ارسال کلیه سفارشات ثبت شده در روز های تعطیل در روز کاری بعد انجام خواهد شد

88893977 88897942 021

راهنمای خرید پردازنده (CPU)

واحد پردازش مرکزی یا به اختصار CPU عضو بسیار مهمی از سیستم شما تلقی می‌شود. ما در این مقاله به شما کمک خواهیم نمود تا انتخاب صحیحی مبتنی بر نیازهای خود داشته باشید. سرعت کلاک و تعداد هسته بیشتر می‌تواند تفاوت عمده‌ای در عملکرد ایجاد کند. یک سیستم سریعتر، یک گیم پلی نرمتر و انجام سریع تر اموری سنگین همچون ویرایش ویدیو و رمزگذاری، از ثمرات خرید یک پردازنده مناسب است. به علاوه، پردازنده مرکزی که انتخاب می‌کنید نوع مادربرد شما را نیز تعیین می‌کند. زیرا هر پردازنده فقط با یک سوکت خاص و مجموعه ای از چیپ‌ست ها کار می‌کند.

 

پردازنده (CPU)
انتخاب پردازنده (CPU)

پردازنده‌های سری Ryzen 3000 شرکت AMD بر روند موفقیت آمیز خود ادامه داده و شرکت Intel نیز همچنان بر معماری 14 نانومتری مبتنی بر Skylake خود تکیه نموده است. شاید پردازنده پر توان Core i9-10900K اینتل چندان برای اکثر کاربران چشمگیر نباشد. در صورتیکه ممکن است پردازنده متوسط Core i5-10600K برای کاربرانی که عمدتاً به انجام بازی‌ها و کارهای روزمره می‌پردازند، جذابیت بیشتری داشته باشد. هنوز هم یافتن این سری پردازنده‌های اینتل به سختی امکان پذیر است. در حالیکه گزینه‌های جایگزینی مانند 3800X و Ryzen 7 3700X به راحتی در دسترس بوده‌اند. مضاف بر اینکه با خنک کننده‌های همراه نیز عرضه می‌گردند. پردازنده 16 هسته‌ای  Ryzen 9 3950Xشرکت AMD عملکرد مناسبی را ارائه داده و حتی بیش از مدل 10900K، پردازنده رده بالای Intel، ما را تحت تأثیر قرار داده است.

نکات کوتاه و مهم
AMD شرکت Intel را پشت سر گذاشته است (البته در برخی جنبه ها)

این روزها با خرید پردازنده AMD، با توجه به هزینه‌ای که می پردازید، امکانات بیشتری از جمله خنک کننده، تعداد هسته و رشته بیشتر دریافت می‌نمایید. اگر شما به مقوله گیمینگ اهمیت می‌دهید، اینتل در بعضی از عناوین هنوز در کیفیت 1080p عملکرد بهتری دارد. (دلیل اصلی آن فرکانس‌های بالاتر است). همچنین کارهایی مانند ویرایش ویدئو را سریعتر انجام می‌دهد. در رنج‌های قیمتی گوناگون، اگر فاکتور اصلی شما گیمینگ نباشد ،AMD  هسته‌های بیشتر و عملکرد کلی بهتری را با قیمت مناسب تر ارائه می‌دهد. (به خصوص در جدیدترین تراشه‌های خود که از PCIe 4.0 نیز پشتیبانی می‌کنند.)

در اکثر امور، سرعت فرکانس پردازنده مهم تر از تعداد هسته‌ها است: فرکانس یا کلاک بالاتر پردازنده باعث افزایش عملکردهای ساده و متداول مانند انجام بازی می‌شوند. در حالیکه هسته‌های بیشتر به شما کمک می‌کنند تا کارهای زمانبر را سریعتر انجام دهید.

آخرین نسل را انتخاب کنید: با انتخاب یک پردازنده قدیمی و از نسل‌های قبلی، ممکن است در آینده نزدیک مجبور به تعویض آن شوید.

برای بودجه خود برنامه ریزی نمایید: یک پردازنده قوی را با یک کارت گرافیک یا حافظه RAM ضعیف استفاده ننمایید.

AMD یا Intel: کدام یک را باید انتخاب کنید؟

تا سال 2017، AMD تحت سلطه آشکار Intel بود. اما این شرکت با تراشه‌های سری Ryzen / Threadripper، پیوسته به سمت برابری عملکرد با اینتل حرکت کرده است. و در بار کاری زیاد که بسیاری از هسته‌ها تحت فشار قرار می‌گیرند، جدیدترین پردازنده‌های سری Ryzen 3000 شرکت AMD، گوی سبقت را ربوده‌اند. برای برخی از طرفداران این دو برند، تغییر شرکت سازنده CPU امکان پذیر نیست.اما اگر عرق به برند خاصی ندارید، سعی نمایید فارغ از تعصب، پردازنده با بهترین کارایی را برگزینید.

شاید بخواهید بیشترین تعداد فریم ممکن را از کارت گرافیک خود، به ویژه در مانیتورهای با نرخ بازسازی تصاویر بالا، دریافت کنید. دراین صورت باید گفت اینتل همچنان در برخی از بازی‌ها در رزولوشن تصویر 1080p پیش است. اما AMD با معماری جدید خود، یعنی Zen2 به طور قابل توجهی این فاصله را کاهش داده و تمایل به ارائه هسته‌ها و رشته‌های بیشتری دارد که این امر باعث می‌شود پردازنده‌های آن در اموری همچون ویرایش ویدیوها و ساخت انیمیشن در سطح حرفه‌ای، بهتر عمل نماید.

قصد انجام چه کاری با پردازنده خود دارید؟

وسوسه انگیز است که فقط به اندازه توانایی خود برای پردازنده هزینه کنید ، اما بهتر است مقداری از پول نقد خود را برای سایر قطعات پس انداز کنید. نوع پردازنده و حداکثر بودجه خود را بر اساس آنچه که کامپیوتر شما برای انجام آن تعیین می‌کند تعیین کنید.

کارهای پایه: رده پایین 

اگر فقط دنبال تراشه‌ای هستید که به شما امکان تماشای ویدئو، مرور وب و انجام کارهای معمول، مانند تایپ و کار با اکسل را دهد، یک تراشه سطح پایین با دو یا چهار هسته ممکن است همان چیزی باشد که شما بدان نیاز دارید. اما اگر غالباً همزمان بیش از یکی از کارهای فوق را انجام می‌دهید، منطقی است یکی دو مدل بالاتر را انتخاب نمایید. بهتر است یک پردازنده Ryzen 3، مانند AMD Ryzen 3 1300X یا AMD Ryzen 3 2200G و یا یک پردازنده Intel Pentium، به عنوان پردازنده‌های رده بالای این رنج قیمتی، برگزینید. پردازنده‌های Intel Celeron یا تراشه‌هایی مانند Athlon 200GE AMD در دسته پردازنده‌های پایین رده این محدوده قرار می‌گیرند.

گیمینگ: رده میانی

اگر اولویت شما اجرای بازی‌های با کیفیت است، باید یک پردازنده میان رده Intel Core i5 یا AMD Ryzen 5 را انتخاب نمایید. با توجه به اینکه در اجرای بازی‌ها، کارت گرافیک از اهمیت بیشتری نسبت به پردازنده برخوردار است، می‌توانید با عدم اختصاص بودجه اضافه جهت تهیه پردازنده های Core i7 یا Ryzen 7، در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید.

تولید محتوای چند رسانه‌ای یا اورکلاکینگ: رده بالا

اگر به تعداد هسته یا سرعت بیشتری برای کارهایی مانند ویرایش ویدئو نیاز دارید و یا اینکه یک پردازنده سریع و قدرتمند برای کارهای محاسباتی آینده می‌خواهید، روی تراشه Ryzen 7 یا Core i7 حساب کنید.

ایستگاه کاری: فوق حرفه ای

اگر غالباً دقیقه‌ها یا حتی ساعت‌هایی به انتظار می‌نشینید تا سیستم فعلی شما بتواند انیمیشن سه بعدی یا فیلم 4K مورد نظر شما را رندر نماید، یا با پایگاه های اطلاعاتی گسترده و محسابات پیچیده روبرو هستید، یک پردازنده CPU Intel Core X یا AMD Threadripper را در نظر بگیرید. این هیولاها مقادیر زیادی هسته فیزیکی را ارائه می‌دهند (حداکثر 64 مورد در زمان نوشتن این مقاله) که برای انجام همزمان چند کار سنگین (به عنوان مثال: بازی در تنظیمات بالا هنگام پخش و ویرایش ویدیو) یا کارهای محاسباتی زمان بر مناسب می‌باشند. کاربران تجاری می‌توانند پردازنده Intel Xeon (مانند Xeon W-3175X) یا AMD EPYC را در نظر بگیرند، اما این پردازنده‌ها برای کاربر عادی مناسب نیستند – یا در واقع مقرون به صرفه نیستند.

برای کسانی که زیاد مایل نیستند از پردازنده‌ها و سیستم‌های چند ده میلیونی استفاده کنند، پردازنده 16 هسته‌ای AMD Ryzen 9 3950X یا 12 هسته‌ای AMD Ryzen 9 3900X  هر دو گزینه‌های بسیار خوبی هستند که اساساً عملکرد یک ایستگاه کاری را برای یک سیستم متوسط به ارمغان می‌آورند.

کدام نسل پردازنده‌ها را باید برگزینید؟
نسل پردازنده (CPU) اینتل و AMD
بررسی نسل های پردازنده (CPU) اینتل و AMD

تقریباً هر سال، Intel و AMD خط تولید پردازنده‌های خود را با معماری جدیدی ارتقا می‌دهند. اینتل در حال حاضر به تولید نسل 10 سری Core خود مشغول است، مانند پردازنده Core i5-10600K و یا پردازنده رده بالای Core i9 10900K. جدیدترین تراشه‌های AMD شامل بخشی از خط تولید Ryzen 3000 آن است، مانند AMD Ryzen 9 3900X ، Ryzen 7 3800X و Ryzen 7 3700X ، یا اخیراً Ryzen 3 3300X و Ryzen 3 3100. از روی مدل پردازنده، می‌توانید نسل آن را استخراج نمایید: اولین رقم از سمت چپ (به عنوان مثال: 8 در Core i7-8400 یا 3 در Ryzen 7 3700X) بیانگر نسل CPU می‌باشد.

در مورد مدل‌های مختلف پردازنده چه می دانید؟

تنوع نام‌ها و شماره‌هایی که مدل یک CPU را تشکیل می‌دهند، می‌تواند گیج کننده باشد. Intel و AMD هر دو اکثر تراشه‌های خود را به سه دسته “خوب، بهتر و بهترین” تقسیم می‌کنند. که با Core i3 / Ryzen 3 شروع شده و سپس به یک پله بالاتر یعنی Core i5 / Ryzen 5  و بعدش Core i7 / Ryzen 7 و در نهایت به Core i9 / Ryzen 9 ختم می‌گردند. مدل Core i9-10900K اینتل قوی‌ترین پردازنده این شرکت برای کاربران عمومی بوده و همچنین دارای مدل‌های ممتاز و ویژه‌ای همچون Core i9-10980XE با قیمت حدود 1000 دلار نیز می‌باشد. اما برای اکثر قریب به اتفاق کاربران، این تراشه‌ها غیرضروری بوده و از محدوده بودجه آنها خارج هست.

اینتل برای کاربرانی که بودجه کمی دارند، تراشه‌های Celeron و Pentium خود را ارائه می‌دهد (پنتیوم کمی سریعتر است). در حالی که AMD خط تولید Athlon خود را دارد. در سطح فوق العاده پیشرفته، سری Threadripper  AMD و Core X اینتل را به همراه Core X / i9 و Xeon W خواهید یافت.

اطلاعات بیشتر در مورد مدل ها

بسیار خب، به نظرتان چه چیزهای دیگری می‌توانیم از اعداد موجود در مدل‌های پردازنده دریابیم؟ همانطور که اشاره شد، رقم اول، نسل پردازنده را مشخص می‌کند (برای مثال پردازنده Core i7-8700 جزو نسل هشتم تراشه‌های سری Core اینتل و پردازنده Ryzen 5 2600 در نسل دوم پردازنده‌های سری Ryzen شرکت AMD قرار می‌گیرد). باقی ارقام، فقط مدلهای مختلف آن نسل را در خط مشخص می‌کنند. به طور کلی هر چه ارقام بالاتر رود بهتر است. در واقع نشانگر تعداد هسته‌های بیشتر و / یا فرکانس‌های بالاتر می‌باشد.

حرف “K” در انتهای نام مدل پردازنده‌های اینتل به این معنی است که امکان اورکلاک نمودن این پردازنده‌ها وجود دارد. فقط تعداد معدودی از تراشه‌های اصلی اینتل از نوع “K” هستند. در حالی که تقریباً تمام پردازنده‌های سری  Ryzen شرکت AMD امکان اورکلاک شدن دارند (نیازی به وجود حرف “K” در انتهای مدل آنها وجود ندارد). X در پایان مدل پردازنده‌های AMD به معنای فرکانس پایه بالاتر است.

آیا شما نیازی به اورکلاک کردن دارید؟

اورکلاک کردن، عمل رساندن پردازنده به حداکثر میزان پتانسیل، با وادار نمودن آن به کار در فرکانس‌های بالاتر می‌باشد. این کار، اصولاً یک علم است که بسیاری از کاربران حرفه‌ای از انجام آن لذت می‌برند. اما ممکن است اورکلاک کردن برای شما توجیه اقتصادی و صرفه زمانی نداشته باشد.

برای اینکه CPU شما فرکانس پردازشی بیش از حدی داشته باشد، مجبور به پرداخت هزینه اضافی برای یک سیستم خنک‌کننده پیشرفته و مادربردی مناسب جهت اورکلاکینگ خواهید بود. اگرچه تقریباً همه پردازنده‌های اخیر AMD تا حدودی قابلیت اورکلاک دارند. اما اگر می‌خواهید یک تراشه اینتل خریداری نمایید، باید هزینه بیشتری جهت تهیه یکی از پردازنده‌های سری K آن بپردازید. (که عموماً فاقد فن بوده و یا به اصطلاح Tray می‌باشند). با در نظر گرفتن تمام این هزینه‌های اضافه، اگر واقعاً نیازی به اورکلاک نمی بینید، بهتر است کمی بر بودجه خود افزوده و پردازنده‌ای با کلاک یا فرکانس ثابت بالاتر تهیه نمایید.

به یاد داشته باشید، حتی اگر تمام تجهیزات مناسب را در اختیار داشته باشید، باز هم این امکان وجود دارد که پردازنده انتخابی شما به خوبی اورکلاک نشود. همچنین در صورت عدم داشتن دانش کافی، ممکن است با اعمال فشار بیش از حد، به CPU خود آسیب رسانده و یا طول عمر آن را کاهش دهید.

چه مشخصه‌ای بیشتر برای شما اهمیت دارد: فرکانس پردازنده، تعداد هسته‌ها یا رشته‌ها؟

پاسخ به این سوال، به نوع پردازش‌ها و کاربری شما بستگی دارد. فرکانس‌های بالاتر به پاسخگویی سریعتر و زمان بارگذاری کمتر برنامه‌ها منجر می‌شوند.(اگرچه حافظه RAM و سرعت ذخیره سازی نیز در این امر مهم هستند). همچنین سرعت کلاک بالاتر به این معنی است که کارهای تک رشته‌ای می‌توانند سریعتر انجام گردند. بسیاری از بازی‌های محبوب هنوز به پردازش‌های تک رشته‌ای متکی هستند.

برنامه‌های مدرن عموماً می‌توانند از تعداد زیاد هسته‌ها و رشته‌ها بهره ببرند. اگر کارهای زیادی را به صورت همزمان انجام داده یا فیلم‌های با وضوح بالا را ویرایش می‌کنید و یا معمولاً کارهای پیچیده و وقت‌گیری انجام می‌دهید، باید تعداد هسته‌ها را در اولویت قرار دهید. اما برای اکثر قریب به اتفاق گیمرها و کاربران عادی، سرعت کلاک از 3 تا 4 گیگاهرتز و چهار الی  هشت هسته، کاملاً کافی خواهد بود.

آیا مادربرد من، دارای سوکت مناسب پردازنده انتخابی هست؟
سوکت پردازنده (CPU)
بررسی سوکت پردازنده (CPU)

هر مدل پردازنده‌ای به سوکت خاصی احتیاج دارد. اگر مادربرد دارید و قصد تعویض آن را هم ندارید، باید پردازنده‌ای متناسب با سوکت مادربرد خود تهیه نمایید. در غیر این صورت، باید اطمینان حاصل نمایید مادربردی که خریداری می‌کنید با پردازنده انتخابی شما سازگار باشد.

جهت انتخاب مادربرد مناسب با پردازنده انتخابی خود، بهتر است سری به مقاله راهنمای خرید مادربرد بزنید.

AMD در پردازنده‌های سری Ryzen و Athlon خود از سوکت AM4 استفاده می‌نماید. می‌توان تنها با به روزرسانی BIOS، از پردازنده Ryzen نسل اول در مادربردی که از پردازنده Ryzen نسل دوم استفاده می‌کند، بهره برد و بالعکس. اما به دلیل محدودیت در حجم داده‌های ذخیره شده در تراشه‌های BIOS و تعداد زیاد پردازنده‌های AMD که بر مبنای سوکت AM4 تولید شده‌اند، این مسئله اخیراً بسیار پیچیده‌تر شده است.

از سوی دیگر، اینتل در سال‌های اخیر بیشتر تمایل پیدا نموده است که از بحث سازگاری رو به عقب درمورد پردازنده‌های جدید و مادربردهای قدیمی پشتیبانی نکند. به عنوان مثال، سوکت‌های LGA 1150 و LGA 1151 اینتل تنها در یک پین تفاوت دارند. نسخه 1551 که به طور خاص برای تراشه‌های نسل هشتم سری Core طراحی شده از نظر فیزیکی همانند سوکت پردازنده‌های نسل قبلی 6 و 7 می‌باشد. اما مادربردهای قدیمی سوکت 1151 با پردازنده‌های جدید سوکت 1151 کار نمی‌کنند. زیرا تراشه‌های جدیدتر به زیر ساخت متفاوتی جهت انتقال انرژی نیاز دارند. البته این موضوع در گذار از نسل 9 سری Core (سوکت LGA 1151) به نسل 10 (سوکت LGA 1200) نیز رخ داده است.

چالش

این مساله بحث ارتقاء در آینده را دشوار نموده است. و به این معنی است که شما مجبورید مادربرد جدیدتر و گرانتری را برای یک پردازنده نسل جدید خریداری کنید. حتی اگر یک مادربرد نسل قبلی با قیمت مناسب تر، تمام ویژگی‌های مورد نظر شما را داشته باشد. در زیر لیستی از تمام سوکت‌های فعلی و چیپ ست‌های مربوطه قرار داده شده است.

برند Intel Intel AMD Intel AMD
سوکت LGA 1200 LGA 1151 AM4 LGA 2066 TR4
چیپ‌ست‌های سازگار Z490, H470, B460, H410 Z390, Z370, Z370, Q370, H370, B365, B360, H310 X570, X470, X370, B550, B450, B350, B450, A320, X300, A300 X299 X399

منبع: Tom’s Hardware

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + بیست =

otamis online

جستجو:

دسته‌بندی نتایج:

seles
phone