88893977 88897942 021

راهنمای خرید مانیتور

مانیتور، پنجره ای به روح رایانه شماست. بدون نمایشگر مناسب، هر آنچه در رایانه شخصی خود انجام می‌دهید، چندان جلوه نخواهد نمود. خواه به انجام بازی پرداخته یا مشغول تماشای عکس، فیلم و یا حتی خواندن متنی در وب باشید.

طراحان سخت افزار می‌دانند کار با مانیتورهایی با مشخصات و ویژگی‌های گوناگون، تجربه‌های متفاوتی را برای کاربر می‌سازد. به همین دلیل انواع و اقسام مانیتورها را روانه بازار کرده‌اند. اما کدام ویژگی‌ها و مشخصات فنی، یک مانیتور را برای یک کاربر ارزشمند می‌سازد؟ آیا شما نیاز دارید از رزولوشن ۴K، ۱۴۴۰p، ۱۰۸۰p بهره برده یا فقط به وضوح HD نیاز خواهید داشت – و اینکه اصلاً تفاوت آن‌ها در چیست؟ نرخ بازسازی تصویر و زمان پاسخ دهی چقدر مهم است؟ آیا مواردی مانند flicker-free ، حالت نور آبی کم، G-Sync و FreeSync مهم هستند؟ و اینکه اولویت شما چیست؟ گیمینگ، کار با برنامه‌های حرفه‌ای و یا کاربری عمومی؟

راهنمای خرید مانیتور
بررسی انواع مانیتور

 

نکات مهم و کوتاه هنگام خرید مانیتور

 

کاربری اصلی مانیتور خود را تعیین کنید: گیمینگ، استفاده حرفه‌ای یا عمومی.

به طور کلی، گیمرها باید نرخ بازسازی تصویر سریع و زمان پاسخ دهی کم را در اولویت قرار دهند. کاربران حرفه‌ای بهتر است دقت رنگ را در اولویت خود بگذارند. کاربران عمومی غالباً نیازهای کمتری دارند، اما عموماً مانیتور با پنل VA با کنتراست بالا را برمی‌گزینند.

 

هر چه رزولوشن بالاتر باشد، کیفیت تصویر بهتر است

رزولوشن یا وضوح تصویر به شما می‌گوید که در یک مانیتور، چند پیکسل در طول و عرض صفحه وجود دارد. وضوح تصویر ۱۹۲۰×۱۰۸۰ یا با نام‌های دیگر ۱۰۸۰p و Full HD (FHD) و همچنین رزولوشن HD، حداقل رزولوشن مورد نیاز است. شما تصاویر با کیفیت‌تری را در وضوح QHD و حتی بیش از آن در وضوح ۴K خواهید دید.

 

از اندازه نمایشگر غافل نشوید

تراکم پیکسلی تأثیر زیادی در کیفیت مانیتور داشته و میزان مطلوب، ۱۰۹ پیکسل در هر اینچ (ppi) است. اگر یک مانیتور بزرگ وضوح کمی داشته باشد، تراکم پیکسل پایینی خواهد داشت. ۳۲ اینچ، برای یک مانیتور دسکتاپ، بسیار بزرگ است. یافتن یک مانیتور ۳۲ اینچی گیمینگ یا با کاربری عمومی، در رزولوشن ۴K با هزینه‌ای حدود ۲۵ میلیون تومان، کار سختی نیست.

 

نرخ بازسازی تصویر: هر چه بیشتر، بهتر

نرخ بازسازی تصویر به دفعاتی گفته می‌شود که مانیتور شما با اطلاعات جدید، در هر ثانیه به روز شده و با هرتز (Hz) اندازه گیری می‌شود. اعداد بزرگتر برابر هستند با تصاویر بهتر، روان تر، صاف و بدون بریدگی. اگر گیمر هستید، نرخ بازسازی تصویر فاکتور مهمی برای شما به حساب می‌آید و شما مانیتوری با نرخ بازسازی حداقل ۷۵ هرتز (اکثر مانیتورهای گیمینگ حداقل ۱۴۴ هرتز می‌باشند) همراه با کمترین زمان پاسخ دهی نیاز خواهید داشت. اگر اهل بازی نیستید، نرخ بازسازی تصویر ۶۰ هرتز نیز برای شما کفایت می‌کند.

زمان پاسخ دهی: کوتاه تر بهتر است، اما زیاد مهم نیست مگر اینکه اهل گیمینگ باشید

زمان پاسخ دهی به ما می‌گوید چقدر طول می کشد تا مانیتور تک تک پیکسل‌ها را از سیاه به سفید تبدیل نماید. یا اگر معیار سنجش GTG باشد، می‌شود مقدار زمانی که طول می‌کشد از یک سطح رنگ خاکستری به سطح دیگر، مثلاً روشن تر تغییر نماید. زمان پاسخ دهی طولانی می تواند به تاری یا کشیدگی تصویر، حین بازی یا تماشای فیلم‌های سریع، منجر گردد. در مانیتورهای گیمینگ، طولانی‌ترین زمان پاسخگویی که احتمالاً مشاهده خواهید کرد، ۵ میلی ثانیه است. در حالی که سریعترین مانیتورهای گیمینگ ۰.۵ میلی ثانیه زمان پاسخ دهی دارند.

فناوری پنل: TN، IPS یا VA.

مانیتورهای TN سریعترین زمان پاسخ دهی را داشته و همچنین ارزان تر از بقیه می‌باشند. زیرا دارای کیفیت تصویر به نسبت پایین تر، هنگام مشاهده از زوایای کناری هستند. نمایشگرهای IPS زمان پاسخ دهی کندتری دارند اما نمایش رنگ بهتری را ارائه می‌دهند. مانیتورهای VA بهترین کنتراست را میان هر سه نوع پنل دارند. برای اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت بین انواع پنل‌ها، به مقاله بررسی انواع پنل‌های مانیتور مراجعه کنید.

آیا باید یک مانیتور خمیده تهیه کنم؟

این موضوع به انتخاب شما بستگی دارد. مانیتورهای منحنی تجربه خوبی را برای شما، با یک میدان دید پهناور، به ارمغان می آورند و گفته می‌شود که چشم ها را خسته نمی‌کنند. با این وجود ، هنگام تماشا از زوایای خاصی می‌توانند چشم را بزنند (منابع نوری به جای یک زاویه، از زوایای مختلف ساطع می‌شوند). مانیتورهای منحنی مناسب معمولاً بسیار عریض و حداقل ۳۰ اینچ بوده و قیمت بالایی دارند.

اگر قصد خرید مانیتور منحنی دارید، باید در مورد مشخصات انحنا اطلاعاتی داشته باشید. انحنای ۱۸۰۰R دارای شعاع ۱۸۰۰ میلی متر و بهترین پیشنهاد برای مشاهده از حداکثر فاصله ۱.۸ متری است. هرچه انحنا کمتر باشد (مثلاً ۱۰۰۰R) ، صفحه نمایش خمیده‌تر است.

رزولوشن‌های مانیتورها

تصاویر روی پنل LCD از میلیون ها نقطه ریز تشکیل شده است. هر پیکسل، شامل سه زیر پیکسل می‌گردد؛ و هر زیر پیکسل برای نمایش یک رنگ اصلی به کار می‌رود. رزولوشن یک مانیتور، تعداد پیکسل‌ها در طول وعرض صفحه نمایش را نشان می‌دهد. هرچه پیکسل‌های بیشتری را بتوانید در هر اینچ مربع از نمایشگر قرار دهید، تصاویر واقعی تر و با جزئیات بیشتری مشاهده خواهید نمود. اگر قصد خرید مانیتور بزرگتر از ۲۷ اینچ دارید، وضوح تصویر بالا (QHD یا بهتر) جز فاکتورهای مهم است.

شما می‌توانید تعداد پیکسل‌های یک مانیتور را از روی رزولوشن آن بدست آورید. برخی از رزولوشن‌ها چندین نام دارند. در زیر رایج ترین رزولوشن‌های مانیتور آورده شده است که از بهترین (بالاترین تعداد پیکسل) تا ضعیف‌ترین (کمترین تعداد پیکسل) دسته بندی شده‌اند.

رزولوشن ۵K ۲۸۸۰×۵۱۲۰
رزولوشن ۴K

۲۱۶۰×۳۸۴۰

۲۱۶۰×۴۰۹۶

رزولوشن (Ultra HD (UHD ۲۱۶۰×۳۸۴۰
رزولوشن (Quad HD (QHD یا (Wide Quad HD (WQHD یا ۱۴۴۰p ۱۴۴۰×۲۵۶۰
رزولوشن ۲K یا ۱۴۴۰p ۱۴۴۰×۲۵۶۰

۱۰۸۰×۲۰۴۸

رزولوشن WUXGA ۱۲۰۰×۱۹۲۰
رزولوشن (Full HD (FHD یا ۱۰۸۰p ۱۰۸۰×۱۹۲۰
رزولوشن HD یا ۷۲۰p ۷۲۰×۱۲۸۰
موانع انتخاب مانیتوری با رزولوشن بالا

در حالی که تعداد پیکسل‌های بیشتر به طور کلی بهتر هست، اما دو چیز می‌تواند مانع این شود که شما یک مانیتور با رزولوشن QHD یا بالاتر خریداری نمایید.

اولین مورد، کارت گرافیک رایانه شماست. هرچه تعداد پیکسل‌های شما بیشتر باشد، کارت گرافیک شما به قدرت پردازش بیشتری نیاز دارد تا بتواند آن پیکسل‌ها پردازش نماید. تصاویر در مانیتورهای ۴K خیره کننده به نظر می‌رسند. اما اگر سیستم شما توانایی پردازش ۸.۳ میلیون پیکسل در هر فریم را نداشته باشد، اثر منفی بر تجربه لذت بخش شما خواهد داشت، مخصوصاً اگر اهل بازی باشید.

دومین چیزی که می‌تواند مانع از انتخاب یک نمایشگر با وضوح بالا باشد، مقیاس بندی اندازه فونت سیستم عامل است. ویندوز در تراکم پیکسلی ۹۰-۱۱۰ پیکسل در هر اینچ (ppi)، بهترین کارایی را دارد. اگر تراکم پیکسلی یک مانیتور بسیار بیشتر از این مقدار باشد، اشیاء و متن بسیار کوچک به نظر می‌رسند. هنگام بررسی مانیتورهای ۲۷ اینچی ۵K، مجبور شدیم برای قابل خواندن شدن متن، از مقیاس بندی DPI (تعداد نقطه‌ها در هر اینچ) استفاده کنیم. کیفیت مقیاس دهی در بین مانیتورها متفاوت است و وقتی متن بسیار کوچک است، همیشه یک راه حل مطمئن نیست.

چه نوع پنل برای من مناسب‌تر است؟ TN یا VA یا IPS.

در مانیتورهای رایانه‌های شخصی سه فناوری عمده LCD وجود دارد: نماتیک پیچ خورده (TN) ، ترازبندی عمودی (VA) و سوئیچینگ درون صفحه ای (IPS). هر یک از آنها دارای انواع گوناگونی هستند که مزایای مختلفی را نیز ارائه می‌دهند. ما در این مقاله به چگونگی کارکرد این پنل‌ها نخواهیم پرداخت. جدول زیر کیفیت تصویر و بهترین موارد استفاده هر یک را مشخص می‌سازد.

TN VA IPS
عملکرد سریعترین: زمان پاسخ دهی سریع، بالاترین نرخ بازسازی تصویر، کم‌ترین میزان کشیدگی تصویر؛ حداقل تاخیر عموماً دارای طولانی ترین زمان پاسخ دهی زمان پاسخ دهی کندتر به نسبت TN؛ نرخ بازسازی تصویر مناسب
نمایش بدترین زوایای دید؛ بدترین رنگ زاویه دید بهتر از TN و بدتر از IPS؛ بهترین کنتراست؛ بهترین عمق تصویر بهترین زوایای دید؛ بهترین رنگ
قیمت ارزانترین مدل‌های گران قیمت دارای عملکردی نزدیک به TN می‌باشند گرانترین
کاربرد گیمینگ عمومی حرفه‌ای

اگرچه جدول فوق اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار می‌دهد، اما اگر می‌خواهید بیشتر بدانید، موارد زیر را نیز در نظر بگیرید:

 • کنتراست مهمترین عامل در کیفیت تصویر است (۵۰۰۰:۱ بهتر از ۱۰۰۰:۱ است).

به همین دلیل، ما پنل‌های VA را برای ارائه بهترین کیفیت تصویر در بین VA ، IPS و TN در نظر می‌گیریم.

 • ما پنل‌های TN زیادی را بررسی کرده‌ایم که می‌توانند خود را در بخش نمایش رنگ هم تراز با نمایشگرهای IPS و VA گران قیمت‌تر نگه دارند. در حالی که تصور عمومی این است که TN نسبت به پنل‌های VA و IPS دقت رنگ و کنتراست کمتری را ارائه می‌دهد، اما این احتمال وجود دارد که کیفیت پنل‌های TN به گونه‌ای باشد که تفاوت آن‌ها را متوجه نشوید. بسیاری از مانیتورهای گیمینگ از تکنولوژی پنل‌های TN، جهت افزایش سرعت، استفاده می‌کنند. ما متوجه شده‌ایم که کیفیت رنگ بیشتر تحت تاثیر قیمت است تا فناوری پنل به کار گرفته شده!
مانیتورهای گیمینگ : کدام ویژگی‌ها بیشتر اهمیت دارند؟
مانیتورهای گیمینگ
بررسی مانیتورهای گیمینگ

هنگامی که گیمرها قصد خرید مانیتور جدیدی داشته باشند، با بسیاری از گزینه ها و اصطلاحات گیج کننده رو به رو خواهند شد. در این بخش به ویژگی‌هایی خواهیم پرداخت که علاقه مندی گیمرها را دنبال می‌کنند. توجه داشته باشید که برخی از عوامل موفقیت در بازی‌ها به سطح مهارت بازیکن بستگی دارد.

گیمرهای حرفه‌ای باید سرعت را در اولویت قرار دهند. که این امر نرخ بازسازی تصویر بالا (۱۴۴ هرتز یا بیشتر) و همچنین کمترین زمان پاسخ دهی و تأخیر ورودی ممکن را می‌طلبد. این موضوع احتمالاً شما را به ۲۵ یا ۲۷ اینچ، تراکم پیکسل پایین تر و عدم بهره مندی از رنگ‌های توسعه یافته و یا فناوری HDR، محدود می‌سازد.

اما شاید شما یک گیمر متوسط باشید که متوجه تفاوتی بین ۶۰ یا ۱۴۴ فریم در ثانیه نشده باشید. شما می‌توانید به ۷۵Hz یا حتی ۶۰Hz به همراه FreeSync یا  G-Sync بسنده کنید. و مواردی مانند کیفیت تصویر بالاتر، تراکم پیکسلی بیشتر و همچنین ابعاد بزرگتر را در اولویت قرار دهید. اگر بودجه شما یاری کند، می‌توانید از رنگ‌های اشباع شده بیشتر یا حتی HDR نیز بهره‌مند گردید.

مانیتورهای با کاربری عمومی: کدام ویژگی‌ها بیشتر اهمیت دارند؟
مانیتورهای عمومی
بررسی مانیتورهای عمومی

مانیتورهای مخصوص گیمینگ و حرفه‌ای از صلاحیت بیشتری برای کاربردهای عمومی برخوردار هستند. اما اگر می‌خواهید از صرف هزینه اضافی برای یک مانیتور تخصصی خودداری کنید، به چیزی نیاز دارید که برای نمایش انواع برنامه‌های مختلف، سرگرمی و بهره‌وری مناسب باشد. در زیر توضیحاتی جهت انتخاب صحیح ارائه می‌دهیم:

 • کنتراست بالا فوق العاده است، بنابراین پنل‌های VA نیز بی نظیر هستند.

ما کنتراست را اولین معیار کیفیت تصویر و به دنبال آن اشباع رنگ، دقت و رزولوشن را در نظر می‌گیریم. هنگامی که یک نمایشگر دارای دامنه دینامیکی زیادی است، تصویری واقعی تر و شبیه به حالت سه بعدی ارائه خواهد داد. پنل های VA کنتراستی ۳-۵ برابر پنل‌های IPS یا TN ارائه می‌دهند. اگر یک مانیتور با پنل VA و IPS در کنار یکدیگر، با سطح روشنایی همسان و استانداردهای کالیبراسیون قرار دهید، پنل VA از نظر کیفیت تصویر به راحتی برنده خواهد شد.

 • اگر بیش از ۸ ساعت به صفحه خیره می‌شوید، مانیتورهای flicker-free را در نظر بگیرید.

این مانیتورها در هیچ سطحی از روشنایی سوسو نخواهند زد، بنابراین حتی کسانی که به سوسو زدن‌های جزئی نیز حساس هستند، راضی خواهند شد.

 • نور آبی کم، توجیحی برای خرید نیست.

اکثر سیستم عامل‌ها، از جمله ویندوز ۱۰، بر اساس این نظریه که نور آبی در خواب اختلال ایجاد می‌کند، حالت هایی برای کاهش نور آبی دارند. اگرچه بسیاری از مانیتورها این ویژگی را ارائه می‌دهند، اما واقعاً ضروری نیست. نور آبی کم باعث کاهش خستگی چشم شما می‌گردد، اما همین کار را کالیبراسیون صحیح نیز می‌توان انجام داد. از آنجا که کاهش روشنایی آبی روی همه رنگهای دیگر نیز تأثیر می‌گذارد، ممکن است در تصاویر، رنگی غیرطبیعی را تجربه کنید. این امر به خصوص در بازی‌ها و فیلم ها مشهود است. نیازی به اولویت قرار دادن نور آبی کم نیست، اما یافتن مانیتورهای بدون آن دشوارتر می‌باشد.

مانیتورهای با کاربری حرفه‌ای : کدام ویژگی‌ها بیشتر اهمیت دارند؟
مانیتورهای حرفه ای
بررسی مانیتورهای حرفه ای

کاربران حرفه‌ای نیازهای ویژه‌ای دارند. اگر شما عکاس، طراح وب، هنرمند جلوه‌های ویژه، طراح بازی یا شخصی هستید که نیاز به کنترل دقیق رنگ دارید، این بخش برای شما مناسب است. این‌ها مواردی است که باید بدانید:

 • مانیتورهایی که گواهی رنگ‌های واقعی و دقیق را دارند، گران‌تر هستند اما ارزش آن را دارند.

اگر می‌خواهید هنگامیکه جعبه مانیتور را گشودید، با یک نمایشگر با کیفیت رنگ بالا، بدون نیاز به دستکاری تنظیمات آن، رو‌به‌رو شوید، این نمایشگرها بهترین انتخاب برای شما هستند. این موضوع به ویژه برای مانیتورهای فاقد قابلیت کالیبراسیون مهم است. مانیتورهای حرفه ای باید بدون نیاز به انجام تنظیمات، آماده استفاده باشند. مقدار ۲ یا کم تر برای DeltaE (dE) مناسب است.

 • شما به گزینه‌های کالیبراسیون نیاز خواهید داشت.

برای دستیابی به این هدف دو راه وجود دارد: ۱) نمایشگر روی صفحه (OSD) که از طریق دکمه‌های زیرین و کناری مانیتور قابل دسترسی است. ۲) استفاده از نرم افزار.

 • کالیبراسیون باید شامل گزینه‌هایی برای طیف‌های رنگی مختلف، دماهای رنگ و منحنی‌های گاما باشد.

حداقل باید استانداردهای sRGB و  Adobe RGB موجود باشد. دمای رنگ نیز از k5000 تا k7500 و تنظیمات پیش فرض گاما از ۱.۸ تا ۲.۴ قابل قبول است. نمایشگرهایی که به عنوان تلویزیون یا برای تولید فیلم استفاده می‌شوند باید از استاندارد گامای BT.1886 پشتیبانی کنند.

 • اگر هشت ساعت یا بیشتر مقابل نمایشگر هستید، ویژگی Flicker-free برای شما مفید خواهد بود.

امروزه بسیاری از مانیتورهای حرفه‌ای از این قابلیت پشتیبانی می‌نمایند.

چه میزان عمق رنگ برای من مکفی است؟
 • هر چه بالاتر باشد، بهتر است و افراد حرفه‌ای حداقل به پنل ۱۰ بیتی نیاز دارند.

یک پنل ۸ بیتی برای اکثر کارهای گرافیکی حرفه‌ای جوابگو نیست. در صورت امکان، یک پنل ۱۲ بیتی انتخاب کنید.

 • اگر کارت گرافیک شما نتواند سیگنال ۱۰ یا ۱۲ بیتی تولید کند، یک مانیتور با عمق رنگ زیاد به کار شما نمی‌آید.

درست مانند مقیاس دهی پیکسل، یک صفحه نمایش نمی تواند اطلاعاتی را که در وهله اول وجود ندارد، اضافه کند. فقط می‌تواند تقریبی عمل نماید. بسیاری از کارت‌های گرافیک موجود دارای خروجی ۸ بیتی هستند.

در این مقاله به بررسی انواع مانیتورهای موجود و ویژگی‌های هر یک پرداختیم. امیدواریم با عنایت به نکات ذکر شده انتخاب صحیحی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 17 =

otamis online

جستجو:

دسته‌بندی نتایج:

seles
phone