پیش‌بینی‌ها درباره نسل ۱۴ پردازنده‌های اینتل

شرکت اینتل کماکان به تولید نسل‌های جدید پردازنده می‌پردازد و در آخرین ماه‌های سال ۲۰۲۳ قرار است پردازنده‌های نسل ۱۴ با نام Meteor Lake را به بازار عرضه کند. پردازنده Meteor Lake برای شرکت اینتل، نوعی نقطه عطف است و این شرکت با رویکرد جدیدش در طراحی این پردازنده می‌خواهد اپل را پشت سر بگذارد و از AMD نیز عقب نماند.

در حال حاضر اطلاعات جامع و دقیقی درباره نسل ۱۴ پردازنده‌های اینتل ارائه نشده است اما اخبار و شایعات زیادی درباره ویژگی‌های مختلف آن وجود دارد. در این مطلب اخبار منتشر شده و حدس و گمان‌ها درباره جزییات احتمالی نسل ۱۴ پردازنده‌های اینتل را بررسی می‌کنیم.

قیمت‌گذاری و زمان عرضه

مدتی پیش یک یوتیوبر پیش بینی کرد که یک پردازنده ۱۴ هسته‌ای لپ‌تاپ، پیش‌تاز عرضه پردازنده‌های نسل ۱۴ اینتل خواهد بود. اگر این پیش‌بینی یوتیوبر مذکور حقیقت داشته باشد پردازنده جدید در مقایسه با نسل‌های قبلی خود تغییرات قابل توجهی خواهد داشت. از طرف دیگر شرکت اینتل عرضه پردازنده‌های نسل جدید خود را با ارائه پردازنده‌های دسکتاپ شروع می‌کند و عجیب است که این بار عرضه پردازنده نسل ۱۴ با ورژن مخصوص لپ‌تاپ شروع می‌شود.

نسل ۱۴ پردازنده‌های اینتل

همچنین شایعاتی مطرح شده است مبنی بر اینکه مجموعه پردازنده‌های نسل ۱۴ اینتل مخصوص دسکتاپ با مشکلاتی روبرو شده است. اگر این شایعه حقیقت داشته باشد احتمالا اینتل فقط به به‌روزرسانی Raptor Lake اکتفا می‌کند و احتمالا عرضه پردازنده نسل ۱۴ اینتل برای دسکتاپ حدود یک سال به تاخیر می‌افتد. البته برخی اخبار حاکی از حذف کامل عرضه پردازنده نسل ۱۴ اینتل برای دسکتاپ است که در این صورت شاهد عرضه نسل ۱۴ پردازنده‌های اینتل برای لپ‌تاپ‌ها در کنار به‌روز رسانی نسل ۱۳ برای کامپیوترهای رومیزی خواهیم بود. البته احتمالا این شرکت برای پردازنده‌های دسکتاپ نسل بعدی خود به سمت Arrow Lake حرکت می‌کند.

از طرف دیگر Hardware Times، یک اسلاید رسمی اینتل را منتشر کرده است که بر شایعات مبنی بر لغو شدن Meteor Lake برای دسکتاپ‌ها، مهر تایید می‌زند. نقشه راه به‌روز شده اینتل نیز نشان‌دهنده این است که اینتل در حال حاضر تنها در حال برنامه‌ریزی برای عرضه پردازنده‌های Raptor Lake-S است. البته همه این اطلاعات فقط در حد حدس و گمان است و هیچ خبر رسمی توسط شرکت اینتل منتشر نشده است.

در مورد قیمت نسل ۱۴ پردازنده‌های اینتل نیز حدس و گمان‌ها زیاد است. در حال حاضر قیمت نسل فعلی پردازنده‌های اینتل از ۱۰۰ تا ۶۵۰ دلار است و پیش‌بینی‌ها می‌گویند قیمت نسل جدید پردازنده‌های اینتل گران‌تر نخواهد بود. در واقع شرکت اینتل به دلیل رقابت با رقیب خود یعنی AMD، سعی می‌کند قیمت نسل جدید پردازنده‌هایش پایین باشد.

مشخصات پردازنده اینتل نسل ۱۴

فعلا ویژگی‌ها و مشخصات دقیق پردازنده اینتل نسل ۱۴ منتشر نشده است؛ شرکت اینتل تعداد زیادی از پردازنده‌های Raptor Lake را وارد بازار کرده است، اما هنوز تراشه‌های پیش‌تولید Meteor Lake در بنچمارک‌های فاش شده ارائه نشده‌اند. فعلا فقط خبرهایی درباره مشخصات پردازنده نسل ۱۴ اینتل برای لپ‌تاپ‌ها درز کرده است.

براساس اطلاعات منتشر شده انواع U، P و H بر پردازنده‌های نسل ۱۴ اینتل برای لپ‌تاپ دلالت می‌کند. همچنین پردازنده‌های سری U معمولا ۱۵ وات و کمتر می‌باشند، سری P نیز ۲۸ وات و سری H نیز ۴۵ وات هستند؛ هر چند احتمال دارد اینتل قادر به تغییر محدوده مصرفی باشد.

همچنین شایعات حکایت از این دارد که پردازنده‌های نسل ۱۴ اینتل برای لپ‌تاپ در قوی‌ترین نمونه دارای ۱۴ هسته تقسیم شده در دو بخش ۶ و ۸ هسته‌ای خواهند بود. از طرف دیگر احتمالا این نسل پردازنده‌های اینتل از قابلیت پشتیبانی DDR5 و LPDDR5 و البته PCIe 5.0 برخوردارند که همه ویژگی‌های پلتفرمی می‌باشند که اینتل از آن‌های پشتیبانی می‌نماید. لازم به ذکر است اینتل احتمالا با عرضه پردازنده‌های نسل ۱۴، از پشتیبانی DDR4 صرفنظر خواهد کرد.

اینتل در چند نسل اخیر پردازنده‌هایش تلاش کرده است که تعداد هسته‌ها را افزایش دهد و این تلاش در پردازنده‌های نسل ۱۴ به اوج می‌رسد. با توجه به شایعات منتشر شده، تعداد هسته با عملکرد بالا در پرچمدار آینده Core i9-14900K برابر با ۶ خواهد بود. در نتیجه در این حاللت مجموع ۶ هسته با عملکرد بالا و ۱۶ هسته با بهینگی بالا، یک پردازنده نسل ۱۴ اینتل با ۲۲ هسته را خواهد ساخت.

نسل ۱۴ پردازنده‌های اینتل

معماری پردازنده اینتل نسل ۱۴

اخیرا درباره معماری پردازنده نسل ۱۴ اینتل، اخبار و شایعات زیادی منتشر شده است. شرکت اینتل در این نسل از پردازنده‌ها قرار است نقشه راه خود را یکجا جمع کند، چندین محصول را از فروشنده‌های مختلف گرد هم بیاورد و البته می‌خواهد از معماری ترکیبی استفاده کند.

همچنین این پردازنده براساس فرآیند Intel 4 طراحی شده است و نسل ۱۴ اولین محصول اینتل خواهد بود که این node را ارائه می‌نماید. یکی از نکات قابل توجه درباره معماری پردازنده اینتل نسل ۱۴ این است که طراحی آن را برای رقابت با پردازنده‌های اپل تغییر داده است. همچنین این پردازنده به غیر از قالب اصلی محاسباتی دارای قالب‌های GPU، IO و سیستم تراشه (SoC) می‌باشد.

هنوز نمی‌دانیم اینتل برای این قالب‌ها از کدام node استفاده خواهد کرد، اما حدس می‌زنیم node انتخابی TSMC خواهد بود که پشت اغلب گره‌های درون پردازنده‌ها و پردازنده‌های گرافیکی می‌باشد. اینتل همچنین قصد دارد استفاده از کمک سازنده تایوانی برای ساخت بعضی از پردازنده‌های Meteor Lake را دارد. در واقع همچنان اینتل طراحی را انجام می‌دهد اما ساخت بخشی از این پردازنده‌ها به عهده TSMC می‌باشد.

در واقع هدف اصلی اینتل از طراحی پردازنده نسل ۱۴، رقابت با اپل است و به همین دلیل می‌خواهد نه تنها یک CPU بلکه یک کامپیوتر کامل را روی یک تراشه (مانند پردازنده‌های سری M اپل) تعبیه کند؛ این قابلیت که توسط Intel Foveros در دسترس قرار گرفته است، نوعی فناوری بسته‌بندی قالبی است که برای سال‌ها توسط اینتل مورد استفاده قرار گرفته است.

این رویکرد باعث می‌شود اینتل پردازنده‌های قوی‌تری با ویژگی‌های متنوع عرضه کند البته این مسئله ممکن است ارائه پردازنده‌های نسل ۱۴ اینتل را دشوارتر کند. در کل به نظر می‌رسد پردازنده‌های نسل ۱۴ در بخش‌های مختلف دارای تاخیرها و مشکلاتی هستند.

اخبار درز پیدا کرده درباره هسته‌ها در پردازنده‌های نسل ۱۴ نشان می‌دهد اینتل در آن‌ها از هسته‌های جدید برای Redwood Cove به منظور عملکرد بالا و از هسته‌های Crestmont جهت بهینگی استفاده می‌نماید. شرکت اینتل در پردازنده‌های نسل ۱۴ خود مانند دو نسل قبلی خود از ترکیب دو نوع هسته مختلف استفاده می‌کند تا امکان به کارگیری تعداد هسته‌های بیشتر بدون افزایش مصرف انرژی فراهم شود. از طرف دیگر هسته‌های Crestmont در هر چرخه (IPC) تا ۱۵ درصد در دستورالعمل‌ها نسبت به Gracemont آخرین نسل، بهینه شده‌اند و احتمالا Redwood Cove تا ۲۵ درصد افزایش IPC در مقایسه با Raptor Cove برخوردار خواهد بود.

درباره بخش محاسباتی پردازنده‌های نسل ۱۴، اخبار زیادی منتشر نشده است. البته شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه اینتل از معماری Arc GPU در بخش گرافیکی استفاده خواهد کرد اما معلوم نیست کدام نسل Arc GPU در آن به کار گرفته خواهد شد (نسل فعلی Arc Alchemist یا نسل بعدی Arc Battlemage). با توجه به مشکلات پیشین Arc در تاخیر و اشکالات درایورها، احتمالا اینتل از معماری آشنا استفاده می‌نماید تا از هر گونه دردسری پیشگیری کند.

من زینب نثار هستم جامعه‌شناسی خوندم و خیلی تصادفی به دنیای تولید محتوا وارد شدم. حالا عاشق نوشتن هستم و از اینکه توی کارم هر روز چیز جدید یاد می‌گیرم لذت می‌برم.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 5 =

جدول مقایسه