88893977 88897942 021

راهنمای خرید مانیتور گیمینگ

در مقاله راهنمای خرید مانیتور، به صورت جامع به بررسی انواع مختلف مانیتورها و ویژگی‌های هر یک پرداختیم. در این مقاله قصد داریم به صورت تخصصی مشخصات فنی مانیتورهای گیمینگ را زیر ذره‌ بین قرار داده و به شما در خرید یک مانیتور گیمینگ مناسب کمک نماییم.

چه رزولوشنی برای گیمینگ مورد نیاز است؟

برای دریافت بهترین کیفیت تصویر، تعداد پیکسل‌های زیاد موثر می‌باشد. اما اگر کارت گرافیک با توان کافی نداشته باشید، هنگام اجرای بازی‌ها، این پیکسل‌های مضاعف می‌توانند سرعت سیستم شما را کند نمایند. اکثر رابط‌های ویدئویی از نرخ بازسازی تصویر بالای ۶۰ هرتز برای سیگنال‌های ۴K / UHD یا ۵K پشتیبانی نمی‌کنند. البته این مساله حل خواهد شد، اما شما به یک کارت گرافیک بسیار گران قیمت، برای اجرای بازی‌ها در رزولوشن ۴K و نرخ فریمی بالای ۶۰ فریم در ثانیه (fps)، نیاز خواهید داشت. کارت گرافیک GeForce RTX 3080 و همچنین GeForce RTX 3090 می‌توانند از پس این امر برآیند، اما باید خوش شانس باشید که بتوانید یکی خریداری نمایید.

انتخاب کارت گرافیک مناسب

حداقل کارت گرافیک مورد نیاز، بر اساس بازی متفاوت است، اما اگر قصد خرید مانیتور گیمینگ با وضوح QHD دارید (و نمی‌خواهید تنظیمات گرافیکی درون بازی را کاهش دهید)، حداقل به یک GeForce RTX 3060 Ti یا Radeon RX 6800 نیاز خواهد داشت.

گیمرهای که در رزولوشن ۴K بازی می‌کنند، باید سریعترین کارت گرافیکی که توانایی خرید آن را دارند، بیابند. GeForce RTX 3070 ممکن است برای بازی‌های سبک‌تر، یا اگر برخی تنظیمات را نادیده بگیرید، کافی باشد. اما در واقع دسترسی همه جزئیات با GeForce RTX 3080/3090 یا Radeon RX 6800 XT یا Radeon RX 6900 XT میسر می‌گردد.

به نظر می‌رسد رزولوشن QHD (1440×2560) برای گیمینگ مناسب باشد. در مانیتورهای تا ۳۲ اینچ، تراکم پیکسلی خوب و تصویری با جزئیات مشاهده خواهید نمود. یک کارت گرافیک با قیمت متوسط به راحتی نیاز مانیتور شما را برطرف می‌نماید.

اگر به دنبال سرعت بالا و روان بودن بازی‌ها هستید، رزولوشن FHD (1080×1920) بالاترین نرخ فریم را ارائه می‌دهد (امروزه مانیتورهای گیمینگ با وضوح پایین تر نمی‌توانید بیابید). اما این وضوح تصویر برای مانیتورهای بالای ۲۷ اینچ جوابگو نیست و ممکن است کیفیت تصویر افت کند.

نرخ بازسازی تصویر
بررسی نرخ بازسازی تصویر
نرخ بازسازی تصویر و زمان پاسخ دهی یک مانیتور گیمینگ چقدر باید باشد؟
در حالت ایده آل، شما یک مانیتور گیمینگ با نرخ بازسازی تصویر (Refresh Rate) حداقل ۷۵ هرتز، همراه با کمترین زمان پاسخ دهی نیاز خواهید داشت.

نرخ بازسازی تصاویر برای گیمرها بسیار مهم است. بنابراین شما به عنوان یک گیمر، نیازمند نرخ بازسازی تصاویر حداقل ۱۴۴ هرتز و حداکثر زمان پاسخگویی ۵ میلی ثانیه می‌باشید. با این حال، مانیتورهای گیمینگ ۶۰ هرتز با ارزشی وجود دارد و بسیاری از مانیتورهای ۴K به ۶۰ هرتز محدود می‌شوند. اگر صفحه نمایش ۶۰ هرتز را انتخاب می‌کنید و قصد انجام بازی هم دارید، وجود G-Sync یا FreeSync الزامی است. بالاترین میزان نرخ بازسازی تصویر که در مانیتورهای امروزی مشاهده خواهید کرد، ۲۸۰ هرتز است. ما منتظر هستیم اولین مانیتورهای ۳۶۰ هرتز، یعنی Asus ROG Swift 360 و Alienware AW2521H امسال وارد بازار شوند.

رزولوشن پایین تر + کارت گرافیک خوب = نرخ بازسازی تصویر سریعتر.

در مانیتورهایی که رزولوشن آن‌ها پایین است و در کنار آن‌ها از یک کارت گرافیک قوی بهره گرفته می‌شود، با فعال کردن G-Sync می‌توان به نرخ بازسازی ۲۰۰ هرتز دست یافت. اگر قصد تهیه مانیتوری دارید که می‌خواهید چند سال از آن استفاده نمایید، به یاد داشته باشید که کارت گرافیک رایانه شما (در صورت مناسب بودن) تا ۱-۳ سال دیگر ممکن است به راحتی بتواند به این سرعتها در نرخ بازسازی تصویر دست یابد.

نگران تأخیر ورودی (Input Lag) هستید؟

تأخیر ورودی، مدت زمانی است که مانیتور شما صرف شناسایی خروجی کارت گرافیک می‌نماید. همچنین وقتی که دکمه‌ای از صفحه کلید یا ماوس خود را فشار می‌دهید، به میزان زمانی که طول می‌کشد اطلاعات بر روی نمایشگر نشان داده شود نیز، تاخیر ورودی یا Input lag گفته می‌شود. این ها مواردی هستند که گیمرها باید از آن اجتناب کنند. نرخ نوسازی تصویر بالا به طور کلی به کاهش تاخیر ورودی می‌انجامد. اما تأخیر ورودی معمولاً در مشخصات فنی ذکر نمی‌شود.

آیا نیازی هست مانیتوری با فناوری G-Sync یا FreeSync تهیه نماییم؟
مقایسه freesync و gsync
بررسی freesync و gsync

مانیتور‌های گیمینگ معمولاً دارای Nvidia G-Sync (برای رایانه‌هایی با کارت گرافیک Nvidia) و/ یا AMD FreeSync (برای رایانه‌هایی با کارت گرافیک AMD) هستند. هر دو فناوری، بریدگی تصویر را کاهش می‌دهند. عموماً قیمت مانیتورهای G-Sync بیشتر از مانیتورهای FreeSync است. نکته‌ای که باید به خاطر داشته باشید این است که G-Sync به DisplayPort متکی است. در حالیکه FreeSync هم با HDMI و هم با DisplayPort کار می‌کند.

اگر در بودجه شما تنها یک کارت گرافیک پایین رده تا میان رده جای می‌گیرد، مطمئناً به مانیتوری با فناوری G-Sync یا FreeSync با حداقل نرخ بازسازی تصویر نیاز خواهید داشت.

خب حالا شما باید G-Sync یا FreeSync را انتخاب کنید؟ این‌ها مواردی است که باید در نظر بگیرید:

  • در حال حاضر چه کارت گرافیکی دارید؟

اگر از یک کارت گرافیک قوی همچون GeForce RTX 3080 استفاده می کنید، انتخاب شما کاملاً واضح خواهد بود.

  • Nvidia یا AMD؟

اگر عرق خاصی به هیچ یک از دو کمپانی ندارید، به یاد داشته باشید که G-Sync و FreeSync، تقریباً عملکرد مشابهی را به کاربر ارائه می‌دهند.

  • کمترین نرخ بازسازی پشتیبانی شده توسط Adaptive-Sync(نوسازی تطبیقی) چیست؟ مانیتورهای G-Sync از نرخ بازسازی ۳۰ هرتز تا حداکثر توان نوسازی مانیتور بهره می‌برند، اما همه مانیتورهای FreeSync این طور نیستند.

مانیتورهای FreeSync معمولاً از بازسازی تطبیقی تا حداکثر میزان نوسازی تصویر مانیتور پشتیبانی می‌کنند. این حد پایینی است که باید در نظر بگیرید. ما مانیتورهایی را بررسی نمودیم که نرخ بازسازی تصویر آن‌ها ۵۵ هرتز است. اگر کارت گرافیک شما نتواند نرخ فریم را بالاتر از آن سطح نگه دارد، این موضوع می‌تواند مشکل ساز گردد. جبران نرخ فریم پایین (LFC)، که G-Sync آن را از زیر ۳۰ هرتز به کار می‌گیرد، یک راه حل مناسب است. اما فقط در صورتی کار می‌کند که حداکثر نرخ نوسازی، دست کم ۲.۵ برابر حداقل باشد. (مثال: اگر حداکثر نرخ نوسازی ۱۰۰ هرتز باشد، حداقل نرخ نوسازی برای اینکه LFC موثر واقع شود، ۴۰ هرتز باید باشد)

اگر قصد انجام بازی‌های رقابتی زیادی با محتوای HDR دارید، یک مانیتور گیمینگ  G-Sync Ultimate یا FreeSync Premium Pro را در نظر بگیرید. هر دو نمایشگر دارای تأخیر ورودی کم و همچنین دارای مزایای اضافی برای بازی‌هایی که از فناوری HDR بهره می‌برند، نیز می‌باشند.

آیا نیازی هست Overdrive یا Motion Blur (تاری حرکتی) را کاهش داد؟

Overdrive و کاهش تاری حرکتی (Motion Blur) در بسیاری از مانیتورهای گیمینگ (با نام‌های تجاری مختلف) موجود است. برای درک ارزش آنها، ابتدا باید مفهوم سایه اندازی یا تاری و کشیدگی تصویر(Ghosting) را درک کنید. Ghosting به معنای دنباله‌ای تار از تصویر است که گاهی اوقات یک جسم متحرک روی صفحه ایجاد می‌کند. این امر عموماً به دلیل انتقال نامساوی پیکسل‌ها رخ می‌دهد. یا وقتی در یک نمایشگر، میزان زمانی که صرف می‌گردد تا یک پیکسل از رنگ A به رنگ B تبدیل شود، بیشتر از زمانی باشد که از رنگ B به رنگ A تغییر کند، این موضوع رخ می‌دهد.

Overdrive با افزایش سرعت نرخ انتقال پیکسل‌ها از طریق اعمال ولتاژهای بالاتر، باعث کاهش Ghosting می‌شود. وقتی این عمل به درستی انجام پذیرد، پیکسل به سرعت به سطح مورد نظر می‌رسد. سپس برای فریم بعدی، قبل از اینکه ولتاژ خیلی بالا رود، تغییر می‌کند.

عمل کاهش تاری حرکتی، یا به اصطلاح تاری حرکتی خیلی جزئی (ultra low motion blur)، وضوح تصویر را حتی زمانی که تحرکات روی صفحه نمایش به حداکثر میزان خود می‌رسد، حفظ می‌کند.

بهتر است موارد زیر را هنگام خرید مانیتور گیمینگ با قابلیت Overdrive یا Motion Blur در نظر بگیرید:

  • نمی توانید همزمان از کاهش تاری حرکتی و G-Sync / FreeSync استفاده کنید.

گیمرها بهتر است از بازسازی تصویر تطبیقی استفاده کنند. کارت گرافیک سریعی که سرعت ۶۰ فریم در ثانیه و یا بالاتر را ارائه می‌دهد، همراه با قابلیت G-Sync یا FreeSync، تقریباً هرگونه نیاز به کاهش تاری حرکتی را برطرف می کند.

  • کاهش تاری حرکتی باعث کاهش روشنایی کلی می‌شود.

ما در آزمایش‌هایی که انجام دادیم، متوجه شدیم در صورت روشن بودن قابلیت کاهش تاری حرکتی، میزان روشنایی بیش از ۶۰ درصد کاهش می‌یابد.

انتخاب یک مانیتور گیمینگ مناسب

مانیتورهای گیمینگ متنوعی در بازار موجود است. اینکه انتخاب صحیحی داشته باشید، مهم می‌باشد. نخستین راه یافتن کالای مناسب، مطالعه نظرات کاربران در مورد محصول مورد نظر شماست.

همچنین می‌توانید از دستورالعمل‌ ساده زیر نیز استفاده نمایید:

  • بازسازی تصویر ۱۴۴ هرتز در رزولوشن ۱۰۸۰p (27 اینچ یا بیشتر)
  • بازسازی تصویر ۶۰ هرتز در رزولوشن ۴K

امیدواریم در این مقاله نیز توانسته باشیم اطلاعات مفیدی در رابطه با انتخاب مانیتور گیمینگ مناسب خدمتتان ارائه نموده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 4 =

otamis online

جستجو:

دسته‌بندی نتایج:

seles
phone