چگونه لپ تاپ را به پروژکتور متصل کنیم؟

اتصال لپ‌تاپ به ویدئو پروژکتور از جمله کارهای ساده اما مهمی است که باید در ارائه‌های درسی و کنفرانس‌های کاری انجام دهید. حتی با اتصال لپ‌تاپ به پروژکتور می‌توانید فیلم و ویدئو را روی صفحه‌ای بزرگتر تماشا کنید و دو چندان لذت ببرید. جهت اتصال لپ‌تاپ خود به پروژکتور از روش‌های مختلفی می‌توانید استفاده کنید که ما در این مطلب به آموزش رایج‌ترین آن‌ها می‌پردازیم. برای آشنایی با روش‌های اتصال لپ‌تاپ به پروژکتور در این مقاله از سایت اتامیس با ما همراه باشید.

ویدئو پروژکتور چیست؟

ویدئو پروژکتور، دستگاهی است که سیگنال ویدئویی را دریافت کرده و بعد تصویر مربوطه را با استفاده از سیستم لنز روی صفحه نمایش ارائه می‌دهد. ویدئو پروژکتورها دارای یک لامپ بسیار روشن با کارآیی بالا هستند تا روشنایی مورد نیاز برای برای نمایش تصویر را فراهم کنند. همچنین اغلب مدل‌های مدرن ویدئو پروژکتور توانایی اصلاح هر گونه منحنی، تاری و سایر ناهماهنگی‌ها را از طریق تنظیمات دستی دارند.

ویدئو پروژکتورها برای انواع کاربردها مانند ارائه در اتاق کنفرانس، کلاس درس، سینمای خانگی، سینما و کنسرت‌ها مناسب هستند و مزایای متنوعی برای کاربران دارند.

اتصال لپ تاپ به پرژوکتور

اتصال بی‌سیم لپ‌تاپ به پروژکتور

برخی از پروژکتورها یا لپ‌تاپ‌ها دارای تنوع کافی از نظر پورت یا درگاه ورودی نیستند و در نتیجه برای اتصال لپ‌تاپ به پروژکتور باید به سراغ روش‌های بی‌سیم بروید. همچنین در صورتی که پروژکتور روی سقف نصب شده باشد چاره‌ای جز اتصال بی‌سیم لپ‌تاپ به پروژکتور نخواهید داشت. برای اتصال بی‌سیم لپ‌تاپ به پرژوکتور طبق مراحل زیر پیش بروید:

مرحله اول: استفاده از جفت شدن پروژکتور

یکی از روش‌‌هایی که می‌توانید برای اتصال بی‌سیم لپ‌تاپ به پروژکتور استفاده کنید، استفاده از حالت جفت شدن است. برای استفاده از حالت جفت شدن باید ابتدا ویدئو پروژکتور و لپ‌تاپ خود را روشن کنید و بعد پروژکتور را روی حالت جفت شدن (pairing mode) بگذارید.

پروژکتور دارای دکمه‌ای برای روشن کردن بلوتوث است و البته می‌شود از ریموت کنترل هم برای روشن کردن بلوتوث ویدئو پروژکتور استفاده نمود. برای اطلاعات بیشتر بهتر است به دفترچه راهنمای دستگاه پروژکتور خود مراجعه کنید.

مرحله دوم روشن کردن بلوتوث لپ‌تاپ

بعد از اینکه پروژکتورتان شناسایی شد باید بلوتوث لپ‌تاپ خود را روشن کنید. در صورتی که لپ‌تاپ شما قادر به پشتیبانی از بلوتوث نیست، بهتر است از آداپتور بلوتوث USB استفاده نمایید. پس آداپتور بلوتوث را به لپ‌تاپ خود متصل کنید و دستورالعمل‌های روی صفحه را برای تنظیم اجرا کنید. باید روی اتصالی کلیک کنید که دقیقا زیر نماد بلوتوث قرار دارد و با این کار لپ‌تاپ شروع به اسکن دستگاه‌های بلوتوث موجود می‌کند. از بین دستگاه‌ها پروژکتور خود را پیدا کرده و روی جفت کردن کلیک نمایید.

اتصال باسیم لپ‌تاپ به پروژکتور

برای اتصال لپ‌تاپ به ویدئو پروژکتور در ویندوز ۷ و ویندوز ۱۰ غیر از روش بی‌سیم می‌توانید از روش‌های سیمی و کابل نیز استفاده نمایید. انواع روش برای اتصال سیمی لپ‌تاپ به پروژکتور عبارتند از:

  • اتصال لپ‌تاپ به پروژکتور با کابل HDMI

اتصال لپ‌تاپ به پروژکتور با کابل HDMI، یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای اتصال لپ‌تاپ به پروژکتور است. البته برای استفاده از این روش ابتدا باید مطمئن شوید لپ‌تاپ شما پورت HDMI سایز کامل دارد و البته پورت پروژکتور باید مشابه با لپ‌تاپ باشد.

برای اتصال لپ‌تاپ به پروژکتور ابتدا لپ‌تاپ خود را به شارژر متصل کنید و سپس کابل را به درگاه‌های HDMI لپ‌تاپ و پرژوکتور متصل نمایید. در ادامه هم لپ‌تاپ و هم پروژکتور را روشن کنید تا مطمئن شوید این دو دستگاه با موفقیت به هم متصل شده‌اند.

  • اتصال لپ‌تاپ به پروژکتور با کابل VGA

اتصال لپ‌تاپ به پروژکتور از طریق کابل VGA شباهت زیادی به روش اتصال با کابل HDMI دارد. برای اتصال لپ‌تاپ به پروژکتور از طریق کابل VGA ابتدا لپ‌تاپ‌تان را روشن کنید و بعد کابل VGA را به پورت VGA لپ‌تاپ متصل کنید. در ادامه سر دیگر کابل VGA را به پروژکتور وصل کنید و بعد آن را روشن نمایید.

درپوش پروژکتور را بردارید و لنز آن را نیز باز کنید. حالا لپ‌تاپ به پروژکتور از طریق کابل VGA متصل شده است و پروژکتور محتوای روی صفحه لپ‌تاپ را نمایش می‌دهد.

اتصال لپ تاپ به تلویزیون

  • اتصال لپ تاپ به پروژکتور با کابل DVI

 برای اتصال سیمی لپ‌تاپ به پروژکتور می‌توانید از کابل DVA نیز استفاده کنید. در واقع در صورتی که لپ‌تاپ و ویدئو پروژکتور شما دارای پورت DVA است امکان اتصال لپ‌تاپ به پروژکتور از طریق این کابل وجود دارد.

در صورتی که لپ‌تاپ شما پورت DVI ندارد اما پروژکتور درگاه DVI دارد می‌توانید از کابل DVA به HDMI برای اتصال لپ‌تاپ به پروژکتور استفاده نمایید.

  • اتصال لپ تاپ به پروژکتور با کابل USB-C

این روزها اغلب دستگاه‌ها به ویژه پروژکتورهای جیبی به دلیل طراحی‌های فشرده‌تر، پورت میکرو یو اس بی دارند و در نتیجه دارای قابلیت سازگاری با USB-C هستند. در صورتی که لپ‌تاپ‌تان دارای پورت USB نوع C برای خرروجی ویدئو است و پروژکتورتان هم از ورودی ویدئوی USB-C پشتیبانی می‌کند، می‌توانید این دو را با کابل USB به یکدیگر متصل نمایید.

من زینب نثار هستم جامعه‌شناسی خوندم و خیلی تصادفی به دنیای تولید محتوا وارد شدم. حالا عاشق نوشتن هستم و از اینکه توی کارم هر روز چیز جدید یاد می‌گیرم لذت می‌برم.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 8 =

جدول مقایسه