چگونه گوشی خیس را خشک کنیم؟

این روزها اغلب افراد بسیاری از کارهای روزمره خود را با گوشی انجام می‌دهند و حتی اطلاعات مهم خود را بر روی آن ذخیره می‌کنند. در نتیجه اتفاقات ناگواری مانند افتادن گوشی در آب و از بین رفتن اطلاعات روی آن برای این افراد بسیار ناخوشایند است. البته در صورتی گوشی خیس شود یا داخل آب بیفتد با استفاده از برخی ترفندها می‌توانید آن را نجات دهید و از اطلاعات مهم روی گوشی حفاظت کنید. در صورتی که گوشی‌تان خیس شده است با خواندن این مقاله می‌توانید با ترفندهای خشک کردن آن آشنا شوید.

آیا گوشی‌های هوشمند ضدآب واقعا در برابر نفوذ آب مقاومند؟

این روزها بسیاری از گوشی‌های هوشمند به بازار عرضه شده‌اند که سازندگان آن‌ها ادعا می‌کنند کاملا ضدآب بوده و در برابر نفوذ آب مقاومند. البته واقعیت این است گوشی‌های هوشمند ضدآب فقط می‌توانند تا مدتی محدود در برابر آب مقاومت کنند.

در واقع تبلیغ گوشی‌های هوشمند به عنوان کالایی کاملا ضدآب فقط یک ترفند بازاریابی محسوب می‌شود. از طرف دیگر شرایطی که گوشی در آب دریا، اقیانوس، استخر یا زیر دوش حمام با آن روبرو می‌شود کاملا متفاوت می‌باشد و این شرایط بر میزان نفوذ آب در گوشی تاثیر می‌گذارد.

لازم به ذکر است دو شرکت سامسونگ و اپل که معتبرترین برندهای تولیدکننده گوشی‌های هوشمند ضدآب هستند و ادعا می‌کنند گوشی‌هایی کاملا مقاوم در برابر نفوذ آب می‌سازند بارها به دلیل ارائه اطلاعات نادرست در این رابطه در دادگاه‌های ایتالیا، استرالیا و برخی کشورهای دیگر محکوم شده‌اند.

توصیه می‌کنیم به هیچ وجه گوشی‌های هوشمند حتی از نوع ضدآب را در معرض نفوذ آب قرار ندهید و به یاد داشته باشید بسیاری از مواقع وقتی تولیدکننده گوشی می‌گوید محصولش تا نیم ساعت زیر آب می‌تواند در برابر نفوذ آب مقاومت کند در واقعیت این گوشی حدود یک ربع از نفوذ آب مصون خواهد بود.

چگونه گوشی خیس را خشک کنیم؟

اقداماتی که بعد از خیس شدن گوشی نباید انجام داد

هنگامی که گوشی‌تان خیس می‌شود نباید برخی اقدامات را انجام دهید زیرا به آن آسیب بیشتری وارد می‌کنند. این اقدامات که برخی به اشتباه فکر می‌کنند باید برای نجات گوشی خیس انجام داد برعکس به آن آسیب می‌زنند:

  • از سشوار استفاده نکنید

برخی به اشتباه فکر می‌کنند اگر گوشی خیس شد باید آن را سشوار بکشید و در نتیجه با تصور آب رفتن زیر ال سی دی گوشی، آن را با سشوار خشک می‌کنند. بهتر است بدانید هنگامی که گوشی خیس می‌شود به هیچ وجه نباید آن را با سشوار خشک کنید.

  • از کمپرسور هوا استفاده نکنید

یکی دیگر از کارهایی که نباید بعد از خیس شدن گوشی انجام دهید، استفاده از کمپرسور هوا است. استفاده از کمپرسور هوا باعث ایجاد آسیب‌های بیشتر و نفوذ آب به عمق گوشی می‌شود.

  • گوشی را داخل فر نگذارید

یکی از اقدامات عجیبی که برخی بعد از خیس شدن گوشی انجام می‌دهند، قرار دادن آن داخل فر است. گذاشتن گوشی خیس داخل فر از جمله کارهایی است که نباید انجام بدهید زیرا ممکن است منجر به منفجر شدن گوشی شما شود.

  • گوشی را داخل فریزر قرار ندهید

یکی دیگر از کارهایی که برخی افراد هنگام خیس شدن گوشی انجام می‌دهند، قرار دادن آن در فریزر است. قرار دادن گوشی خیس در داخل فریزر نه تنها کمکی به خشک شدن آن نمی‌کند بلکه برعکس باعث می‌شود رطوبت بیشتری وارد آن شود.

  • گوشی را تکان ندهید

برخی تصور می‌کنند تکان دادن گوشی منجر به خروج آب از داخل آن می‌شود. این در حالی است که تکان دادن گوشی ممکن است موجب پخش شدن آب داخل گوشی شود.

بهترین ترفندها برای خشک کردن گوشی

در بخش قبل اقداماتی را توضیح دادیم که نباید برای خشک کردن گوشی از آن‌ها استفاده کنید. حالا در این قسمت به آموزش ترفندهایی می‌پردازیم که برای خشک کردن گوشی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. البته قبل از آموزش ترفندها باید تاکید کنیم به هیچ وجه نباید از گوشی خیس خود استفاده کنید و بلافاصله باید آن را خاموش نمایید. بهترین راه‌ها برای خشک کردن گوشی عبارتند از:

  • استفاده از برنج

یکی از بهترین ترفندها برای خشک کردن گوشی خیس، استفاده از برنج است. بنابراین یک کاسه بزرگ انتخاب کنید، گوشی خیس را داخل کاسه بگذارید و کاسه را از برنج پر کنید. برای اینکه آب داخل گوشی خیس به صورت کامل گرفته شود باید ۲۴ ساعت داخل کاسه برنج بماند.

بعد از ۲۴ ساعت ماندن گوشی داخل برنج، آن را روشن کنید. اگر بعد از ۲۴ ساعت گوشی روشن نشد، دوباره آن را به مدت ۲۴ ساعت دیگر داخل برنج قرار دهید.

چگونه گوشی خیس را خشک کنیم؟

  • استفاده از سیلیکا ژل

برخی افراد اعتقاد دارند استفاده از برنج، ایده خوبی برای خشک کردن گوشی هوشمند نیست زیرا موجب رسوب خاک و خرده برنج به داخل گوشی می‌شود. این دسته از کاربران اعتقاد دارند بهترین ترفند برای خشک کردن گوشی خیس، استفاده از سیلیکا ژل است زیرا عملکردی قوی در جذب رطوبت دارد و آب داخل گوشی را کاملا می‌گیرد.

از آنجایی که گوشی خیس را باید کاملا در سیلیکا ژل قرار دهید بنابراین مقدار کافی از آن را خریداری کنید و برای خشک کردن گوشی هوشمندتان استفاده نمایید. از این مواد رطوبت‌گیر اغلب در کیف، کفش، لباس نو و بسته‌های لوازم الکترونیکی استفاده می‌شود.

  • قرار دادن گوشی خیس در محیطی با گرمای مناسب

یکی دیگر از بهترین ترفندها برای خشک کردن گوشی خیس، قرار دادن آن در فضایی با گرمای مناسب است. بنابراین برای خشک کردن گوشی خیس، آن را به مدت یک یا دور روز در فضاهایی مانند پکیچ یا آبگرمکن قرار دهید.

  • استفاده از پنکه

برای خشک کردن گوشی خیس می‌توانید از پنکه هم استفاده کنید. با قرار دادن گوشی خیس در مقابل پنکه، جریان هوا موجب تبخیر رطوبت می‌شود.

  • مراجعه به تعمیرگاه

در صورتی که با هیچ یک از روش‌های ذکر شده در بالا موفق به خشک کردن گوشی خیس نشدید، آن را به نزدیک‌ترین تعمیرگاه گوشی موبایل ببرید.

 

من زینب نثار هستم جامعه‌شناسی خوندم و خیلی تصادفی به دنیای تولید محتوا وارد شدم. حالا عاشق نوشتن هستم و از اینکه توی کارم هر روز چیز جدید یاد می‌گیرم لذت می‌برم.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =

جدول مقایسه