7 ترفند تشخیص باتری اصلی آیفون

گوشی‌های آیفون به دلیل برخوداری از قطعات باکیفیت و مرغوب می‌توانند سالیان سال همراه کاربران باشند اما باتری‌های آن‌ها طول عمر محدودتری دارند. در واقع خود شرکت اپل اعلام کرده است طول عمر باتری‌های گوشی‌های هوشمندش محدود است و بعد از مدتی باید تعویض شوند.

در صورتی که گوشی آیفون‌ شما دیگر مانند قبل شارژدهی نمی‌کند احتمالا باید به فکر تعویض باتری آن باشید. اما بازار گوشی پر از باتری‌های آیفون فیک است که فروشندگان آن‌ها را با نام اورجینال به فروش می‌رسانند. در نتیجه تشخیص باتری اصل آیفون برای بسیاری از کاربران محصولات اپل به یک چالش تبدیل شده است. البته راه‌های مختلفی وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توانید باتری اورجینال آیفون را از نوع تقلبی آن تشخیص می‌دهید. حتی در صورتی که می‌خواهید گوشی آیفون کارکرده بخرید با برخی از روش‌های فوق می‌توانید بفهمید که باتری گوشی آیفون تعویض شده است یا خیر. ما در این مقاله ۷ ترفند تشخیص باتری اصلی آیفون را آموزش می‌دهیم.

۱. مراجعه به تنظیمات باتری (برای آی‌اواس ۱۵.۲ به بالا)

شرکت اپل از iOS 15.2 به بعد، قابلیتی را به گوشی‌های هوشمند خود اضافه کرد تا کاربران به کمک آن بتوانند باتری اصلی آیفون را تشخیص بدهند. این قابلیت که Parts and service history نامیده می‌شود به کاربر اجازه می‌دهد کیفیت باتری جایگزین شده در آیفون را بررسی کند. حتی در صورتی که یک آیفون جدید خریده‌اید اما باتری آن دارای بازدهی کافی نیست، می‌توانید به تنظیماتش وارد شوید و ببینید آیا باتری گوشی تعویض شده یا آکبند است.

برای اینکه مطمئن شوید باتری گوشی آیفون تعویض نشده است ابتدا به تنظیمات یا Settings گوشی بروید و وارد تب General شوید. در ادامه در قسمت About گزینه Parts and service history را جستجو کنید و تاریخچه قطعات گوشی را کنترل کنید.

تشخیص باتری اصلی آیفون

اگر تعمیراتی روی گوشی آیفون انجام نشده باشد، چیزی در این قسمت نمی‌بینید و در نتیجه باتری‌تان اورجینال است. در صورتی که باتری گوشی آیفون تعویض شده باشد، اورجینال بودن آن را در این قسمت می‌توانید با توجه به پیام نوشته شده در کنار بخش باتری بررسی کنید. اگر کنار بخش باتری، عبارت Genuine Apple Part نوشته شده است یعنی باتری جدید جایگزین شده، اصل است؛ در صورتی که با عبارت An Unknown Part روبرو شدید، یکی از اتفاقات زیر افتاده است:

  • باتری جدید به خوبی روی گوشی نصب نشده است.
  • باتری استفاده شده فیک است.
  • باتری استفاده شده متعلق به یک گوشی آیفون دیگر می‌باشد.
  • باتری مشکلات دیگری دارد.

البته در کنار بخش باتری ممکن است پیام Apple has updated the device information for this iPhone را مشاهده کنید؛ این پیام به این معناست اپل آپدیت‌هایی را روی گوشی آیفون شما اعمال کرده است که ربطی به اصل یا فیک بودن باتری ندارد.

۲. بررسی عملکرد باتری

یکی از علامت‌های اصلی باتری فیک آیفون، عملکرد ضعیف آن است و در نتیجه برای تشخیص باتری اصلی آیفون باید به کارکردش توجه کنید. در کل باتری‌های نو و اورجینال آیفون، بازدهی بالایی دارند و با توجه به ظرفیت‌شان دچار مشکلی از نظر خالی شدن آیفون نمی‌شوند.

در صورتی که اخیرا باتری گوشی آیفون خود را تعویض کرده‌اید و باتری جدید، بازدهی باتری قبلی را ندارد احتمالا باتری جدید فیک است. مهم‌ترین ویژگی‌های باتری آیفون فیک عبارتند از: خاموش شدن ناگهانی، عدم سازگاری با شارژر اورجینال اصل و نرسیدن به توان شارژ آیفون.

۳. واضح بودن شماره سریال

یکی دیگر از بهترین روش‌ها برای تشخیص باتری آیفون اصلی، توجه به ظاهر آن است و در واقع ظاهر باتری، اطلاعات زیادی در مورد فیک یا اصل بودنش ارائه می‌دهد. بنابراین در صورتی که می‌خواهید باتری جدیدی را روی آیفون خود نصب کنید، حتما ظاهرش را با دقت بررسی کنید.

در صورتی یک آیفون کارکرده خریده‌اید و می‌خواهید مطمئن شوید باتری اصل دارد باید شماره سریال آن را کنترل کنید. هر باتری یک شماره اختصاصی دارد که روی آن حک شده است و با سریال نامبر نوشته شده در تنظیمات آیفون مطابقت دارد. در صورتی که باتری آیفون تعویض شود، شماره حکاکی شده روی باتری و سریال نامبر نوشته شده در تنظیمات یکسان نیستند.

برای اینکه مطمئن شوید باتری روی گوشی آیفون، تعویض نشده است ابتدا به منوی تنظیمات و بعد بخش General بروید. در ذیل بخش About گزینه Battery Serial Number را بیابید. اگر شماره سریال روی باتری با عدد نوشته شده در این قسمت یکسان نیست، باتری گوشی جایگزین شده است؛ گاهی این اتفاق می‌افتد و برخی مشتری‌ها آیفون‌هایی با باتری تعویض شده از اپل تحویل می‌گیرند.

اگر شماره اختصاصی نوشته شده روی باتری با سریال نامبر موجود در تنظیمات مطابقت نداشت، باید ظاهر باتری را با دقت بررسی کنید تا ببینید اروجینال است یا فیک. در صورتی که در متن نوشته شده روی باتری گوشی استانداردهای زیر رعایت نشده باشند احتمالا فیک است:

  • رنگ‌های نوشته، سفید خالص نیست و کمی طیف آبی کمرنگ در آن‌ها دیده می‌شود.
  • سریال نامبر و کد QR حک شده روی باتری اصلی آیفون، مخدوش یا رنگ و رو رفته نیستند.

۴. داشتن پکیج باتری

با دقت به نوع بسته‌بندی باتری نیز می‌توانید اصل یا فیک بودن آن را بررسی کنید. باتری‌های فیک آیفون که در بازار موجود هستند اغلب بسته‌بندی مناسبی ندارند. در واقع اگر هنگام خرید باتری آیفون فیک از فروشنده بخواهید جعبه باتری را به شما نشان دهید، چیزی برای ارائه نخواهند داشت.

در مجموع بررسی جعبه باتری می‌تواند خیال کاربر را از بابت اصل بودن آن راحت کند. به یاد داشته باشید باتری اصل آیفون دارای پکیج مناسب همراه با لیبل اپل، هولوگرام و سریال نامبر دقیق است. همچنین دقت کنید بسته‌بندی باتری کاملا آکبند باشد و نشانه‌ای از باز شدن در لبه‌ها و برچسب‌ها نباشد.

۵. توجه به تاریخ باتری

شرکت اپل در طراحی باتری گوشی‌های آیفونش، جزییات زیادی را اعمال می‌کند که شرکت‌های کپی‌کننده قادر به اعمال آن‌ها نیستند. یکی از جزییات مهمی که به تشخیص باتری اصلی آیفون کمک می‌کند، تاریخ نوشته شده روی آن است.

به عنوان مثال باتری iPhone 5s در سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۴ ساخته شده است و تاریخ نوشته شده روی باتری اورجینال باید در همین سال‌ها باشد. در صورتی که با کنترل باتری متوجه شدید روی آن مثلا تاریخ ۲۰۱۷ نوشته شده است پس این محصول فیک است. در کل فاصله بین تاریخ تولید و تاریخ عرضه آن نمی‌تواند بیشتر از یک سال باشد؛ در نتیجه اگر با بررسی تاریخ نوشته شده روی باتری متوجه فاصله‌های زمانی بیشتر یا کمتر شدید یعنی این محصول تقلبی است.

تشخیص باتری اصلی آیفون

۶. بررسی سلامت باتری

گوشی‌های آیفون از یک سیستم امتیازدهی به باتری برخوردار می‌باشد که معیاری برای کیفیت باتری از ۱۰۰ است. تست سلامت باتری یا Battery Health به کاربر می‌گوید وقتی باتری به دست وی رسیده چقدر سالم بوده است و الان در چه وضعیتی قرار دارد. برای بررسی وضعیت سلامت باتری در آیفون باید ابتدا به تنظیمات بروید و بعد روی  Battery Status کنید تا گزارشی از وضعیت باتری باتری ظاهر شود.

با کلیک روی Battery Status دو شاخص مهم به شما نشان داده می‌شود که یکی Maximum Capacity یا بیشترین ظرفیت باتری و دیگری Peak Performance Capability یا اوج عملکرد است. گزینه بیشترین ظرفیت باتری مشخص می‌کند باتری گوشی آیفون‌تان نسبت به روزهای اول چقدر تغییر کرده و افت نموده است. گزینه دوم یعنی اوج عملکرد می‌تواند فیک یا اصل بودن باتری آیفون را نشان دهد؛ در صورتی که در بخش اوج عملکرد با عبارت This iPhone cannot determine the battery status مواجه شدید یعنی باتری شما فیک است.

۷. بررسی اتصالات باتری

باتری‌ها از تعدادی کابل و محل اتصال برخوردارند که برای نصب روی گوشی به کار می‌روند. با دقت به اتصالات روی باتری می‌توانید باتری اصلی آیفون را تشخیص دهید. یکی از نکات مهم درباره اتصالات که باید به آن توجه کنید بالشتک‌های اسفنجی روی کابل فلکس هستند.

در باتری‌های اورجینال آیفون، این بالشتک‌ها، روی کابل را می‌پوشانند تا از برخورد کابل به برد اصلی جلوگیری شود و در نتیجه احتمال رخ دادن اتصال کوتاه به صفر برسد. اغلب باتری‌های فیک دارای پوشش اسفنجی نیستند بنابراین به راحتی قابل تشخیص هستند. از طرف دیگر جنس کابل فلکس اورجینال سفت است و به سختی تغییر شکل می‌دهد اما در نسخه فیک، حالتی نرم و انعطاف‌پذیر دارد.

گرچه بالشتک‌ها بیشتر در نسخه‌های اصل به کار می‌روند، اما برخی از مدل‌های کپی که از سرهم‌بندی قطعات باتری‌های اورجینال ساخته می‌شوند، بالشتک دارند. در حقیقت کابل فلکس این باتری‌های فیک از روی باتری‌های اورجینال برداشته می‌شود و بقیه قطعات آن‌ها فیک می‌باشد. با توجه به این قسمت در باتری‌های فیک می‌توانید نشانه‌های جایگزین شدن قطعه را در برد مدار باتری تشخیص دهید.

من زینب نثار هستم جامعه‌شناسی خوندم و خیلی تصادفی به دنیای تولید محتوا وارد شدم. حالا عاشق نوشتن هستم و از اینکه توی کارم هر روز چیز جدید یاد می‌گیرم لذت می‌برم.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + ده =

جدول مقایسه