با مودم‌های 4G در همه جا از اینترنت پرسرعت لذت ببرید

اگر از جمله افرادی هستید که مدام در حال حرکت هستند و البته نیاز دارید که به اینترنت نیز متصل شوید، مودم ۴G همه مشکلات شما را حل می‌کند. با مودم‌های ۴G در سفرهای کاری و تفریحی خود می‌توانید به راحتی از اینترنتی پرسرعت استفاده کنید. در صورتی که می‌خواهید از مودم  برای اتصال به اینترنت استفاده کنید اما اطلاعات زیادی درباره آن ندارید، در این مطلب با ما همره باشید. ما در این نوشته به توضیح همه چیز درباره این مودم می‌پردازیم تا بتوانید هنگام خرید مودم ۴G، انتخاب مناسبی داشته باشید.

مودم‌ ۴G چیست؟

احتمالا بارها نام مودم ۴G به گوش‌تان خورده است اما نمی‌دانید این نوع مودم دقیقا چیست و چگونه کار می‌کند. به زبان ساده مودم ۴G، یکی از انواع مودم است که برای اتصال به اینترنت از فناوری ۴G استفاده می‌کند؛ این مطلب بدان معناست که شما می‌توانید در هر جایی با سرعت بالا در وب جستجو کنید، ویدئوی آنلاین ببینید و انواع فایل‌ها را دانلود نمایید.
همان‌طور که می‌دانید ۴G، چهارمین نسل فناوری شبکه‌های تلفن همراه محسوب می‌شود که پیشرفت زیادی در مقایسه با ۳G و نسل‌های قبل‌ترش کرده است. کاربران در فناوری ۴G از سرعت دانلود و آپلود بالاتر و پوشش شبکه گسترده‌تری بهره‌مند می‌شوند. در واقع مودم‌های ۴G برای افرادی که مدام سفر می‌کنند، بهترین گزینه به شمار می‌روند.

مودم‌ 4G

مزایای مودم‌های ۴G

مودم‌های ۴G از نظر سرعت و کیفیت اینترنت نسبت به مودم‌های نسل قبل‌تر ۳G و ۲G، دارای مزایای مختلفی هستند و در نتیجه برای افرادی که مدام در حال جابجایی هستند، گزینه جذابی محسوب می‌شوند. چند مزیت مهم مودم‌های ۴G در جدول زیر آمده است:

مزایا توضیح
سرعت بالاتر در دانلود و آپلود فناوری ۴G باعث می‌شود داده‌ها با سرعت بیشتری دانلود و آپلود شوند.
پوشش شبکه بهتر شده است. شبکه‌های ۴G پوشش گسترده‌تری و قدرت سیگنال بهتری، به ویژه در مناطق روستایی و دورافتاده‌تر، ارائه می‌دهند.
لتنسی کمتر (مدت زمان تأخیر کمتر) شبکه‌های ۴G لتانسی کمتر دارند که باعث کاهش زمان تأخیر و امکان انتقال داده‌های بلادرنگ مانند بازی آنلاین یا ویدئو کنفرانس می‌شود.

مزایای فوق باعث می‌شوند که مودم‌های ۴G برای افرادی که به طور مداوم سفر می‌کنند یا از راه دور کار می‌کنند و به دسترسی به اینترنت نیاز دارند، انتخاب ایده‌آلی باشند.

انتخاب مودم ۴G مناسب برای نیازهای شما

با توجه به تنوع مودم‌های ۴G موجود در بازار، انتخاب مودم ۴G مناسب برای خریداران کمی دشوار است. در ادامه چند نکته‌ای را که در هنگام انتخاب این نوع مودم باید مد نظر قرار دهید، بررسی می‌کنیم:

 • سازگاری مودم ۴G با دستگاه و ارائه دهنده شبکه خود را بررسی کنید. همه مودم‌های ۴G با همه دستگاه‌ها و ارائه دهندگان شبکه کار نمی‌کنند، بنابراین قبل از خرید، سازگاری را بررسی کنید.
 • پوشش شبکه منطقه خود را بررسی کنید. برخی مودم‌های ۴G در مناطق خاصی نسبت به بعضی دیگر پوشش بهتری دارند. با ارائه دهنده شبکه محلی خود تماس بگیرید تا ببینید کدام مودم‌ها برای منطقه شما توصیه می‌شود.
 • نیازهای مصرف داده‌ خود را ارزیابی کنید. مودم‌های ۴G مختلف، برنامه‌های داده با سرعت‌های متفاوتی را ارائه می‌دهند. مشخص کنید چه مقدار داده نیاز دارید و برنامه‌ها را مقایسه کنید تا بهترین برنامه برای عادات مصرفی خود را پیدا کنید.

در نهایت، برندها و مدل‌های معروف مودم‌های ۴G را بررسی کرده و بهترین مودم ۴G را متناسب با بودجه و نیازهای خود پیدا کنید.

راه‌اندازی مودم ۴G

راه‌اندازی مودم ۴G آسان و ساده است و برای راه‌اندازی آن کافی است براساس دستورالعمل‌های زیر عمل کنید:
۱. جعبه مودم را باز کنید و اطمینان حاصل کنید که تمامی قطعات موجود هستند.
۲. کارت SIM ارائه شده توسط ارائه دهنده خدمات شبکه را وارد مودم کنید.
۳. حالا کابل برق را متصل کنید و مودم را روشن کنید.
۴. منتظر بمانید تا مودم، کارت SIM را شناسایی کند و به شبکه متصل شود.
۵. دستگاه خود را از طریق Wi-Fi یا کابل USB به مودم متصل کنید.
اگر در طول فرآیند راه‌اندازی با مشکل مواجه شدید، به دفترچه راهنما مراجعه کنید یا با ارائه دهنده خدمات شبکه خود تماس بگیرید.

مودم‌ 4G

اتصال دستگاه‌ها به مودم ۴G

بعد از راه‌اندازی مودم ۴G، باید دستگاه‌های خود را به آن متصل کنید و از مزایای اینترنت با سرعت بالا لذت ببرید. برای اتصال دستگاه‌ها به مودم ۴G، مراحل زیر را دنبال کنید:
۱. تعیین کنید که کدام دستگاه‌ها را می‌خواهید به مودم ۴G خود متصل کنید. انواع دستگاه‌ها مانند لپ تاپ، تلفن‌ هوشمند، تبلت و حتی کنسول‌ بازی را می‌توانید به این مودم وصل کنید.
۲. مطمئن شوید که دستگاه شما دارای یک آداپتور شبکه بی‌سیم (وایرلس) است. آداپتور شبکه وایرلس برای اتصال بی‌سیم به مودم ۴G ضروری می‌باشد.
۳. در دستگاه خود، به تنظیمات شبکه بی‌سیم بروید و به دنبال شبکه‌های در دسترس بگردید. به دنبال نام مودم خود بگردید که باید به عنوان یک شبکه در دسترس لیست شده باشد.
۴. شبکه مودم ۴G خود را انتخاب کنید و رمز عبور مرتبط با آن را وارد کنید. حالا باید از طریق مودم ۴G به اینترنت متصل شده باشید.
۵. اگر می‌خواهید اتصال اینترنت خود را با چند دستگاه به اشتراک بگذارید، می‌توانید با استفاده از مودم ۴G خود یک هات‌اسپات Wi-Fi راه‌اندازی کنید. دستورالعمل‌های راه‌اندازی چنین هات‌اسپاتی را در کتابچه راهنمای کاربر مودم خود بررسی کنید.

مقایسه مودم‌های ۴G با بقیه انواع مودم

اگرچه مودم‌های ۴G این امکان را فراهم می‌کنند که به راحتی در هنگام جابجایی به اینترنت با سرعت بالا دسترسی پیدا کنید، اما برای همه افراد همیشه بهترین گزینه نیستند. در اینجا، ما مودم‌های ۴G را با انواع دیگر مودم مقایسه می‌کنیم تا به شما در تصمیم‌گیری کمک کنیم.

 • مقایسه مودم‌های ۴G با Wi-Fi

مودم‌های Wi-Fi ، انتخابی عالی برای استفاده در منازل و ادارات هستند و اینترنتی سریع و قابل اعتماد را فراهم می‌کنند. البته از آن‌جایی که مودم‌هایWi-Fi به یک مکان خاص محدود می‌شوند برای افرادی که مدام در سفر هستند، مناسب نیستند. از طرف دیگر مودم‌های Wi-Fi در برخی مکان‌ها نسبت به مودم‌های ۴G، اینترنت با سرعت بالاتری را ارائه می‌دهند.

 • مقایسه مودم‌های ۴G با DSL

اینترنت DSL یک سرویس اینترنت پهن باند است که داده‌ها را از طریق خطوط تلفن مسی معمولی انتقال می‌دهد. مودم‌های DSL سرعت اینترنت قابل اعتمادی را فراهم می‌کنند، اما محدود به مکان‌های ثابت هستند و نیاز به اتصال فیزیکی دارند. این در حالی است که مودم‌های ۴G از قابلیت حمل برخوردارند و با استفاده از آن‌ها در هر جایی می‌توانید به اینترنت دسترسی داشته باشید.
همچنین مودم‌های ۴G نسبت به مودم‌های DSLسرعت دانلود و آپلود بالاتری دارند و البته لتنسی (در شبکه‌های کامپیوتری، لتنسی به مدت زمانی اشاره دارد که یک بسته داده از مبدا به مقصد ارسال شده و به مقصد برمی‌گردد) در مودم‌های ۴G کمتر است.
در نهایت، انتخاب بین مودم‌های ۴G و گزینه‌های دیگر، بستگی به نیازها و ترجیحات فردی شما دارد. اگر زیاد سفر می‌کنید، مودم‌های ۴G یک راه حل مناسب برای اتصال پایدار به اینترنت هنگام جابجایی هستند. با این حال، برای افرادی که نیاز به سرعت بیشتر و اتصال پایدار در یک مکان ثابت دارند، انواع دیگر مودم مناسب‌تر هستند.

مودم‌ 4G

مشکلات رایج مودم‌های ۴G و راه‌حل‌های آنها

گرچه مودم‌های ۴G، مزایای زیادی دارند اما کاربران آن‌ها با مشکلات رایجی مانند کاهش سرعت اینترنت، قطع شدن اتصال و خطاهای احراز هویت روبرو می‌شوند. در این بخش، به مشکلات مهم مودم‌های ۴G می‌پردازیم و راه‌حل‌هایی برای رفع آن‌ها ارائه می‌دهیم تا شما بتوانید از مودم ۴G خود به بهترین شکل استفاده کنید.

 • کاهش سرعت اینترنت

اگر سرعت اینترنت مودم ۴G شما کاهش یافته است، چند راهکار برای بهبود آن وجود دارد که عبارتند از:

 •  مودم ۴G خود را به مکانی منتقل کنید تا بتوانید سیگنال‌های بیشتری را دریافت کند.
 • برنامه‌ها و تب‌های مرورگری را که ممکن است پهنای باند را اشغال کنند، ببندید.
 • نرم‌افزار مودم خود را بروزرسانی کنید تا مطمئن شوید آخرین نسخه نرم‌افزار را اجرا می‌کنید.
 • قطع شدن اتصال

قطع شدن اتصال ممکن است ناراحت‌کننده باشد، اما می‌توانید با اقدامات زیر به رفع مشکل بپردازید:

 • اطمینان حاصل کنید که مودم ۴G شما در مکانی قرار دارد که سیگنال‌ها را به خوبی دریافت می‌کند.
 • مودم خود و دستگاه‌های متصل را مجددا راه‌اندازی کنید.
 • با ارائه دهنده شبکه خود تماس بگیرید و مطمئن شوید که هیچ خرابی سرویس یا تعمیر و نگهداری در حال انجام نیست.
 • نرم‌افزار مودم خود را بروزرسانی کنید تا اطمینان حاصل کنید که آخرین نسخه نرم‌افزار را اجرا می‌کنید.
 • خطاهای احراز هویت

اگر هنگام تلاش برای اتصال به مودم ۴G خود خطای احراز هویت دریافت کردید، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • اطمینان حاصل کنید که شناسه و رمز عبور درست را برای مودم خود وارد کرده‌اید.
 • مطمئن شوید که مودم شما به ارائه دهنده شبکه مناسب متصل شده است.
 • مودم خود و دستگاه متصل را راه‌اندازی مجدد کنید.
 • با ارائه دهنده شبکه خود تماس بگیرید تا اطمینان حاصل شود که طرح داده شما فعال است و هیچ مشکلی با حساب کاربری شما وجود ندارد.
  با دنبال کردن مراحل فوق می‌توانید مشکلات رایج مودم ۴G خود را حل کنید و از اینترنت با سرعت بالا در هر جایی بهره‌مند شوید.

ملاحظات امنیتی برای مودم‌های ۴G

راحتی و سهولت استفاده از مودم‌های ۴G برای دسترسی به اینترنت با سرعت بالا در هنگام جابجایی با برخی ملاحظات امنیتی همراه است؛ در واقع حفاظت از اطلاعات حساس و جلوگیری از دسترسی غیرمجاز به اینترنت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در زیر چند راهکار برای ایمن کردن اتصال اینترنت مودم ۴G آورده شده است:

 • همیشه شناسه و رمز عبور پیش‌فرض مودم ۴ G خود را به یک رمز عبور قوی تغییر دهید تا از دسترسی غیرمجاز جلوگیری کنید.
 • گزینه‌های رمزگذاری مانند WPA2 را فعال کنید تا ترافیک شبکه خود را از نفوذ دزدان در امان نگهدارید.
 • تعداد دستگاه‌هایی را که می‌توانند به مودم ۴G شما متصل شوند، محدود کنید تا از اتصالات غیرمجاز جلوگیری شود.
 • نرم‌افزار مودم ۴G خود را مرتب بروزرسانی کنید تا از شر تهدیدات امنیتی در امان بمانید.
 • فایروال خود را به گونه‌ای پیکربندی کنید که اتصالات ورودی غیرضروری را مسدود کند.
  به یاد داشته باشید که ایمن کردن اتصال اینترنت مودم ۴G شما را از خطرات امنیتی احتمالی در آینده نجات می‌دهد.

تدابیر امنیتی اضافی برای مودم ۴G

یک راه دیگر برای ایمن کردن مودم ۴G، فراهم کردن لایه‌ای اضافی از تدابیر امنیتی است.

سنجه امنیت توضیح
vpn با استفاده از اتصال VPN به مودم ۴G خود، می‌توانید یک لایه اضافی از رمزگذاری و امنیت برای انتقال داده‌ها به صورت ایمن فراهم کنید.
 فیلتر آدرس‌های MAC شما می‌توانید با ایجاد یک لیست از آدرس‌های MAC دستگاه‌های مجاز، دسترسی به مودم ۴G خود را محدود کنید و فقط به دستگاه‌های مجاز اجازه دسترسی به آن را بدهید.
غیرفعال کردن دسترسی از راه دور برای جلوگیری از دسترسی کاربران غیرمجاز به تنظیمات مودم ۴G خود از راه دور، بهتر است دسترسی از راه دور را به مودم خود غیرفعال کنید. این کار می‌تواند از دسترسی به مودم شما توسط افراد غیرمجاز جلوگیری کند و اطلاعات شخصی شما را در برابر دسترسی غیرمجاز محافظت کند.

با رعایت موارد ذکر شده در جدول فوق، می‌توانید به طور موثری مودم ۴G خود را ایمن کنید و حریم خصوصی و داده‌هایتان را حفظ کنید.

آینده مودم‌های ۴G

آینده فناوری ۴G هیجان انگیز است و با پیشرفت‌های جدید، احتمالا شاهد انقلابی در این حوزه خواهیم بود. فناوری ۵G، یکی از پشرفت‌های اخیر در حوزه فوق است که از سرعت دانلود و آپلود بیشتر و لتنسی کمتری نسبت به فناوری ۴ G برخوردار است. در حال حاضر فناوری ۵G در برخی مناطق به کار گرفته شده و در سال‌های آینده به صورت گسترده‌تر در دسترس خواهد بود.
علاوه بر فناوری ۵G، پیشرفت‌هایی در توسعه اینترنت ماهواره‌ای نیز صورت می‌گیرد که پوشش اینترنت در مناطقی که هنوز پوشش مناسبی ندارند، احتمالا بهتر خواهد شد. استفاده از پهپادها و دیگر فناوری‌های نوآورانه نیز به عنوان روشی برای گسترش اتصال بی‌سیم، مورد بررسی قرار می‌گیرند.

مودم‌ 4G

راهکارهایی برای بهره‌برداری بیشتر از مودم ۴G

اگر مودم ۴G را برای اتصال به اینترنت انتخاب کرده‌اید، می‌توانید با راهکارهای زیر، بهره‌برداری از آن را افزایش دهید:
۱. یافتن بهترین سیگنال
قدرت سیگنال ۴G شما می‌تواند سرعت اینترنت و عملکرد کلی آن را تحت تأثیر قرار دهد. برای دریافت سیگنال قوی‌تر سعی کنید مودم خود را به بخش‌های مختلف از خانه یا دفتر تان منتقل کنید. همچنین، می‌توانید از یک تقویت کننده سیگنال یا آنتن خارجی برای بهبود دریافت سیگنال استفاده نمایید.
۲. مدیریت مصرف داده
اگرچه مودم‌های ۴G دسترسی بهتر و پایدارتر به اینترنت را ارائه می‌دهند، اما بهتر است به مصرف داده‌های خود نظارت کنید. برای اطمینان از اینکه محدودیت داده خود را نگذرانید و هزینه‌های اضافی را پرداخت نکنید، بهتر است طرح داده خود را به صورت منظم بررسی کنید. همچنین می‌توانید هشدارهایی را تنظیم کنید یا از برنامه‌هایی برای ردیابی مصرف داده خود استفاده کنید.
۳. اتصال چندین دستگاه به مودم شما
یکی از مزایای مهم مودم‌های ۴G، قابلیت اتصال چندین دستگاه مانند لپ‌تاپ، تلفن همراه و تبلت به اینترنت است. برای این کار باید مودم خود را از طریق وایرلس یا کابل USB به دستگاه خود متصل کنید. همچنین می‌توانید یک نقطه دسترسی (هات‌اسپات) را برای به اشتراک گذاشتن اتصال اینترنت خود با دیگران تنظیم کنید.
۴ . به روزرسانی Firmware به طور منظم
برای اطمینان از عملکرد و امنیت بهینه، به روزرسانی Firmware مودم بسیار مهم است. پس به صورت منظم برای بررسی به روزرسانی‌ها و دنبال کردن دستورالعمل‌های ارائه شده توسط سازنده، آخرین نسخه را نصب کنید.

با پیروی از راهکارهای فوق، می‌توانید از مودم ۴G خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنید و از مزایای دسترسی به اینترنت با سرعت بالا لذت ببرید.

من زینب نثار هستم جامعه‌شناسی خوندم و خیلی تصادفی به دنیای تولید محتوا وارد شدم. حالا عاشق نوشتن هستم و از اینکه توی کارم هر روز چیز جدید یاد می‌گیرم لذت می‌برم.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 3 =

جدول مقایسه