ریکاوری عکس های حذف شده از گوشی و بازگردانی اطلاعات

این روزها اغلب افراد، لحظات و وقایع شیرین زندگی خود را با گوشی موبایل ثبت و ذخیره می‌کنند؛ در واقع گالری گوشی افراد جای آلبوم‌های عکس قدیمی را گرفته‌اند، اما متاسفانه گاهی عکس‌های مهم و ارزشمند بر اثر عوامل مختلف پاک می‌شوند. البته اگر عکس‌های شما از روی گوشی‌تان پاک شود، راه‌های مختلفی برای ریکاوری عکس‌های حذف شده از گوشی و بازگردانی اطلاعات وجود دارد. ما در مقاله زیر روش‌های مختلف ریکاوری عکس‌های حذف شده از گوشی را آموزش می‌دهیم.

دلیل حذف عکس‌ها از گوشی موبایل چیست؟

قبل از اینکه به سراغ آموزش نحوه بازگردانی اطلاعات حذف شده از گوشی موبایل بپردازیم، دلایل پاک شدن آن‌ها را شرح می‌دهیم. مهم‌ترین دلایل حذف عکس‌ها از روی گوشی موبایل را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • پاک شدن عکس‌ها در اثر ویروس

برخی ویروس‌ها، تمام ساختار گوشی را به هم می‌ریزند و باعث حذف اطلاعات روی گوشی از جمله عکس‌ها می‌شوند. البته با نصب آنتی ویروس روی گوشی موبایل خود می‌توانید از ورود انواع ویروس‌ها و حذف اطلاعات خود جلوگیری کنید. همچنین بهتر است از کلیک روی لینک‌های ناشناس خودداری کنید تا گوشی‌تان آلوده به ویروس و بدافزار نشود.

 • پاک شدن عکس‌ها به خاطر خطای انسانی

یکی دیگر از دلایل مهم پاک شدن عکس‌ها از روی گوشی، خطای انسانی است. بسیاری از مواقع ممکن است خودمان به اشتباه عکس‌های روی گوشی را پاک کنیم. برخی اوقات نیز کودکان هنگام بازی با گوشی، اطلاعات روی آن را حذف می‌کنند.

 • ضربه به مموری یا حافظه جانبی

تقریبا همه گوشی‌های اندرویدی دارای حافظه جانبی هستند و بدین وسیله فضای بیشتری را برای ذخیره اطلاعات مختلف مانند عکس‌ها فراهم می‌کنند. اما از طرف دیگر ساختار حافظه‌های جانبی بسیار آسیب‌پذیر است و گاهی یک ضربه کوچک موجب از بین رفتن داده‌ها می‌شود.

لازم به ذکر است در صورت از بین رفتن اطلاعات روی حافظه جانبی حتی با ریکاوری نیز نمی‌توانید اطلاعات روی آن را برگردانید.

 • فرمت گوشی بدون پشتیبان‌گیری

فرمت گوشی موجب حذف عکس‌ها و سایر اطلاعات روی گوشی می‌شود. بنابراین قبل از فرمت گوشی باید از همه اطلاعات روی آن از جمله عکس‌ها، بکاپ یا پشتیبان بگیرید.

 • بازگشتن به تنظیمات مجدد کارخانه

گاهی اوقات گوشی‌ها ایراداتی پیدا می‌کنید که برای رفع آن‌ها مجبور می‌شوید گوشی را مجددا به تنظیمات کارخانه برگردانید. البته با برگرداندان گوشی به تنظیمات کارخانه ممکن است برخی اطلاعات شما مانند عکس‌ها از روی آن پاک شوند.

بیشتر بخوانید: دلایل داغ شدن بیش از حد گوشی

روش‌های ریکاوری عکس های پاک شده از گوشی اندروید

برای بازیابی عکس‌های پاک شده از گوشی اندروید می‌توانید از دو روش ریکاوری زیر استفاده می‌شود:

 • ریکاوری عکس‌ها از طریق طریق فضای ابری

استفاده از فضاهای ابری، کاربران را از هاردهای فیزیکی بی‌نیاز می‌کند و به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما از این فضاها برای حفاظت از اطلاعات خود استفاده کنید. در حقیقت فضای ابری، فضای ذخیره‌سازی آنلاین است که عکس‌های گوشی شما را از خطر پاک‌شدن حفظ می‌کند. در ادامه روش‌های بازیابی اطلاعات از طریق دو فضای ابری مختلف را توضیح می‌دهیم:

 • سرویس فضای ابری گوگل فوتوز

گوگل فوتوز برنامه‌ای است که حدود ۱۵ گیگابایت فضای آنلاین در اختیار شما قرار می‌دهد تا عکس‌ها و فیلم‌های خود را روی آن ذخیره کنید. در واقع این فضا مانند یک گالری عمل می‌کند و با دستور شما از همه فیلم‌ها و عکس‌های روی گوشی‌تان بکاپ می‌گیرد.

هنگامی که عکس‌های خود را از روی گوگل فوتوز پاک می‌کنید، تصاویر به فولدری به نام Trash منتقل می‌شوند. عکس‌ها به صورت اتومات تا یک ماه در Trash نگهداری شده و سپس پاک می‌شوند. در نتیجه اگر می‌خواهید عکس‌های پاک شده گوشی را ریکاوری کنید ابتدا گزینه Library را انتخاب نمایید. حالا به سراغ فایل Trash بروید و عکس‌ها را Restore نمایید.

ریکاوری عکس های حذف شده از گوشی

 • سرویس فضای ابری دراپ باکس

دراپ باکس، دیگر فضای ابری آنلاین برای ذخیره اطلاعات است که از آن می‌توانید در سیستم عامل‌های اندروید، مک و IOS پیدا کنید. البته برای استفاده از دراپ باکس به منظور ریکاوری عکس‌های پاک شده ابتدا باید یک حساب کاربری ایجاد کنید. برای بازیابی عکس‌های حذف شده از گوشی با دراپ باکس باید طبق دستورالعمل زیر عمل کنید:

۱. برنامه دراپ بکس را روی سیستم خود باز نمایید.

۲. روی فایل Camera Uploads کلیک کنید.

۳. عکس‌هایی را که قرار است بازیابی کنید، انتخاب نمایید.

۴. به قسمت بالای صفحه بروید و روی سه نقطه کلیک کنید.

۵. گزینه Save To Device را انتخاب نمایید.

ریکاوری عکس های حذف شده از گوشی

 • ریکاوری عکس‌ها از طریق نرم افزارهای بازیابی عکس

در صورتی که برای بازیابی عکس‌های خود به فضای ابری دسترسی ندارید، می‌توانید از نرم‌افزارهای بازیابی اطلاعات استفاده کنید. در حال حاضر برنامه‌های زیادی برای ریکاوری عکس‌های پاک شده از گوشی موبایل اندرویدی وجود دارد. بهترین و قوی‌ترین نرم‌افزارهای بازیابی عکس‌های حذف شده عبارتند از:

 • اپلیکیشن DroidKit

یکی از بهترین برنامه‌ها برای بازیابی عکس‌های پاک شده، اپلیکیشن DroidKit است. با این برنامه رایگان می‌توانید علاوه بر عکس‌های پاک شده، فایل‌های دیگری مانند فیلم، سند و لیست مخاطبین را بازیابی کنید. برای ریکاوری عکس‌های پاک شده از گوشی با این نرم‌افزار، طبق دستورالعمل زیر عمل کنید:

۱.برنامه فوق را باز کنید و بعد به Quick Recovery From Device بروید.

۲. در این مرحله برای ریکاوری عکس‌های پاک شده، روی Photos کلیک نمایید.

۳. گوشی‌تان را به لپ‌تاپ متصل کنید.

۴. بعد از اتصال لپ‌تاپ به گوشی، روی Start کلیک نمایید.

بعد از فعال کردن برنامه، عکس‌های پاک شده اسکن و نمایش داده می‌شوند و شما می‌توانید عکس‌های مورد نظر خود را ذخیره بکنید.

 • نرم افزار PhoneRescue

یکی دیگر از برنامه‌های مناسب برای بازیابی عکس‌ها از گوشی اندرویدی، نرم افزار PhoneRescue است. برای بازیابی اطلاعات حذف شده گوشی با این نرم افزار ابتدا باید آن را نصب نمایید.

بعد از نصب این نرم ‌افزار، گوشی‌تان را به لپ‌تاپ متصل کنید. سپس، فایل Photos را انتخاب کنید و گزینه Next را بفشارید. در ادامه تصاویر پاک شده، اسکن می‌شوند و فهرستی از آن‌ها نمایش داده می‌شود. در آخر عکس‌هایی را که می‌خواهید بازیابی کنید، انتخاب نموده و روی گزینه Restore کلیک کنید.

 • نرم افزار EaseUS

برنامه EaseUS، یکی دیگر از نرم‌افزارهای مناسب برای بازیابی عکس‌های حذف شده است. از این نرم‌افزار می‌توانید برای بازیابی عکس‌های پاک شده از روی کارت حافظه گوشی استفاده کنید. برای بازیابی عکس‌ها از روی کارت حافظه گوشی با نرم‌افزار فوق ابتدا کارت حافظه را به لپ‌تاپ متصل کنید و طبق مراحل زیر عمل نمایید:

۱. بعد از وارد شدن به برنامه، تب Hard Disk Drive را باز نمایید.

۲. یکی از دیسک‌های نمایش داده شده را انتخاب کنید.

۳. روی گزینه اسکن در گوشه پایین سمت راست کلیک نمایید.

۴. حالا فهرستی از فایل‌های اسکن شده را می‌بینید.

۵. عکس‌های مورد نظر خود را انتخاب نموده و روی گزینه Recovery کلیک کنید.

ریکاوری عکس های حذف شده از گوشی

 • اپلیکیشن Dr.Fone

برنامه Dr.Fone، یکی از بهترین برنامه‌ها برای بازیابی عکس‌های پاک شده است. این نرم‌افزار علاوه بر ریکاوری عکس‌های پاک شده امکانات دیگری مانند مدیریت پسورد دارد. برای بازیابی عکس‌های پاک شده با این برنامه باید مراحل زیر را طی کنید:

۱.گوشی را به وسیله یک کابل به کامپیوتر متصل کنید.

۲. وارد برنامه Dr Fone شوید و روی Data Recovery کلیک کنید.

۳. در این مرحله فهرستی از فایل‌های قابل دسترس نمایش داده می‌شوند.

۴. حالا اگر فایلی در فهرست وجود دارد که نیازی به برگرداندن آن ندارید، تیک کنار آن را بردارید.

۵. در این مرحله دو گزینه Scan for deleted files و Scan fo all files روی صفحه ظاهر می‌شوند. در صورت انتخاب گزینه دوم و کلیک روی گزینه Next، همه اطلاعات بازیابی خواهد شد.

روش‌‌های ریکاوری عکس‌های حذف شده از آیفون

ریکاوری موفق عکس‌های حذف شده از روی گوشی آیفون تا حد زیادی به سرعت عمل شما بستگی دارد. در صورت پاک شدن عکس‌ها از روی گوشی، بهتر است در همان روز و در ساعات اولیه اقدام به ریکاوری آن‌ها کنید. در این قسمت دو روش رایج برای بازیابی اطلاعات از گوشی‌های آیفون را شرح می‌دهیم:

 • ریکاوری عکس در آیفون از طریق Recently Deleted

در گوشی‌های آیفون جدید با استفاده از Recently Deleted می‌توانید عکس‌های حذف شده خود را ریکاوری کنید. برای ریکاوری عکس‌ها روی گوشی آیفون با استفاده از این روش باید طبق مراحل زیر عمل کنید:

۱.ابتدا برنامه Photos را باز نمایید و از قسمت پایین toolbox، روی گزینه Albums  کلیک کنید.

۲. در این مرحله فهرستی نشان داده می‌شود و شما باید گزینه Recently Deleted را انتخاب نمایید.

۳. حالا تصاویری که در ماه‌های اخیر از روی گوشی‌تان پاک شده‌اند، نمایش داده می‌شوند؛ عکس‌های مورد نظر خود را انتخاب کنید و روی گزینه Recovery کلیک نمایید. یادتان باشد اگر اینجا گزینه Delete را انتخاب کنید، عکس‌های بازیابی شده برای همیشه از روی گوشی شما پاک می‌شوند.

 • بازگرداندن عکس در آیفون با استفاده از iTunes

در ابتدا باید تاکید کنیم تنها در صورتی از این روش می‌توانید استفاده کنید که پیش از پاک کردن عکس‌ها با استفاده از آیتونز از گوشی خود بکاپ یا پشتیبان گرفته باشید. برای ریکاوری عکس با استفاده از آیتونز باید طبق مراحل زیر عمل کنید:

۱.ابتدا برنامه آیتونز را روی کامپیوتر یا لپ‌تاپی که به وسیله آن بکاپ گرفته‌اید، باز کنید.

۲. گوشی را از طریق کابل USB به کامپیوتر متصل کنید و کمی صبر کنید تا گوشی شناسایی شود.

۳. وقتی که آیتونز توسط گوشی شناسایی شد، گوشی را انتخاب نمایید.

۴. در این مرحله روی Restore Backup کلیک کنید.

۵. حالا آیتونز تاریخ و زمان نسخه بکاپ را نمایش می‌دهد. روی آخرین نسخه پشتیبان کلیک نمایید.

۶. روی Restoring کلیک نموده و تا زمان کامل شدن ریستور گوشی منتظر بمانید.

احتمال دارد آیتونز از شما بخواهد Find My iPhone را غیر فعال نمایید. با استفاده از مسیر Settings>>General>>Find My iPhone می‌توانید آن را غیر فعال کنید. با غیرفعال شدن Find My iPhone نیز از شما خواسته می‌ود تا رمز عبور اپل آیدی خود را وارد نمایید.

رمز عبور اپل آیدی را تایپ کنید و روی گزینه Turn Off کلیک کنید. حالا گوشی به صورت خودکار ریستارت می‌شود. بعد از روشن شدن گوشی، آیتونز همگام سازی را انجام می‌دهد و عکس‌های بازیابی شده در Photo Library نمایش داده می‌شوند.

 

من زینب نثار هستم جامعه‌شناسی خوندم و خیلی تصادفی به دنیای تولید محتوا وارد شدم. حالا عاشق نوشتن هستم و از اینکه توی کارم هر روز چیز جدید یاد می‌گیرم لذت می‌برم.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − شش =

جدول مقایسه