این مانیتورها را واقع‌گرایانه‌تر می‌کند.

 • افزایش تمرکز

افزایش تمرکز، یکی دیگر از مزایای مانیتورهای خمیده در مقایسه با مانیتورهای تخت است. در حقیقت خمیدگی صفحه این مانیتورها باعث می‌شود کاربر بتواند بیشتر روی محتوای در حال نمایش تمرکز کند.

 • میدان دید بیشتر

افزایش میدان دید، یکی از مهم‌ترین مزیت‌های نمایشگرهای خمیده در مقایسه با مانیتورهای تخت است. شکل هندسی و منحنی مانیتورهای خمیده منجر به افزایش زاویه دید کاربران می‌شود.

 • تجربه یکپارچگی تصویر

در مانیتورهای خمیده، سطح بالایی از یکپارچگی تصویر وجود دارد. در واقع شکل منحنی مانیتورهای خمیده منجر به افزایش غوطه‌وری کاربر در تصاویر می‌شود. همین ویژگی به یکی از جذابیت‌های مهم مانیتورهای خمیده برای گیمرها تبدیل شده است زیرا باعث بهبود تجربه بازی و افزایش هیجان آن‌ها می‌شود. همچنین غوطه‌وری بیشتر در مانیتورهای خمیده باعث می‌شود، لذت تماشای فیلم در آن‌ها دوچندان شود.

 • ظاهر جذاب

مانیتورهای خمیده نسبت به مانیتورهای تخت، ظاهر جذاب‌تر و زیباتری دارند و ناگفته پیداست که ظاهر زیبا، یکی از عوامل تاثیرگذار در گرایش به هر کالایی است.

معایب مانیتورهای خمیده

از آن جایی که هر فناوری و تکنولوژی، معایب خاص خود را دارد، مانیتورهای خمیده هم دارای چند نقص مهم هستند. مهم‌ترین معایب مانیتورهای خمیده عبارتند از:

 • قیمت بالا

در حال حاضر مانیتورهای خمیده نسبت به مانیتورهای تخت قیمت بالایی دارند و در نتیجه بسیاری از افراد فکر می‌کنند این مانیتورها ارزش خرید ندارند.

 • نیاز به فاصله کمتر

به دلیل خمیده بودن صفحه نمایش مانیتورهای خمیده، برای بهره‌مندی از تمامی قابلیت‌ها، نیاز به فاصله کمتری از مانیتور دارید. این ممکن است در مواردی که فضای کار محدود است، مشکل ساز شود.

 • اشغال فضای زیاد

مانیتورهای خمیده نسبت به مانیتورهای تخت، فضای بیشتری اشغال می‌کنند. در واقع پنل‌های خمیده هم عمق و هم عرض بیشتری نسبت به پنل‌‌های تخت دارند و بسیار جاگیر هستند.

 • نیاز به سخت افزار قوی‌تر

 مانیتورهای خمیده، برای پردازش تصاویر با کیفیت بالا و بازی‌های رایانه‌ای پیشرفته، نیاز به سخت‌افزار قوی‌تری دارند. به عنوان مثال، برای پردازش تصاویر ۴k و ۸k نیاز به کارت گرافیک با حافظه‌ی بالا و پردازنده‌ قدرتمندتری است. در نتیجه، استفاده از مانیتور خمیده ممکن است نیاز به سرمایه‌گذاری بیشتر در سخت‌افزار داشته باشد.

مانیتور خمیده بهتر است یا تخت؟

هر یک از مانیتورهای تخت یا خمیده دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. در نتیجه بهتر است کاربران هنگام خرید مانیتور، یکی از انواع مانیتورهای خمیده و تخت را با توجه به نیاز خود انتخاب کنند.

به طور کلی مانیتورهای خمیده تجربه بازی را برای گیمرها، ارتقا می‌دهند و انتخابی عالی برای گیمرها هستند. در حال حاضر دو مانیتور Odyssey G7 و Odyssey G9 از برند سامسونگ جزو محبوب‌ترین مانیتورهای خمیده گیمینگ هستند. این دو مانیتور برای گیمرهای حرفه‌ای ساخته شده‌اند و تجربه بازی فوق‌العاده‌ای را برای کاربران می‌سازند.

از طرف دیگر مانیتورهای خمیده به هیچ وجه برای نمایش متون، سطوح تخت و خطوط مناسب نیستند؛ بنابراین اگر می‌خواهید از مانیتور خود برای کارهای گرافیکی استفاده کنید، بهتر است مانیتورهای تخت را انتخاب کنید.

من زینب نثار هستم جامعه‌شناسی خوندم و خیلی تصادفی به دنیای تولید محتوا وارد شدم. حالا عاشق نوشتن هستم و از اینکه توی کارم هر روز چیز جدید یاد می‌گیرم لذت می‌برم.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 10 =

جدول مقایسه