چگونه مانیتور کامپیوتر خود را کالیبره کنیم؟

احتمالا موافقید که کیفیت بصری تصاویر مانیتور، بخشی مهم از تجربه کار با کامپیوتر را می‌سازند و البته این امر اهمیت زیادی برای گیمرها، گرافیست‌ها و عکاسان دارد. فاکتورهایی مانند سخت افزار و نوع پنل نمایشگر از جمله عواملِ تاثیرگذار در کیفیت تصویر هستند و البته با کالیبره کردن مانیتور خود هم می‌توانید کیفیت تصویر خروجی را افزایش دهید. اگر این سوال برای‌تان پیش آمده است که کالیبره کردن چیست؟ در این نوشته با ما همراه باشید. در این مطلب می‌توانید با کالیبره کردن بیشتر آشنا شوید و کالیبره کردن مانیتور کامپیوتر خود را یاد بگیرید.

کالیبره کردن مانیتور چیست؟

کالیبره (Calibrate) تنظیم رنگ، نور، شارپنس، گامای رنگی و کنتراست نمایشگر برای بهبود خروجی بصری است. در واقع کالیبره کردن نمایشگر باعث می‌شود شاهد تصاویری زنده‌تر با رنگ‌های دقیق و واقعی در صفحه مانیتور خود باشید.

در حال حاضر برای کالیبره کردن مانیتور، ابزارهای رایگان و پولی زیادی وجود دارد و به کمک این ابزارها می‌توانید کیفیت تصاویر نمایشگرتان را افزایش دهید. برای انجام کالیبره به صورت رایگان می‌توانید از برنامه‌های سیستم عامل کامپیوتر یعنی ویندوز و مک کمک بگیرید.

کالیبره کردن مانیتور در ویندوز

برای کالیبره کردن مانیتور کامپیوتر خود با استفاده از سیستم عامل ویندوز طبق مراحل زیر عمل کنید:

۱.ابتدا به بخش تنظیمات بروید.

۲. در این مرحله روی گزینه Display کلیک کنید.

۳. حالا روی Advanced display settings کلیک نمایید.

کالیبره کردن مانیتور

۴. در این مرحله مطمئن شوید که در حال استفاده از رزولوشن توصیه شده برای صفحه نمایش هستید و بعد گزینه Color calibration را بفشارید تا تنظیماتش باز شود.

کالیبره کردن مانیتور در ویندوز

۵. روی Next کلیک نمایید تا کالیبره کردن مانیتورتان آغاز شود.

کالیبره کردن مانیتور در ویندوز

۶. در ادامه مراحل مختلف را دنبال نمایید تا به منوی تنظیمات صفحه و تنظیمات رنگ بروید. سپس روی گزینه Next بزنید.

کالیبره کردن مانیتور در ویندوز

۷. در این مرحله دوباره گزینه Next را بفشارید.

۸. تنظیمات گاما را با حرکت دادن اسلایدر به بالا و پایین اعمال کنید و تا جایی آن را ادامه دهید که نقطه‌های ریز به سختی قابل دیدن باشند. بعد هم روی گزینه Next کلیک نمایید.

کالیبره کردن مانیتور در ویندوز

۹. دوباره گزینه Next را بفشارید.

۱۰. حالا به سراغ کنترل روشنایی در مانیتور بروید و روشنایی را با توجه به تصویر زیر تنظیم نموده و گزینه Next را بفشارید (روشنایی صفحه را طوری تنظیم کنید که تمایز پیراهن و کت را به راحتی بتوانید مشاهده کنید و البته حرف ایکس داخل تصویر را باید به سختی ببینید).

کالیبره کردن مانیتور در ویندوز

۱۱. در ادامه دوباره روی گزینه Next کلیک نمایید.

۱۲. حالا کنترل کنتراست مانیتور را پیدا نمایید و آن را با توجه به توضیح تصویر زیر، تنظیم کنید. بعد دوباره گزینه Next را بفشارید (کنتراست تصویر را تا حدی بالا ببرید که چین‌و‌چروک و دکمه‌های روی پیراهن را بتوانید به راحتی مشاهده کنید).

کالیبره کردن مانیتور در ویندوز

۱۳. گزینه Next را دوباره بفشارید.

۱۴. حالا اسلایدرهای قرمز، سبز و آبی را حرکت دهید تا هاله‌های رنگ از میله‌های طوسی حذف شوند و بعد روی Next کلیک کنید.

کالیبره کردن مانیتور در ویندوز

۱۵. در این مرحله با کلیک روی Previous calibration (کالیبراسیون قبلی) یا Current calibration (کالیبراسیون فعلی) می‌توانید تغییرات ایجاد شده را مشاهده کنید. اگر از تغییرات جدید راضی بودید، روی گزینه Finish کلیک کنید تا اعمال شوند. در صورتی هم که از تغییرات جدید ناراضی بودید، گزینه Cancel را بفشارید تا حذف شوند.

کالیبره کردن مانیتور در ویندوز

در آخرین مرحله بهتر است تنظیمات ClearType Tuner را هم اعمال کنید تا اطمینان حاصل کنید که متن‌ها به درستی به نمایش در می‌آیند. لازم به ذکر است که تغییرات اعمال شده در مانیتور با وجود کلیک روی گزینه Cancel نیز باقی می‌مانند. بنابراین اگر از نتیجه تنظیمات جدید راضی نبودید، آن‌ها را به صورت دستی به حالت قبل برگردانید یا اینکه تنظیمات پیش‌فرض مانیتور را فعال کنید.

همچنین لازم است تاکید کنیم ابزارها و نرم‌افزارهای دیگری نیز برای کالیبره کردن مانیتور در ویندوز به کار می‌روند که برخی رایگان و برخی نیز پولی هستند. البته با تنظیمات آموزش داده شده در بالا نیز تصاویر در مانیتورتان با رنگ‌های دقیق و روشنایی مناسب نمایش داده می‌شوند.

کالیبره کردن مانیتور در سیستم‌عامل مک

تا اینجا کالییبره شدن مانیتور با استفاده از سیستم عامل ویندوز را آموزش دادیم، حالا به سراغ توضیح نحوه کالیبره کردن مانیتور در سیستم عامل مک (macOS) می‌رویم. سیستم عامل مک دارای یک ابزار داخلی بسیار عالی برای کالیبره کردن مانیتور است. برای دسترسی به ابزار کالیبره کردن صفحه نمایش در مک ابتدا مطمئن شوید که حالت Night Shift روشن نباشد (این گزینه در تنظیمات Display در تب Night Shift قرار گرفته است).

در تب  Display این تنظیمات، باید گزینه True Tone را از حالت انتخاب شده خارج نمایید (البته اگر سیستم شما دارای این گزینه است). در تب Color، روی گزینه Option کلیک کنید و بعد Calibrate را بفشارید. حالا ابزار Display Calibrator Assistant بر روی صفحه باز می‌شود و شما را برای ادامه کار راهنمایی می‌کند. در صورتی که هنگام کلیک کردن روی Calibrate دکمه Option را نفشارید، کالیبراسیون با گزینه‌های کمتر باز خواهد شد.  هنگامی که این ابزار باز می‌شود، صفحه نمایش به حالت پیش‌فرض در می‌آید و رنگ آن کمی تغییر می‌کند. حالا باید گزینه Continue را بفشارید.

کالیبره کردن مانیتور در مک

در این مرحله کنتراست و روشنایی صفحه را به اندازه دلخواه خود تنظیم نمایید و بعد روی گزینه Continue کلیک کنید. در صفحه بعدی دو اسلایدر و یک مربع در مرکز ظاهر می‌شود. باید اسلایدر را تا حدی حرکت دهید که دیگر نتوانید لوگوی اپل را در بک‌گراند ببینید. سپس گزینه Continue را بفشارید.

کالیبره کردن مانیتور در مک

در ادامه تعدای از صفحات مانند تصویر ذکر شده در بالا را خواهید دید که باید در هریک از آن‌ها، اسلایدرها را تا جایی حرکت دهید که لوگوی اپل در زمینه تصویر محو شود (هر کدام از صفحات مربوط به یک رنگ است). پس از انجام هر مرحله نیز باید روی گزینه Continue کلیک نمایید.

سپس، صفحه Select a target gamma را می‌بینید (گاما کنتراست صفحه نمایش است) و حالا می‌توانید گزینه Use native gamma را انتخاب کنید یا با حرکت اسلایدر، تنظیمات دلخواه را اجرا کنید. در اینجا دوباره گزینه Continue را بفشارید.

کالیبره کردن مانیتور در مک

حالا نوبت به تنظیم نقطه سفید هدف می‌رسد که تنها در صورتی باید به تنظیمات آن دست بزنید که قصد انجام ویرایش حرفه‌ای در کامپیوتر خود را داشته باشید. در صورتی که قصد ویرایش حرفه‌ای ندارید، گزینه Use native white point را در حالت انتخاب قرار داده و روی Continue  کلیک نمایید.

کالیبره کردن مانیتور در مک

در ادامه از شما سوال می‌شود آیا کاربران دیگر مجاز به استفاده از تنظیمات کالیبراسیون شما هستند یا نه. در صورتی که با کاربر دیگری به صورت مشترک از تنظیمات کالیبراسیون استفاده می‌کنید، جواب بله را برای این سوال انتخاب کنید تا سایر کاربران نیز از این تنظیمات استفاده کنند. حالا گزینه Continue را بفشارید.

در این مرحله می‌توانید پروفایل تنظیمات خود را نامگذاری نموده و ذخیره نمایید. نام تنظیماتی که انجام داده‌اید به صورت پیش‌فرض iMac Calibrated خواهد بود و البته می‌توانید این نام را تغییر نیز بدهید. در این مرحله دوباره روی Continue کلیک نمایید.

در صفحه آخر می‌توانید تنظیمات کالیبره کردن مانیتور را ببینید. از اطلاعاتی که نیاز دارید یادداشت‌برداری کرده و سپس گزینه Done را بفشارید.

کالیبره کردن مانیتور در مک

من زینب نثار هستم جامعه‌شناسی خوندم و خیلی تصادفی به دنیای تولید محتوا وارد شدم. حالا عاشق نوشتن هستم و از اینکه توی کارم هر روز چیز جدید یاد می‌گیرم لذت می‌برم.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − هشت =

جدول مقایسه