همه چیز درباره نسبت تصویر در مانیتور

امروزه انتخاب مانیتور برای بسیاری از افراد انتخاب مهمی به شمار می رود. نیاز روزمره ما ایجاب می کند تا ساعات زیادی را در زمان کار و منزل با سیستم های کامپیوتری سروکار داشته باشیم. بنابراین انتخاب درست مانیتور در عملکرد روزانه شما نقش به سزایی دارد. از این رو در این مطلب از فروشگاه اینترنتی اتامیس می خواهیم نسبت های مختلف صفحه نمایش را بررسی کنیم. در پایان این مطلب شما درک دقیقی از نسبت های مختلف صفحه نمایش خواهید داشت و می‌توانید هنگام خرید مانیتور، نمایشگری با نسبت مناسب را انتخاب کنید.

نسبت صفحه نمایش در تصویر چیست؟

نسبت صفحه نمایش در مانیتور، نسبت عرض به ارتفاع صفحه نمایش است. به عنوان مثال، مانیتور با نسبت صفحه نمایش ۱۶:۹ به این معنی است که عرض صفحه نمایش ۱۶ و ارتفاع آن ۹ است. به طور کلی، نسبت صفحه نمایش مانیتورها می‌تواند متفاوت باشد، با این حال بیشتر مانیتورها از نسبت ۱۶:۹ یا ۱۶:۱۰ استفاده می‌کنند.

نسبت صفحه نمایش مهم است زیرا ارتباط مستقیمی با کیفیت تجربه کاربری و مشاهده تصویر دارد. به عنوان مثال، نسبت صفحه نمایش ۴:۳ که در گذشته برای بسیاری از مانیتورها استفاده می‌شد، با نمایش فیلم‌های پانوراما مشکل داشت و فیلم‌ها با خطوط سیاه در بالا و پایین تصویر و ناهمواری نشان داده می‌شدند.

با توجه به اینکه نسبت صفحه نمایش مانیتورها متفاوت است، برخی تصاویر و فیلم‌ها ممکن است در صفحه نمایش به شکل ناهموار نمایش داده شوند. برای رفع این مشکل، برخی از مانیتورها مجهز به قابلیت‌هایی مانند تغییر نسبت صفحه نمایش هستند که به کاربران این امکان را می‌دهند تا نسبت صفحه نمایش را با توجه به نیاز خود تغییر دهند.

نسبت صفحه نمایش در تصویر

نسبت صفحه نمایش رایج

بسیاری از کاربران می توانند بیش از یک مانیتور را برای کار با نرم افزار های گرافیکی یا گیم ها درکنار هم قرار دهند (به طور همزمان از دو مانیتور یا بیشتر استفاده کنند)، اما برخی دیگر مایل هستند از یک مانیتور فوق عریض برای انجام بازی و … استفاده کنند. مانیتور با نسبت صفحه نمایش ۱۶:۹ به عنوان مانیتوری رایج در میان کاربران شناخته شده است. دلیل این محبوبیت، پخش ویدئو و محتواهای گرافیکی در این نسبت است.

نسبت صفحه نمایش در مانیتور های فوق عریض چیست؟

امروزه نسبت صفحه نمایش در مانیتورهای صفحه عریض (high-definition)  یا HD و تلویویزیون ها، برابر با ۱۶:۹ است که عدد ۱۶ برای طول و ۹ برای عرض مانیتور به کار برده می شود. بیشتر کاربران، مانیتور های صفحه عریض را ترجیح می دهند. دلیل این انتخاب، دسترسی به بیشترین فضای تصویر می باشد و چشم ها را اذیت نمی کند.

نسبت استاندارد صفحه نمایش چیست؟

در گذشته نمایشگرهای با نسبت ۴:۳، جزو مانیتورهای با نسبت استاندارد به شمار می رفتند اما امروزه تمامی ویدئوها و بازی ها برای نسبت ۱۶:۹ طراحی می شوند.

نسبت تصویر ۱۶:۹ در مقایسه با ۴:۳

اصلی ترین تفاوت این دو نسبت تصویر این است که اندازه طول و عرض مانیتور ۱۶:۹ دو برابر مانیتور ۴:۳ است. نسبت تصویر ۴:۳ در تلویزیون های قدیمی و نمایشگرهای CRT به کار برده می شد اما امروزه این نسبت جای خود را به ۱۶:۹ داده است. مانیتور ۱۶:۹ دارای شکل مستطیلی و همچنین نمایشگر با نسبت تصویر ۴:۳، مربعی شکل است. مانیتورهای ۴:۳ قدیمی اما مانیتورهای ۱۶:۹ بسیار مدرن هستند.

چه نسبت های تصویر دیگری در مانیتور ها به کاربرده می شود؟

اگرچه نسبت تصویر ۱۶:۹ بسیار متداول و نسبت تصویر ۴:۳ بسیار قدیمی است، نسبت های تصویر دیگری در دنیای نمایشگر ها موجود هستند که در زمان خرید مانیتور با آنها روبرو می شوید. در لیست زیر می توانید مانیتورها با نسبت تصویر مختلف را مشاهده کنید.

  • نسبت تصویر ۱۶:۹: (استاندارد جدید)  ۱۶۰۰X900, 1920X1080, 3840X2160, 2560X1440, 768X1366
  • نسبت تصویر ۴:۳ : (استاندارد قدیمی) ۱۴۰۰ × ۱۰۵۰, ۱۴۴۰ × ۱۰۸۰, ۱۹۲۰ × ۱۴۴۰
  • نسبت تصویر ۲۱:۹ : (فوق عریض) ۲۵۶۰ × ۱۰۸۰, ۳۴۴۰ × ۱۴۴۰
  • نسبت تصویر ۳۲:۹ : (فوق عریض) ۳۸۴۰ × ۱۰۸۰

چه مانیتوری و با چه نسبت تصویری برای شما بهترین گزینه است؟

امروزه انتخاب مانتیور مناسب، برای کاربران بسیار آسان شده است چون اکثر مانیتورهای موجود در بازار دارای نسبت ۱۶:۹ هستند. بنابراین طراحان وب و محتواسازان در سراسر جهان، تمامی محتواهای خود را با این فرمت طراحی می کنند. اما شما می توانید بر اساس نوع کاربری نمایشگر های دیگری مانند مانیتور های Ultrawide یا Superwide را انتخاب نمائید.

نسبت صفحه نمایش در تصویر

در واقع در حال حاضر بهترین نسبت تصویر ۱۶:۹ است. در دنیای امروز، اغلب کاربران از قبیل گیمرها، علاقه مندان به فیلم، کاربران اداری و … از مانیتور صفحه عریض ۱۶:۹ استفاده می کنند.

چه زمانی دو مانیتور ۲۱:۹ و ۳۲:۹ به کار می آیند؟

اگر کاربری هستید که زمان زیادی را در طول شبانه روز یا در محل کار با سیستم سروکار دارید، یا گیمر هستید، مانتیورهای صفحه عریض Ultrawide یا Superwide برای شما گزینه بسیار مناسبی هستند. مانیتور ۲۱:۹ که با نام Ultrawide نیز شناخته می شود، انتخاب اول گیمر ها و کابران گرافیکی می باشد. برای سیستم های گیمینگ، نمایشگرهای Ultrawide میدان دید بیشتری را در زمان  بازی در اختیارشما قرار می دهند. این ویژگی به شما این امکان را می دهد تا بر کل صحنه بازی احاطه داشته باشید و با کیفیت بالا تمامی افراد حاضر در یک صحنه را مشاهده کنید.

در مانیتورهای Superwide نیز می توانید حتی میدان دید بالاتری نسبت به مانیتور های Ultrawide داشته باشید؛ چونکه نسبت تصویر در این نمایشگر ۳۲:۹ می باشد.

البته اگر تنها هدف شما تماشای فیلم است به مانیتور superwide یا Ultrawide نیازی ندارید. بسیاری از کاربران، تنها با هدف تماشای فیلم و جستجو در یوتیوب و … اقدام به تهیه مانیتور می نمایند. در این مورد باید بگوییم که نمایشگر های ۱۶:۹ نیز می توانند نیاز شما در این زمینه را رفع کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =

بازگشت به بالا