آموزش شناسایی کابل شارژ اصل از فیک

این روزها کابل‌های شارژ فیک زیادی در بازار وجود دارد که دردسرهای فراوانی را برای کاربران گوشی هوشمند فراهم می‌کند. در واقع استفاده از کابل شارژ اصلی برای عملکرد بهینه و ایمن گوشی‌های موبایل ضروری است و از آسیب به دستگاه جلوگیری می‌کند. اما برای بسیاری از افراد، شناسایی کابل شارژ اصل از فیک، کاری سخت و دشوار است. به همین دلیل ما در این مقاله می‌خواهیم شناسایی کابل شارژ اصل از فیک را آموزش دهیم.

تعریف کابل‌ شارژ تقلبی

قبل از اینکه به سراغ نحوه شناسایی کابل شارژ اصل از فیک بپردازیم، کابل شارژ تقلبی را تعریف می‌کنیم و توضیح می‌دهیم چرا نباید از آن استفاده کنید. کابل شارژ تقلبی به معنی یک کابل شارژ نامناسب است که با تقلید از کابل‌های شارژ اصلی تولید می‌شود. کابل‌های شارژ تقلبی گرچه از نظر ظاهری شبیه کابل‌های اصل هستند از نظر کیفیت و عملکرد تفاوت زیادی با آن‌ها دارند.

در حقیقت کابل‌های شارژ تقلبی صرفا برای کاهش هزینه‌های تولید و افزایش سود سازندگان تولید می‌شوند. در ساخت این شارژرها از مواد بی‌کیفیت استفاده می‌شود و استانداردهای رایج در تولید آن‌ها رعایت نمی‌شود. شارژرهای تقلبی اغلب با مشکلات مختلفی مانند شارژ آهسته و قطع برق مواجه می‌شوند.

از طرف دیگر استفاده از شارژرهای تقلبی ممکن است به گوشی هوشمند شما آسیب بزند. در واقع استفاده از این شارژرها موجب ایجاد اتصالات نامناسب و حمله به دستگاه‌های الکترونیکی می‌شود.

شناسایی کابل شارژ اصل از فیک

تفاوت زمان شارژ شدن با کابل اصل و تقلبی

معمولا شارژ گوشی موبایل با شارژرهای تقلبی کندتر از شارژرهای اصلی است و در نتیجه شارژ کامل گوشی با شارژر تقلبی بیشتر طول می‌کشد. عواملی مانند استفاده از مواد با کیفیت پایین، ساختار نامناسب، نقص در انتقال برق یا عدم وجود سیستم‌های حفاظتی مناسب در شارژرهای تقلبی منجر به مقاومت بیشتر در جریان برق می‌شود.

به طور کلی کابل‌های شارژ اصل از توان خروجی مناسب و استانداردهای جریان مشخص برخوردارند که امکان شارژ سریع‌تر و موثرتر را فراهم می‌کنند. تفاوت زمان شارژ کامل گوشی موبایل در کابل شارژر اصلی و کابل شارژر تقلبی می‌تواند به دلایل زیر باشد:

  • جریان و توان خروجی

کابل‌های شارژر اصل اغلب با استفاده از استانداردهای مشخص برای جریان و توان خروجی طراحی می‌شوند. این کابل‌ها قادر به ارائه جریان مناسب و ثابت هستند که باعث می‌شود دستگاه شما با سرعت زیادی شارژ شود. در صورتی که کابل‌های شارژر تقلبی معمولا جریان و توان خروجی نامناسبی دارند و در نتیجه انرژی را به طور مطلوب به دستگاه منتقل نمی‌کنند.

  • کیفیت ساخت

 در ساخت کابل‌های شارژر اصلی از مواد باکیفیتی استفاده می‌شود که توانایی انتقال بهینه برق را دارند و در واقع طراحی و ساختار دقیق کابل‌های شارژر اصل به شارژ سریع کمک می‌کند؛ این در حالی است استفاده از مواد دارای کیفیت پایین در ساخت شارژرهای تقلبی باعث ایجاد مقاومت بیشتر در جریان برق می‌شود و از همین رو سرعت شارژ با آن‌ها کم می‌شود.

طریقه تشخیص کابل شارژر تقلبی

به طور کلی برای تشخیص کابل شارژ اصل از فیک راه‌های مختلفی وجود دارد. ما در ادامه مقاله می‌خواهیم راه‌های مختلف شناسایی کابل اصل از تقلبی را آموزش دهیم.

  • استانداردهای کابل یو اس بی

یکی از راه‌های تشخیص کابل شارژر اصل از فیک، توجه به اندازه کابل یو اس بی است. در واقع کابل یو اس بی شارژر دارای ابعاد و اندازه استاندارد است. در صورتی که ابعاد کابل یو اس بی، غیر معمول بود و از حالت عادی کوچک‌تر یا بزرگ‌تر بود، احتمالا این کالا فیک است.

  • شکل ظاهری شارژر

به طور کلی شکل ظاهری شارژر اصل با تقلبی فرق دارد و با توجه به ظاهر می‌توانید اصل یا فیک بودن آن را تشخیص دهید. در صورتی که کابل شارژر شما دارای طراحی نامنظم و پلاستیک‌های اضافه و بهم ریخته در سر آداپتور و ورود یو اس بی باشد، تقلبی است.

در صورتی که می‌خواهید کابل شارژر سامسونگ بخرید، به شکل روی کانکتور توجه کنید. شارژر سامسونگ اصل در قسمت یو اس بی و کانکتور (قسمتی از کابل که به گوشی متصل می‌شود) از سطحی صاف و منظم برخوردار است، اما آن‌ها در شارژرهای فیک صاف نیستند و دارای خوردگی یا برآمدگی می‌باشند.

شناسایی کابل شارژ اصل از فیک

  • کیفیت ساخت کابل

یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای تشخیص کابل شارژ اصل از فیک، توجه به کیفیت ساخت آن است. کابل اصل دارای روکش پلاستیکی صاف، یکدست و نرم است. در صورتی که روکش کابل شارژ خراشیدگی داشت و یک سطح ناهموار روی آن ایجاد شده بود، تقلبی است.

  • وزن شارژر

در کل پلاستیک نامرغوب در مقایسه با پلاستیک باکیفیت وزن کمتری دارد و البته در ساخت کابل‌های شارژر تقلبی از پلاستیک نامرغوب استفاده می‌شود؛ در نتیجه کابل‌های شارژر اصل دارای وزن بیشتری در مقایسه با کابل‌های شارژر فیک هستند.

  • کانکتورهای یو اس بی

توجه به فرم و شکل کانکتور، یکی دیگر از روش‌های شناسایی کابل شارژ اصل از تقلبی است. معمولا سر فلزی کانکتور کابل شارژ فیک، کمی نافرم و کج است و در قسمت پلاستیکی‌اش، بیرون‌زدگی دارد.

  • وضعیت شارژ

معمولا مدت زمان شارژ کامل موبایل توسط شارژر تقبلی طولانی‌تر از شارژرهای اصل است. در واقع هر چقدر هم سرعت شارژ در کابل‌های فیک بالا باشد باز هم کمتر از سرعت شارژ در کابل‌های شارژ اصل خواهد بود.

  • بررسی گرمایش

گرم شدن بیش از حد آداپتور کابل شارژر هنگام شارژ شدن نیز نشانه تقلبی بودن آن است. پس در صورتی که شارژر شما همزمان با شارژ شدن داغ می‌شود، کالایی که خریده‌اید، تقلبی است.

کابل شارژر را از فروشگاه‌های معتبر بخرید

توصیه می‌کنیم تحت هیچ شرایطی از کابل شارژ تقلبی استفاده نکنید. استفاده از شارژر تقلبی باعث می‌شود گوشی شما هنگام شارژ بیش از حد داغ شود و داغ شدن آسیب جدی به گوشی شما وارد می‌کند. آسیب وارده به موبایل حتی ممکن است آن‌قدر جدی باشد که برای همیشه گوشی خود را از دست بدهید.

از طرف دیگر وقتی از شارژهای فیک استفاده می‌کنید، مدت زمان شارژ کامل گوشی طولانی می‌شود و این امر نیز موجب خرابی باتری شما می‌شود. بنابراین بهتر است به هیچ وجه از شارژرهای تقلبی استفاده کنید و همیشه به سراغ شارژر اصل بروید. همچنین برای اینکه خیال‌تان از بابت اصل بودن کابل شارژ موبایل راحت باشد، آن‌ها را فقط از فروشگاه‌های معتبر بخرید.

 

من زینب نثار هستم جامعه‌شناسی خوندم و خیلی تصادفی به دنیای تولید محتوا وارد شدم. حالا عاشق نوشتن هستم و از اینکه توی کارم هر روز چیز جدید یاد می‌گیرم لذت می‌برم.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + نوزده =

جدول مقایسه