چه زمانی گوشی را از شارژ بکشیم؟

گوشی را چه زمانی باید از شارژ بکشیم؟ گوشی را باید چند درصد شارژ کنیم؟ این سوالات از جمله پرسش‌های مهم کاربران گوشی موبایل هستند و احتمالا شما هم به دنبال پاسخ آن‌ها هستید. در این مقاله از سایت اتامیس قصد داریم به این سوالات و دیگر پرسش‌های مهم درباره روش شارژ صحیح گوشی موبایل جواب بدهیم. در این مطلب با ما همراه باشید تا با اطلاعات مهمی آشنا شوید که به حفظ سلامت باتری و افزایش طول عمر آن کمک می‌کنند.

بهترین زمان برای شارژ گوشی

حتما شما هم شنیده‌اید که برخی می‌گویند ابتدا صبر کنید شارژ گوشی به صفر برسد و سپس آن را به شارژ بزنید؛ باید به شما بگوییم این افسانه پرطرفدار به هیچ وجه واقعیت ندارد. در واقع این موضوع مربوط به دوران باتری‌های اسیدی می‌شود و ارتباطی به باتری‌های لیتیوم یونی امروزی ندارد. در نتیجه نیازی نیست صبر کنید تا باتری گوشی‌تان خالی شود و بعد آن را شارژ کنید.

در کل کارشناسان می‌گویند برای شارژ باتری گوشی خود از روش شارژ جزیی استفاده کنید زیرا باعث افزایش عمر آن می‌شود. در حقیقت با توجه به موضوع ولتاژ و تاثیرش بر عمر باتری بهترین زمان برای شارژ گوشی هنگامی است که شارژ باتری بین ۳۰ تا ۸۰ درصد قرار دارد. شارژ باتری بین ۳۰ تا ۸۰ درصد موجب سلامت باتری می‌شود و یکی از مهم‌ترین نکات در شارژ صحیح گوشی موبایل است.

بنابراین پیشنهاد می‌کنیم به جای اینکه با یک بار شارژ، انرژی باتری را به ۱۰۰ درصد برسانید، با شارژهای جزیی همیشه شارژ را بین ۳۰ تا ۸۰ درصد نگهدارید. پس در جواب این سوال که چه زمانی گوشی را از شارژ بکشیم باید بگوییم بگذارید گوشی‌تان حداکثر ۸۰ درصد شارژ شود.

چه زمانی گوشی را از شارژ بکشیم؟

گوشی را شب تا صبح به شارژر وصل نکنید

بسیاری از افراد عادت دارند آخر شب هنگامی که می‌خواهند بخوابند گوشی خود را به شارژر وصل می‌کنند و گوشی تا صبح شارژ می‌شود. باید به این دسته از افراد بگوییم شارژ باتری گوشی از شب تا صبح به صورت مداوم به گوشی شما آسیب می‌زند و یکی از مهم‌ترین نکاتی است که در شارژ صحیح گوشی موبایل باید به آن توجه کنید. در واقع با زدن گوشی به شارژ از صبح تا شب به صورت مداوم، عمر مفید آن کم می‌شود و به جای دو سال عمر مفید یک سال عمر می‌کند.

لازم به ذکر است شارژ گوشی از صبح تا شب در مواردی معدود، آسیبی به باتری آن نمی‌زند. بنابراین اگر در مواردی به شارژ کامل گوشی در طی روز بعد نیاز دارید می‌توانید آن را شب تا صبح به شارژ وصل کنید و یک بار شارژ صبح تا شب آسیبی به باتری گوشی شما نمی‌زند.

از گوشی در حال شارژ استفاده نکنید

اگر می‌خواهید باتری گوشی‌تان سالم بماند و عمر طولانی داشته باشید به هیچ وجه هنگام شارژ از آن استفاده نکنید. عدم استفاده از گوشی هنگام شارژ شدن، یکی از نکات ساده اما مهمی است که به حفظ سلامت گوشی کمک می‌کند.

اگر هنگامی که گوشی‌تان به شارژر متصل است از آن برای کارهای مختلف مانند تماشای ویدئو استفاده کنید، با ایجاد چرخه‌های کوچک موجب سردرگم شدن باتری می‌شود. در واقع با کارکردن با گوشی همزمان با شارژ شدن، بخش‌هایی از باتری مدام شارژ شده و منجر به خراب شدن آن می‌شود.

آیا طبیعی است گوشی موقع شارژ داغ شود؟

در کل باتری‌های موبایل به مرور زمان فرسوده می‌شوند و باتری‌های فرسوده‌تر هنگام شارژ شدن داغ می‌شوند. در واقع میزان داغ شدن باتری‌های گوشی پس از دو سال استفاده بیشتر می‌شود. در صورتی که گوشی شما هنگام شارژ شدن خیلی داغ می‌شود احتمالا موقع تعویض آن رسیده است.

البته به یاد داشته باشید گوشی را هنگام شارژ در معرض هوای آزاد قرار دهید تا انتقال حرارت به خوبی انجام شود. همچنین به هیچ وجه گوشی موبایل‌تان را هنگام شارژ در رختخواب به ویژه زیر بالش نگذارید زیرا پتو و بالش از دفع حرارت جلوگیری می‌کند.

چه زمانی گوشی را از شارژ بکشیم؟

از شارژر مخصوص و اورجینال استفاده کنید

در کل توصیه می‌کنیم برای سلامت گوشی موبایل خود به ویژه باتری برای شارژ آن از شارژرهای اصلی استفاده کنید. در واقع استفاده از شارژر اصلی مزایای زیادی برای گوشی شما دارد.

در حقیقت شارژر اصلی به ندرت مشکلاتی مانند انفجار یا ایجاد سروصدا دارد. همچنین هنگام شارژ موبایل با شارژرهای فیک، احتمال قطع جریان برق زیاد است.

نکات مهم برای افزایش طول عمر باتری

در این مقاله به مهم‌ترین و رایج‌ترین سوالات درباره شارژ گوشی پاسخ دادیم و موارد مهمی را توضیح دادیم که به طول عمر باتری کمک می‌کنند. حال در این بخش به جمع‌بندی نکات مهم ذکر شده در این مقاله درباره روش صحیح شارژ گوشی می‌پردازیم که عبارتند از:

۱. اجازه ندهید باتری گوشی شما کاملا خالی شود و به هیچ وجه آن را بیش از ۸۰ درصد شارژ نکنید. بهتر است از شارژهای جزیی ولی متعدد بهره‌مند شوید.

۲. گوشی خود را از شب تا صبح به صورت مداوم به شارژر وصل نکنید.

۳. بهتر است از فناوری شارژ سریع به صورت پراکنده استفاده کنید و برای شارژ شبانه به آن روی نیاورید.

۴. در اینجا دوباره تاکید می‌کنیم که گرما قاتل اصلی گوشی محسوب می‌شود بنابراین هنگام شارژ آن را در مکان‌های گرم نگذارید.

۵. هنگام شارژ کردن گوشی از کار کردن با آن خودداری کنید و به ویژه از کارهای سنگین مانند تماشای ویدئو یا انجام بازی خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =

بازگشت به بالا